[OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

OSEnauti jsou společné (převážně) online hraní OSE, ve kterém s jednou postavou přecházíte mezi hrami různých sudí a bavíte se chaosem, který vzniká.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Bastlírna je místo, kde se bavíme o svých zkušenostech s pravidly a bastlením OSE!

Pojďte se sem dělit o svoje tipy a triky, jak bastlíte OSE ve svém „světě“. Ptejte se na rady, když vám něco v pravidlech není jasné. Sdílejte svoje domácí úpravy, inspirujte se od ostatních.

Nepravidlová diskuze o postavách a obsahu her patří do Mezisférického hostince.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Je to dva dny tam a dva dny zpátky jenom cesta.
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 534
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od johnjarik »

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Drazí bastlíři, jelikož pravidlo položkového zatížení používají zatím 3/3 her (a Jarik jako čtvrtý to asi zatím neřešil), můžu to prostě vyhlásit jako společné povinné „volitelné“ pravidlo, ať jsme jednotní?

Respektive je tu někdo, kdo uvažuje o vedení her a nechce používat položkový inventář?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Bifi »

Za mňa (ako potenciálneho GMa) tiež OK.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

johnjarik píše: 8. 9. 2022, 20:14 Želvák - nové povolání
https://uloz.to/file/MlYpP8wkndZC/zelva ... ARHJL1AD==
Tak koukám na toho želváka a mám pár dotazů. (Chápu, že něco jako "balanc" je v OSR spíš jen zajímavý koncept, ale i tak :-) ).

1) Originálním želvákům se TZ dané krunýřem nezvyšuje dle bonusu za obratnost. Platí to stále?

2) Z čeho vychází zákaz používání štítu? Předloha ho používat smí.

3) Nerozumím omezení zbraní na oboruční. Má to OSR obdobu? Proč není želva schopna používat třeba dýku? Opět - v předloze (a snad nikde jinde - něco takového nenajdeme).

4) Z čeho vychází imunita na přírodní jedy? Opět - má to nějakou předlohu? Například trpaslíci mají jako volitelné pravidlo bonus na odolání podle své odolnosti. Proč mají želváci imunitu? A z čeho to vůbec vychází, předloha to nemá (a živé želvy snad taky ne).

Díky.
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 534
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od johnjarik »

Jezus píše: 9. 9. 2022, 21:28
johnjarik píše: 8. 9. 2022, 20:14 Želvák - nové povolání
https://uloz.to/file/MlYpP8wkndZC/zelva ... ARHJL1AD==
Tak koukám na toho želváka a mám pár dotazů. (Chápu, že něco jako "balanc" je v OSR spíš jen zajímavý koncept, ale i tak :-) ).

1) Originálním želvákům se TZ dané krunýřem nezvyšuje dle bonusu za obratnost. Platí to stále?

2) Z čeho vychází zákaz používání štítu? Předloha ho používat smí.

3) Nerozumím omezení zbraní na oboruční. Má to OSR obdobu? Proč není želva schopna používat třeba dýku? Opět - v předloze (a snad nikde jinde - něco takového nenajdeme).

4) Z čeho vychází imunita na přírodní jedy? Opět - má to nějakou předlohu? Například trpaslíci mají jako volitelné pravidlo bonus na odolání podle své odolnosti. Proč mají želváci imunitu? A z čeho to vůbec vychází, předloha to nemá (a živé želvy snad taky ne).

Díky.
Snažil jsem se o určité žánrové zařazení.
1. Protože Vlastnosti by měli mít smysl. A tak tam tu Obr chci zachovat.
Taky si nepamatuji, že by vliv nemela :)
2. Aby nebyl moc neporazitelným s ohledem na neztratitelnou zbroj.
3. Jako může kouzelník použít jen dýku. Já se podíval na ty zbraně, co jsou obourucni... A moc mi vyhovovaly. S ohledem na robustnost rukou Želváků a menší citlivosti.
4. Chtěl jsem nějak vyjádřit to že jsou z prostředí, kde má kdejaká potvora jedovaté poranění.

O určitý balanc jsem se snažil ;)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Už se těším, až si udělám želváka jménem Leporello.

Ale teda přimlouval bych se za povolení jednoručních zbraní, například dvou nunčaků nebo vrhacích hvězdic. 8)
(Zákaz štítu asi chápu.)

EDIT: Imunita proti přírodním jedům mi přijde OK. Je silná, ale ne příliš, protože umělé jedy tě pořád zabijou. I když... co je umělý jed? Všechno se to ve výsledku vaří z nějakých kytek a je to přírodní, ne? Možná to líp pojmenovat.
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 534
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od johnjarik »

Markus píše: 9. 9. 2022, 21:39 Už se těším, až si udělám želváka jménem Leporello.

Ale teda přimlouval bych se za povolení jednoručních zbraní, například dvou nunčaků nebo vrhacích hvězdic. 8)
(Zákaz štítu asi chápu.)

EDIT: Imunita proti přírodním jedům mi přijde OK. Je silná, ale ne příliš, protože umělé jedy tě pořád zabijou. I když... co je umělý jed? Všechno se to ve výsledku vaří z nějakých kytek a je to přírodní, ne? Možná to líp pojmenovat.
Já nad těmi zelvimi ninji přemýšlel. A nunchaky jsou pro mne zbraň obourucni.
A nemohu za to, že Želváci z NY univerza jednoroční zbraně používat smí. Tihle nikoliv.

Vyhýbal jsem se slovu Přirozený jed. Tedy jed, který neprošel destilací/varem/kombinaci jedů...
Dovednost funguje i na foukacky domorodců, kteří jen jed zvířete aplikují na zbraň.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

1. Ok. Souhlas. On by to s možností snížit si při tvorbě obratnost a neuplatnit postih mohl být snadno i expoit. Tedy souhlasím a podporuji :-)

2. zbroj není silnější než plátovka - štít není nutně větší výhoda. Jen snad s tím, že když se zatáhne dostane další bonus. Ale to bych spíš nějak ošetřil, že v tu chvíli se mu přestane počítat ten štít, nebo tak nějak. Nemožnost používat štít - stejně jako omezení jen na obouruční zbraně - ubírá variabilitu.

3. Kouzelník může používat nejvýše dýku. Omezení pouze na obouruční zbraně nemá snad nikdo. A projevuje se snad želvácká "neohrabanost prstů" i jinde? Chápu žánrovost, ale za mě to není nejlepší uchopení :think: byť asi nic, kvůli čemu by se to mělo podělat, spíš je to divné.
EDIT: Možná bych dal něco v tom smyslu, že pokud neutočí svými drápky, je vždy Pomalý = to přirozeně povede k těžkým (oboručním) zbraním, aniž by to zabránilo želvákovi použít v nouzi dýku...

4. Chápu. Ale zase bych z něj nedělal gekona :-) Případně bych teda sáhl k té odolnosti (bonusu proti jedu), jak to má pojaté trpaslík. Takhle je to imho přesílené.

Jinak celkově chválím. Například to zatažení do krunýře je převedeno velice dobře.
Naposledy upravil(a) Jezus dne 9. 9. 2022, 21:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 534
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od johnjarik »

Jezus píše: 9. 9. 2022, 21:47 Jinak celkově chválím. Například to zatažení do krunýře je převedeno velice dobře.
A. Díky za zpětnou vazbu.
B. Psal jsem to kvůli Markymu,... jinak bych tu rasu dál jako herní až po 1.výpravě.
C. Chci to otestovat v provozu. Nechtěl jsem rasu z 5e.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od MarkyParky »

S tou obratností jsem si to vyložil tak, že dokud se hýbu, tak si ji počítám, pokud jsem jak pecka v krunýři tak samozřejmě ne.

Jednoručkám jsem se taky divil, ale nevadí mi, stejně plánuji z něj časem mít střelce, až na nějaký výpravě narážím na těžkou kuši nebo pušku - a ty jsou obouruční :). Jinak Jezusův nápad s tím, že všechny zbraně krom drápků jsou pomalé, je hezky.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Do zamknuté diskuze Zdroje pravidel jsem připsal, že položkové zatížení je povinné pravidlo pro všechny hry. Zdá se, že se na tom všichni shodli, tak to pojďme kodifikovat.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od MarkyParky »

Chci si ověřit jednu myšlenku, která IMHO z pravidel vyplývá, ale není tam nikde takhle explicitně napsaná. Tak jestli to vnímáte stejně + jedna doplňující otázka.

Takže nejprve myšlenka:
Pokud jsem s někým v boji na blízko (= jsme do 5 stop od sebe a už spolu bojujeme nebo jsme oba schopní zasadit tomu druhému ránu), tak jsem jakoby "zamčený" a nemůžu jen tak mimoděk opustit týpka, se kterým bojuju. Nemůžu ve svém tahu hrát plný pohyb libovolným směrem - můžu ustupovat (1/2 pohybu + výměny útoku pokračují) nebo zdrhat (plný pohyb, ale nepřítel mi může dát ťafku s bonusem).

Tyhle dva pohyby se musí hlásit dopředu, pro případ, že by týpek vyhrál iniciativu, aby si mohl uplatnit svoje bonusy případně změnit rozhodnutí a třeba už nebojovat, když "cítí", že ustupuju a dělal něco jiného.

Naopak pokud jsem mimo boj na blízko (= dál než 5 stop) můžu kombinovat libovolný plný pohyb a útok, ale celý pohyb vždy předchází útoku. Můžu tedy stát stranou, doběhnout do meele a někoho bacit (a tím se zamknout do boje zblízka), ale nemůžu stát stranou, proběhnout kolem někoho, bacit ho uprostřed pohybu a zase zdrhnout.

A teď - z kombinace výše uvedeného mi vyplývá, že pokud se rozhodnu ustupovat bojem a týpek mě u toho dál mlátí, může postupovat se mnou kupředu. A zároveň pokud to udělá, tak mě udrží zamčeného v boji zblízka.

Chápete to také tak?


Mě totiž bez tohohle důsledku nedává smysl "úprk" a bylo by vždy mechanicky výhodnější zahrát ústup bojem na prohrané iniciativě.

A doplňující dotaz:
Když ale padne oběma stranám stejná iniciativa a volíme variantu "vzájemně si zasadíme údery", dostane se to do konfliktu s pravidlem o pořadí akcí "pohyb-střelba-kouzlo-meele".

Které pravidlo u vás má přednost? Sekvence akcí (takže meele týpek může vyblokovat lučištníky tím, že k nim doběhne) nebo pravidlo o souběžném hrání (takže ten lučištník po něm stihne vystřelit, ale týpek pak doběhne a sekne ho). Já se intuitivně přikláním k té druhé variantě (s tím, že pořadí akcí "pohyb-střelba-kouzlo-meele" řeší primárně pořadí vyhodnocování v rámci jedné strany) a zároveň mi to pak dává smysl v souvislosti s tím, co píšu nahoře o "zamčení v meele" a posouvání se za ustupujícím (kde by při první variantě vznikaly příležitosti k exploitu skrze iniciativu).

Vnímáte/hrajete to stejně?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Chápeš to správně, IMHO. Aby to dávalo smysl, musíš fakt používat skupinovou iniciativu a akce. Mám dojem, že jsi říkal, že jsi přešel na iniciativu jednotlivců – tam vznikají divná místa a stává se z toho skokový souboják, který ne vždy dává „realisticky“ smysl.

Ta sekvence, jak je popsaná v OSE, je dobrá, ale dá se zlepšovat. Řešil jsem to hodně v tomhle tématu: Struktura bojů v klasických fantasy RPG.

Myslím taky, že Basic D&D to trochu zprasilo zavedením pravidla, že výherce iniciativy odehraje celý svůj tah jako první. To vážně nedává moc smysl – v zásadě to popírá smysl toho, že máš boj rozepsaný do sekvence. Správný postup (a tuším, že původní D&D ho tak mělo) je, že strany se v jednotlivých fázích střídají.

Moje aktuální bojová sekvence vypadá takhle (zjednodušeno).

1. Deklarují se kouzla. To je to jediné, co se musí deklarovat. Kouzlící postavy se celé kolo nehýbou, jen kouzlí (a dají se přerušit).

2. Určí se skupinová iniciativa.


3. Střelba
-- Střílí strana A
-- Střílí strana B

4. Pohyb
-- Hýbe se strana A
-- Hýbe se strana B

5. Boj zblízka
-- Seká strana A
-- Seká strana B

6. Kouzla
-- Kouzlí strana A
-- Kouzlí stana B

7. Morálka, bookkeeping atd.

EDIT: Jo a neobtěžuj se s deklarováním akcí kromě kouzlení. Empiricky ověřeno, že to jenom zdržuje. V téhle sekvenci prostě můžou lidi dělat, co chtějí, když přijdou na řadu.

====

Tohle odpovídá na většinu tvých otázek ohledně toho, jestli střelba přebíhá pohyb atd. A ano, pokud někdo bude v boji coufat (ustupovat), tak ten druhý ho může následovat, byť teda sekvenčně se nejdřív posune figurka A a potom až figurka B – ale tak jako chápeme, že se to děje zároveň.

Mimochodem, „zamknutí“ do souboje není na 5 stop, ale na 10 stop. V B/X jsou ještě čtverečky 10stopé, přechod na 5stopé je až pozdější.

Vím, že Bifi má tu sekvenci ještě detailnější, hlavně:
-- 4. První půlka pohybu (respektive tvůj pohyb, pokud si ještě šetříš akci)
-- 5. Střelba
-- 6. Druhá půlka pohybu (respektive druhý pohyb, pokud se místo akce znovu hýbeš).

Tohle umožňuje přerušit střelbu, pokud jsi dost blízko, a naopak střelcům umožňuje vystřelit na ty, kdo na ně ztečují zdálky. Zkoušel jsem to, ale v praxi mi přišlo, že ta zvýšená komplexita nic nepřináší.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Bifi »

MarkyParky píše: 19. 12. 2022, 09:22 Pokud jsem s někým v boji na blízko (= jsme do 5 stop od sebe a už spolu bojujeme nebo jsme oba schopní zasadit tomu druhému ránu), tak jsem jakoby "zamčený" a nemůžu jen tak mimoděk opustit týpka, se kterým bojuju. Nemůžu ve svém tahu hrát plný pohyb libovolným směrem - můžu ustupovat (1/2 pohybu + výměny útoku pokračují) nebo zdrhat (plný pohyb, ale nepřítel mi může dát ťafku s bonusem).
Áno, akurát my hrávame lock v melee na 10 stôp - niektoré zbrane majú reach a z HEMA vieme, že útočná vzdialenosť je dlhšia. Okrem toho to zodpovedá jednému štvorcu na mape. (V Holmesovi to tuším bolo až 30 stôp a nepríde mi to úplne nerealistické.)
Tyhle dva pohyby se musí hlásit dopředu, pro případ, že by týpek vyhrál iniciativu, aby si mohl uplatnit svoje bonusy případně změnit rozhodnutí a třeba už nebojovat, když "cítí", že ustupuju a dělal něco jiného.
Jop. S dovetkom, že v niektorých variantoch je vzdanie sa (či už ako výsledok hodu na morálku alebo nie) ako kvázi-akcia komunikovaná už pri deklarácii zámerov. (V iných prípadoch hráči nevedia, čo druhá strana bude robiť, kým to robiť nezačne.) Má to zmysel aj preto, že obvykle vzdávanie sa ukončuje pravidlový subsystém pre boj a prepína sa buď do vyjednávania (podmienky kapitulácie, prosby o zľutovanie, vypočúvanie) alebo do chase (s jedným útokom od chrbta zdarma).
Naopak pokud jsem mimo boj na blízko (= dál než 5 stop) můžu kombinovat libovolný plný pohyb a útok, ale celý pohyb vždy předchází útoku. Můžu tedy stát stranou, doběhnout do meele a někoho bacit (a tím se zamknout do boje zblízka), ale nemůžu stát stranou, proběhnout kolem někoho, bacit ho uprostřed pohybu a zase zdrhnout.
Jop. V niektorých verziách je melee v sekvencii pred pohybom a streľbou a prebieha celé kolo, čiže charge sa ohlasuje akoby kolo predtým (jedno kolo k nemu dobehneš, druhé kolo robíš len melee).
A teď - z kombinace výše uvedeného mi vyplývá, že pokud se rozhodnu ustupovat bojem a týpek mě u toho dál mlátí, může postupovat se mnou kupředu. A zároveň pokud to udělá, tak mě udrží zamčeného v boji zblízka.

Chápete to také tak?

Mě totiž bez tohohle důsledku nedává smysl "úprk" a bylo by vždy mechanicky výhodnější zahrát ústup bojem na prohrané iniciativě.
Áno. Presne tak.
(Úprk je okrem toho pohyb na dvojnásobnú vzdialenosť oproti ústupu.)

S tým, že my ešte používame pravidlo manévrovania ako výsledok melee na konci kola. Porovná sa, ktorá strana udelila v tom kole zásahov tej druhej. (Obzvlášť veľkí protivníci alebo viacnožci majú +1 alebo +2 bonus, takisto si viem predstaviť nejaké špeciálne taktiky ako keď druhá rada štítmi zapiera tú radu pred nimi alebo niečo podobné.) Tá, ktorá vyhrala, vie protivníkmi manévrovať o 10 stôp - zatláčať ich do rohu, roztlačiť súperov šík a podobne - alebo vie sama urobiť o týchto 10 stôp ústup ako krok zdarma. Ak ustupuje, tak druhá strana sa môže rozhodnúť buď prikročiť (a teda tiež dostane tento pohyb zdarma, dokonca s možnosťou preskupenia) a melee ďalšie kolo pokračuje, alebo neprikročí a melee tým končí (ruší sa melee lock).

Tento variant je aj celkom estetický pri sekvencii kola, ktorá začína melee a je to s výnimkou ústupu alebo úteku jediná možnosť pohybu pre postavy v melee (a nie dodatočný, mimoriadny pohyb).

Když ale padne oběma stranám stejná iniciativa a volíme variantu "vzájemně si zasadíme údery", dostane se to do konfliktu s pravidlem o pořadí akcí "pohyb-střelba-kouzlo-meele". Které pravidlo u vás má přednost? Sekvence akcí (takže meele týpek může vyblokovat lučištníky tím, že k nim doběhne) nebo pravidlo o souběžném hrání (takže ten lučištník po něm stihne vystřelit, ale týpek pak doběhne a sekne ho). Já se intuitivně přikláním k té druhé variantě (s tím, že pořadí akcí "pohyb-střelba-kouzlo-meele" řeší primárně pořadí vyhodnocování v rámci jedné strany) a zároveň mi to pak dává smysl v souvislosti s tím, co píšu nahoře o "zamčení v meele" a posouvání se za ustupujícím (kde by při první variantě vznikaly příležitosti k exploitu skrze iniciativu).
Na toto sme narazili tiež a chcel som to dôslednejšie premyslieť. Momentálne používame variant, že strana, ktorá vyhrá iniciatívu, uskutoční všetky svoje akcie pred tým, ako sa k slovu dostane druhá strana. Výnimkou sú nachystané strelné a vrhacie zbrane, ktoré chápeme ako ready action. (Ale nie je to fixne dané, môže sa to situačne zmeniť a kolo sa rozfázuje. Predtým sme v ASE používali systém, že vždy všetko prebieha súčasne po jednotlivých fázach, s výnimkou ak niekto nejakými špeciálnymi podmienkami ako napr. dlhšie zbrane získa iniciatívu.)

Ak je iniciatíva rovnaká, tak má prednosť poradie akcií, ale možno podľa toho, či to dáva fikčný význam, by sme sa dohodli na nejakých výnimkách.

Chainmail to riešil elegantne pevnou sekvenciou akcií a delením pohybu na polpohyby (polpohyb - streľba - polpohyb - streľba/mágia/melee).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „OSEnauti – otevřené hraní OSE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů