[Knihy] Kvalitní fantastika

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Co čtete?

Čtu všechno, včetně složení cornflakes
30
42%
Čtu veškerou prózu, s básničkama na mě nechoďte
4
6%
Čtu fantastickou literaturu
21
30%
Čtu literaturu faktu
2
3%
Čtu jenom subžánr (detektivky, sci-fi, fantasy, horor)
13
18%
Čtu maximálně titulky u filmů
1
1%
 
Celkem hlasů: 71

Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jiron »

Mě povídky hrozně bavili právě proto, že ty postavy jsou realistické ale "sága" prostě byla pro autora příliš velké sousto.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od ilgir »

Res: To je zajímavé tvrzení. To se autor někde prokecl, že to je celé satira, jak říkáš?

A neříkám, že "mi to nesedne". Mě to neuráží a určitě se pustím i do další audioknihy. Jen oponuju názoru, který je kdovíproč docela rozšířený, že Zaklínač má nějakou ucelenou a specifickou atmosféru. No, má, asi jako DnD smíchané s DrDo.
Za tento příspěvek děkují uživateli ilgir tito uživatelé (celkem 2):
MarkyParky, Jiron
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Hele pardon, ale nechcete si to nejdřív dočíst a pak oponovat názorům? Mezi povídkama a ságou je velký rozdíl, to se ví - a není to v literatuře zas tak ojedinělý jev, řekl bych. Hobit je taky jinačí než Pán prstenů. V povídkách je to hodně neukotvené, ale sága už má normálně vlastní svět.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 3):
Resurrection, Bifi, crowen
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jiron »

Selhan píše: 7. 1. 2022, 15:05 Hele pardon, ale nechcete si to nejdřív dočíst.
Chtěl jsem ale nešlo to.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Resurrection »

ilgir píše: 7. 1. 2022, 13:06Res: To je zajímavé tvrzení. To se autor někde prokecl, že to je celé satira, jak říkáš?
Je to primo od Sapkowskeho, ano. Pry Zaklinace zacal psat v 80. letech, protoze ho sralo, ze vychazi akorat tuna genericke fantasy klonujici Tolkiena. Me tohle prijde zajimave proto, ze mel tenhle pocit uz v 80. letech, pricemz tehdejsi produkce neni nic proti dnesku nebo poslednim 10-20 letum. A naprosta vetsina z toho je porad stejne genericka jako tehdy. Nakonec to v Saze asi trochu prehnal, kdyz to vlastne otevrene napojil na Artusovsky mytus (jimz je posedlej), ale to se holt stane. Aspon to zase dopsal a neni/nebyla to pointa, takze mi to nijak zily netrha.

Treba me na tom prijde skvele to, ze fakt dotahuje ty studie tech odkazu. Dite osudu je treba naprostej fantasy trope jak prase. No a nemala cast sagy je o tom, jak by to teda vypadalo, kdyz se o to osudove dite fakt musis jakoze postarat. Neskonci to tim, ze se sejdou a implicitne ziji stastne az do smrti apod. To je na tom imho to pritazlive, jak proste prodlouzi tu linku od toho klasickeho konce nejakeho mytu/pohadky proste dal. Nebo to zasadi do nejakeho realnejsiho kontextu. A zpetne docenuju, ze to neni jen lacina fanfikce, jak nas na to nedobrovolne upozornila pani Hissrich, kdyz sepsala 7 dilu svoji fanfikce, coz stalo za pramalo.

Ale samozrejme se vam to muze nelibit nebo to nesednout, kazdej mame jinej vkus a bavi nas jiny veci.
Za tento příspěvek děkují uživateli Resurrection tito uživatelé (celkem 3):
Selhan, Vallun, crowen
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vitus »

Resurrection píše: 7. 1. 2022, 15:42 Treba me na tom prijde skvele to, ze fakt dotahuje ty studie tech odkazu. Dite osudu je treba naprostej fantasy trope jak prase. No a nemala cast sagy je o tom, jak by to teda vypadalo, kdyz se o to osudove dite fakt musis jakoze postarat. Neskonci to tim, ze se sejdou a implicitne ziji stastne az do smrti apod. To je na tom imho to pritazlive, jak proste prodlouzi tu linku od toho klasickeho konce nejakeho mytu/pohadky proste dal.
Doplním za sebe, že to jsou opravdu odkazy až do původních proto-pohádek (tedy před bratry Grimy a místy dokonce i před "1000 a 1 noc"), například právě to "dítě překvapení" a "...až nakonec umřeli" je hodně velké klišé například v keltských pohádkách (viz Mabinogion či sebrané pohádky od J. Jacobse), ale tuším jsem na ně narazil i ve vyprávění sibiřských Evenků a Něnců (jak je vydala P. Brzáková). Takže zcela záměrně pracuje s indo-evropskými a možná ještě i staršími (Evenkové a Něnci nejsou indo-evropané) pohádkovými, či přesněji příběhovými archetypy, stejně jako to dělal třeba i Tolkien, ale na rozdíl od Tolkiena je používá často k vytváření satirických obrazů. :D
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Jiren: Ok, nelíbí se ti sága o zaklínači - já se o tom s tebou hádat nechci.

Přesouvám diskuzi z vlákna o seriálech, kde vyklíčila, na lepší místo

A když už jsem si to přesunul, tak rovnou asi napíšu, že bych si ji asi měl přečíst znova, protože jsem to četl ještě na střední, ale mě se sága líbila dost. Nejsou to nejlepší knihy, co jsem kdy četl, ale jsou rozhodně hodně vysoko. Oproti kopám neumětelského opisování Pána prstenů je to fantasy, které surově tematizuje rasismus a moderní války. Za mně dobrý.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Jiron
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Vallun »

Kdybych chtěl popíchnout diskusi, tak řeknu, že Kvalitní fantastika je stejně nevhodné vlákno jako seriály:) Nicméně je spíš na zamyšlení, zda by si Sapek nezasloužil vlastní vlákno... :)

Jinak, řadím se k těm, kteří mají rádi povídky, ale sága, ač má hodně zajímavých prvků mi přijde celkově literárně nezvládnutá, jakože dost:)

Ten svět nemá vůbec žádnou jednotnou nebo něčím specifickou atmosféru.
Je to kulturně i časově roztahané od (těch vyzdvihovaných) slovanských mýtů a pohádek, přes anglosaský svět až po blízký východ.
Tyhle dvě věci mi nepřijdou jako beze zbytku související.... Ano, nelze tvrdit, že by Sapek byl uzavřený jen ve slovanské bublině, odkazů mimo je tam hodně, ale celkově je atmosféra osobitá (zejména vzhledem k době vzniku) a z mnoha ohledů odlišná od běžného díla anglosaské/západní vypravěčské školy - už třeba tím ostentativním antiaristokratismem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 7. 1. 2022, 17:49 Ano, nelze tvrdit, že by Sapek byl uzavřený jen ve slovanské bublině, odkazů mimo je tam hodně, ale celkově je atmosféra osobitá (zejména vzhledem k době vzniku) a z mnoha ohledů odlišná od běžného díla anglosaské/západní vypravěčské školy - už třeba tím ostentativním antiaristokratismem...
Naprostý souhlas, navíc Sapek první ve fantasy popsal surovým a syrovým způsobem rasismus (a to i včetně toho, jak a kde se bere), a stejně tak podal i válečné běsnění (tedy žádné hrdinské a fešákovské akce a protiakce, ale, jak to popsal Marigold, "hořící bordel").

EDIT: V tomhle výběru kontroverzních témat vlastně ve své době neměl, alespoň v rámci fantasy, moc souputníků, jediný, kdo mne napadá, byl Pratchett, kdo si ale podobná kontroverzní témata bral na pranýř poněkud laskavějším způsobem.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Vallun »

Jinak - po přečtení recenzí tady a pár videí či článků mne vcelku přešla potřeba druhou serii vidět hned...

Ale zajímavé je jednak vnitřní nekonzistence některých recenzentů (nikoliv zdejších, to je doména youtuberů), kteří v jendom střihu dokáží kritizovat současně to, že a) Vesemir chce budovat nové zaklínače, když každý ví, že je nelidských monster málo a b) seriál přivádí kvanta nových monster, jen aby bylo co zabít.

Mimochodem, jak vnímáte bestie v 2. serii Vy? je jich moc nebo málo - to je druhá výtka k recenzentům, shodují se, že si autoři seriálů vymýšlí nové bestie, aniž by využili ty známé...ale už se neshcodnou, ejslti je bojů moc a jsou nudně ztvárněné nebo jich je málo a jsou epesní...?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Jiron »

Vitus píše: 9. 1. 2022, 09:37 V tomhle výběru kontroverzních témat vlastně ve své době neměl, alespoň v rámci fantasy, moc souputníků, jediný, kdo mne napadá, byl Pratchett, kdo si ale podobná kontroverzní témata bral na pranýř poněkud laskavějším způsobem.
Mě ještě napadá Glenn Cook, který se mi líbil o hodně víc ale ano, připouštím, že Černá Legie je opravdu hodně velkej bizár. Na druhou stranu, třeba s Howardem by se tam našlo poměrně hodně společných jmenovatelů, ne? Přinejmenším důraz na hrdinu.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Jiron »

Vallun píše: 9. 1. 2022, 10:40 Mimochodem, jak vnímáte bestie v 2. serii Vy? je jich moc nebo málo - to je druhá výtka k recenzentům, shodují se, že si autoři seriálů vymýšlí nové bestie, aniž by využili ty známé...ale už se neshcodnou, ejslti je bojů moc a jsou nudně ztvárněné nebo jich je málo a jsou epesní...?
Sorry za multipost. V první sérii jich bylo málo. Ve druhé jich je za mě akorát ale chybí jim vynalézavost. Chtělo by to nějakého šikovného choreografa. Souboje s humanoidy jsou založeny na tom, že někdo někam letí. Souboje s příšerami zase na odsekávání "chapadel". Tzn. celkově je to pro mě lepší než první série ale boj s Renfri a jejím gangem v první sérii byl nejlepší co v seriálovém Zaklínači bylo (z hlediska bojů).
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Resurrection »

Vallun píše: 9. 1. 2022, 10:40Mimochodem, jak vnímáte bestie v 2. serii Vy? je jich moc nebo málo - to je druhá výtka k recenzentům, shodují se, že si autoři seriálů vymýšlí nové bestie, aniž by využili ty známé...ale už se neshcodnou, ejslti je bojů moc a jsou nudně ztvárněné nebo jich je málo a jsou epesní...?
Co se mnozstvi tyce asi akorat. Muj hlavni problem je, ze vytahuji zmutovana monstra, aniz by mel divak predstavu o jejich puvodnich variantach. Takhle se to prece nestavi! Nejdriv ukazu normalniho Lesena a pak vytahnu nekdy pozdeji zmutovanou verzi. Ty pseudodinosauri na konci byli obzvlastni podivnost, ale vzhledem k celemu zaveru uz tomu nijak zvlast nemohli uskodit. Ale srsly, mame 1000+1 znamych monster, coz je zaruceny uspech, kdyz je vytahnes, pricemz autori rekli ne, my vymyslime par vlastnich debilnich (Cernobog? Dinosauri??) misto toho. Coz perfektne zapada do konceptu cele serie. Mame perfektni pribeh a pribehove oblouky postav od svetove prosluleho autora. Tak to vsechno zahodime a vymyslime si pripitomelou fanfikci a zasabotujem snad vsechny charaktery. Co na to rict no. Clovek by myslel, ze se to prakticky podelat neda, ale Lauren si rekla "hold my beer".
Jiron píše: 10. 1. 2022, 12:06Tzn. celkově je to pro mě lepší než první série ale boj s Renfri a jejím gangem v první sérii byl nejlepší co v seriálovém Zaklínači bylo (z hlediska bojů).
Ano, pricemz meli jedinecnou moznost to jeste trumfnout, protoze zaverecny souboj Krve elfu jsou bratri Micheleti. A to je teprve reznicina (teda v knize). Geralt je navic nadopovanej lektvarama, je to v noci a musi ho zastavit tusim Philippa. Promarnena prilezitost no. Souboj v chramu Melitele byl takovej slabej odvar, navic to byl akorat midboss bez nejakeho vetsiho smyslu v pribehu (serialovem).
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Selhan »

Ale přátelé, no tak. To je vážně tak těžké rozlišit témata "Knihy" a "Seriály"? Ok, asi jsem měl prostě udělat téma Wiedzmin a nechat to tam kvasit, ale když už je to rozdělené, tak se toho prosím zkuste trochu držet.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: [Knihy] Kvalitní fantastika

Příspěvek od Resurrection »

Selhan píše: 10. 1. 2022, 16:09Ok, asi jsem měl prostě udělat téma Wiedzmin a nechat to tam kvasit
Udelej. Bud Zaklinac nebo Sapkowski nebo kombinaci rovnou. Je skoro ostuda, ze to tu nemame.
Za tento příspěvek děkují uživateli Resurrection:
Vallun
Secrets are power.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů