Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Tahle diskuze slouží ke sdílení doporučení, námětů na dobrodružná místa. Posílejte doporučení dobrodružných míst, která se vám osvědčila, pište své zkušenosti na oficiální i fanouškovská dobrodružná místa, posílejte své výtvory. V prvním příspěvku se pokusíme vést jejich přehled.

Fanouškovská dobrodružná místa
:arrow? Okolí Kamence - Vesnice, několik lokací v krajině a tajuplná věž s podivným monstrem
:arrow? Noc krve - atmosférický incident v hostinci uprostřed lesů
:arrow? Vražedné světlo - hororová jednohubka, jejíž cílem je přežít noc
:arrow? Dáma z Černé růže - hrádek se žravou obyvatelkou
:arrow? Šeptající tůně
:arrow? Labyrint Chodce v tmách
:arrow? Lyset
:arrow? Hřbitov obřích červů
:arrow? Kolosova vyhňa
:arrow? Poslední uctívač
:arrow? Kdo seje vítr - minikampaň se třemi lokacemi a morem

Nová náhodná setkání
:arrow? Setkání v Zapovězených Zemích I
:arrow? Setkání v Zapovězených Zemích II

Doporučená dobrodružství z jiných her
Vzhledem k obecnému nedostatku českých herních produktů budete možná muset sáhnout i po dobrodružstvích určených původně pro jiné hry. Tady shromažďujeme odkazy na ty, která mají tematicky blízko k Zapovězeným zemím. Budou vyžadovat pravidlovou konverzi, takže pokud ji někdo provedete, podělte se o ni.

:arrow? Zkáza divošských králů. Izolovaná severská osada terorizovaná démonickým vlkem. Tematicky nevyžaduje skoro žádnou změnu, snad jenom změnit kněze na Rezavého bratra.
:arrow? Zimoviště opeřené prasnice, výprava do jeskyně obývané divným zmutovaným zvířetem. Žánrově gore horror, k ZZ to nemá daleko, možná budete chtít trochu ubrat na smrtelnosti.
:arrow? Strážní věž a skřetí jeskyně - generické minidungeony použitelné víceméně tak, jak jsou. Skřety vyměňte za orky.
:arrow? Vězení Staré Pijavice – Minidungeon s tématikou pijavic. Předstírejte, že zdejší hnusy jsou Zygoferovy výtvory.

Logův velký mix
:arrow? Logaritmus zkompiloval velkou sandboxovou kampaň sestavenou ze spousty dobrodružství původně pro jiné hry, která upravil, zkonvertoval do Zapovězených zemí a rozmístil je do mapy.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Včera jsem s random partou z Discordu zahrál ZZ. Protože někteří hráli dobrodružství z Příručky vypravěče, sáhl jsem po Jehle, konkrétně Zářivé báni. Odehranou máme asi třetinu, ale již teď jsem schopný říct hodnocení.
Zářivá báň je hodně špatné dobrodružné místo, které je jen hezky napsané.
A tímto pozlátkem jsem se nechal ošálit, když jsem ho nedávno znova četl a přišlo mi krásné.

DÁL BUDU SPOILEROVAT!
Celý labyrint je strašné surrealistický. Obecně se to ví a říká o Quetzelině jehle, ale je to i zde. Uvedu příklady.

Menší místnost, stěny lemované kostlivci v hrdinských pózách. Na sobě mají zbroj a runami vyšívané roucha.
To zní strašně fajn, ale dál se dočtete, že kostlivci jsou falešní. A co to znamená?! Jde o iluzi? Nebo jsou z keramiky nebo dřeva? A k čemu tam ta místnost je, vždyť se v ní nedá nic dělat?! Je to jen hezká zdržovačka. Nevadilo by mi to, kdyby to byla třešnička na dortu, ale drtivá většina místnosti zde je podobně o ničem.

Druhý příklad popisu:
Ze středu místnosti vyzařuje oslepující světlo, jako miniaturní slunce.
Ať jsem spravedlivý, zde jde něco dělat, protože NPC sdělí postavám, že světlo ničí démony. A hráči se tedy snaží ho využít.
V popisu dále stojí, že světlo je ukotvené na místě a nedá se běžnými prostředky odnést. Takže opět abstraktní věc, ve které se po většinu hry nedá nic dělat.

Třetí příklad:
Místnost vyplňuje široký kamenný stůl. Přestože tu nejsou židle, na stole se tísni prosté kamenné mísy naplněné krásně vonící polévkou.
Nádherně stručný popis, paráda. Jenže... Co s tím? Krom toho, že se tu postavy mohly najíst, se tu nic neděje. Zcela logicky začali hráči přemýšlet, že to jídlo někomu jistě patří a měli by se bát. Chyba lávky, velké houbeles. Nikomu to nepatří, nikdo tu nežije, není nikdo, kdo by to navařil. Je to abstrakce, jen hezká, ale bez logiky.

V zářivé báni je 24 místnosti a žije zde 5 NPC. Jedno je s vámi pořád, ale brzy je jen otravné. Druhé je strašpitel, třetí dětina, který si chce hrát. Čtvrtý slabý a nemohoucí a odevzdaný. Jen ten poslední dává naději na nějaké dobrodrůžo.

Takže shrnutí - je zde hromada místnosti, kde se dají dělat jen blbosti. Již ve čtvrté nebo páté si říkáte: a tohle má být zábava?! Účastníci se nutně začnou nudit. Když konečně najdete místnost, ve které jsou mrtvoly, ani jedna nepovstane. Jen tam leží a není zde popsaný ani žádný lut (oboje jsem změnil a konečně se něco dělo!). NPC jsou krom jednoho neagresivní nebo vám nejsou schopní ublížit. Pokud do nich postavy nepůjdou, sami nezaútočí.
V Zářivé báni je obrovská nuda!

A já mám týden na vymyšlení, jak tuto bramboračku oživit, aby se tam příště konečně dělo něco zajímavého.
Naposledy upravil(a) smrq dne 11. 4. 2022, 18:17, celkem upraveno 3 x.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Je to bohužel tak, smrku. Je to nejslabší místo z celé knížky. Na otázku, co tam dělat, zkusím přecitovat odstavec ze svojí recenze.
Zářivá báň není úplně marná. Je to popis zajímavého místa obývaného zajímavými tvory. Jen se tu prostě nic neděje, a pokud sami hráči nevytvoří konflikt, asi se tu nic dít nebude. Vymyslete hráčům motivaci, proč by měli chtít vysvobozovat démony nebo se je snažit jinak zneužít ke svým cílům. Ale za žádnou cenu nedopusťte, aby se dovnitř šli podívat jen tak bezcílně na čumendu – tedy pokud nemáte opravdu velkou důvěru ve schopnost vašich hráčů založit požár i uprostřed klidného jezera. (Někteří hráči takoví jsou, a upřímně vám je závidím.)
Jak jste to měli vy? Šli na čumendu? :)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Nene, žádná čumenda. Vymyslel jsem důvod, proč tam jdou. Byli hodní a šli mi na ruku, byl to velmi vachrlatý důvod. Ale šlo o první hru, tak se to tam asi odpouští.
Dokonce mají důvod, proč osvobodit/vyvést ven jedno z démoních mláďat. Ale ani tak to nefunguje. Ano, brzy začne její Zářivost motivovat ostatní NPC, že jsou postavy zlé a měl by jim být vypráskán kožich (informací k tomu má již dost), ale i tak je to jen krásná, ale prázdná výkladní skříň. Jen jeden démon vypadá, že by si to šel s postavami rozdat. To je na tak velké bludiště málo.

Kdyby s těmi démony šlo aspoň mluvit, ale tím, že Zářivost překládá (a u toho lže a překrucuje), je interakce defakto jen s ní.

Musím něco vymyslet.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Opět SPOILER.
Jen napíšu, že jsme v úterý dohráli Zářivou báň. Druhé sezení bylo úplně stejné jako první. Podzemí nedává smysl, drtivá většina místností jsou hezky popsané věci, které jsou úplně na nic. Třeba Div žije v části bludiště, kde je tuším 5 místností. V jedné jsou halucinogenní rostliny a obyčejná žába, v druhé koše se shnilým žrádlem (asi), ve dvou poličky s kameny (obyčejné kameny), v poslední lůžko Milta. Nekecám, to je vše a nic se tam nedá dělat. Div je ubožák, který se na nic nezmůže.

Ještě větší extrém je část bludiště Milta. Místnosti, kde má klacky a své hračky vystřídá ta, kde jsou na stěně houby ve tvaru vemen, z kterých teče alkohol. V tom okamžiku jsem zahlásil: hele, zbývající místnosti nemá smysl procházet, pojďme si říct, že jste narazili na Milta a pojďme vyřešit jeho.

Již jsem to naznačil a teď důsledně zopakuji: Zářivou báň hrejte pouze v případě, že máte důvod, aby postavy démony potřebovaly dostat ven (nebo zabít) a určitě ji zabydlete i aktivními nepřáteli. (Nabízejí se nemrtví, když zde údajně zmizelo mnoho dobrodruhů a nikdo se živ nevrátil.) Jinak zažijete nudu obalenou absurdními situacemi a místnostmi.
Naposledy upravil(a) smrq dne 22. 4. 2022, 14:15, celkem upraveno 4 x.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Díky za report, Smrku. Škoda, že se ten dojem z přečtení potvrdil i ve hře.
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od mrakomrak »

Jsem jeden z družiny, a myslím že dobrodružství bylo hlavně špatné z důvodu jak píše smrq. Pokud ti alespoň trochu nejdou hráči na ruku tak je to vážně "velký špatný".
Osobně jsem si pak pročetl Jehlu a souhlas s recenzí od Markuse.
Hexenwald bych rád někdy vyzkoušel, tak též poslední dung. Co se týče samotné Jehly, se skupinou podobně naladěných hráčku a v jiným systému (5e/OSR) za mě super.
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Tak jsme dnes dohráli Hexenwald. Musím se přiznat, že zpočátku jsem měl strach, že tam nebude co dělat a zamotáme se v nepřehledných vztazích čarodějnic.
Ale nepodcenil jsem přípravu, nakreslil si na papír vztahovou mapu s poznámkami, kdo s kým a proti komu a pustili jsme se do toho. Zcela zásadní událostí je ta, která popisuje, že se jedna z čarodějek pokusí využít cizinců v Hexenwaldu a rozjede "svoji" akci (víc nechci spoilerovat). Do té doby to byla opravdu sociální telenovela. Ale od té chvíle to získalo grády a modul začal šlapat sám o sobě (zpočátku byla veškerá zábava produktem hraní postav).

Vše, co o Hexenwaldu v recenzích najdete, je pravda. Je to zábavné dobrodružné místo, kde jsou rozpracovány vztahy obyvatel, nastíněna startovní pozice, nakopnete to jednou událostí a průběh a konec je zcela nevypočítatelný. Strašně by mě zajímalo, jak to hráli jiné party. A věřím, že ani jeden příběh by nebyl stejný.
Za tento příspěvek děkují uživateli smrq:
Markus
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od MarkyParky »

smrq píše: 7. 6. 2022, 23:43 Strašně by mě zajímalo, jak to hráli jiné party. A věřím, že ani jeden příběh by nebyl stejný.
Náš zápis je tady.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Díky, Marky. Jak jsem tušil, úplně jiný příběh.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
smoldar3
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 11. 2020, 13:22

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smoldar3 »

Sháním inspiraci, případně již hotové dobrodružství, které bych umístil do Kvílící štoly. Jedná se o ruiny trpasličího města klanu Meromanů, které padlo ve válce s alderlandem společným s démony.
Hráči se kolem toho motají a rád bych si něco připravil.
Zatím mám čas, hrajeme Krkavcovu Čistku a Zertrome je poslal do údolí mrtvých.
Napadá vás něco ?
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Ota »

smoldar3: Zrovna včera jsem se zběžně díval na Dnd modul "Kovárna zuřivosti" (The Forge of Fury). Bývalá trpasličí pevnost, kdysi vydrancovaná, nyní obývaná orky, troglodyty, šedými trpaslíky a někde dole je snad i drak. Jasně, musel by sis to předělat do ZZ, ale minimálně mapy můžou posloužit. Rozsah 26 stran včetně mnoha ilustrací a plánků. Detaily neznám, nečetl jsem to, momentálně hledám menší věci.
Za tento příspěvek děkují uživateli Ota:
smoldar3
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Forge of Fury pravděpodobně nebude nic moc. Ale vzpomněl jsem si na An Overwhelming Sense of Loss (recenze), to se zdá, že splňuje zadání přesně. Taky Hammers of the God (recenze). Taky Tomb of the Dragon's Heart (recenze)
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od kin »

Mě ještě napadá Muspellhell pro OSE - trpasličí dungeon crawl o tom, že musíte dojtí do trpasličího pekla, tam dotáhnout obří magické dveře, které na svých zádech veze osminohý osel, abyste peklo zavřeli a zabránili Ragnaroku. Takže úplně využitelné asi ne, ale je tma spousta dwarf nápadů (4 levely dungu, náhodné tabulky, apod.).

No a pak vyšel Dwarrowdeep on tvůrce Barrowmazu. Tam bude asi taky dost inspirace. Ten ale oproti Muspelhellu nemám, tak o něm nic moc nevím.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Steve
Příspěvky: 22
Registrován: 19. 1. 2021, 15:26

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Steve »

Možná i Mines, Claws & Princesses?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Do záhlaví doplněno nové Otovo dobrodružné místo, Poslední uctívač.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
smrq, Elenistar
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů