Black Magic Cards Matter

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od midewiwin »

K čemu všechno tohle blbnutí má být?
Jsem asi úplně mimo.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Midewiwin: Naoki chtěl do scifi hry "genderově korektní" registr češtiny, tak se mu tady někteří snaží zbastlit nějakou takovou ptákovinu na sílu :wink:

Sosak: Máš na mysli (100-100-100-100)ro (100-100-100-100)?

Jezus píše: 6. 1. 2023, 00:08 pád. ženský rod - neurčitý rod
1. ona - one
2. jí/ní - jé/né
3. jí/ní - jé/né
4. ji/ni - je/ne
5. -
6. ní - jí
7. jí/ní - jé/né
Hezké, asi bych dal teda spíš "ňé" a "ně" pro konsistenci (navíc "ne" by se mohlo plést s negací). Trochu se to začíná podobat teda tomu anglickému "they/them"...

Jinak mě teda zajímalo to časování třeba "hx tx onx jed(e)nx mladx servilnx kuchařx" (hen ten oný jeden mladý servilní kuchař)... O-)
[/quote]
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od komi »

Markus píše: 6. 1. 2023, 00:33 Jezus to vyřešile.
Omyl!
Jezus te vyřešile.

Ani u abstraktních pojmů nestrpim rod!
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Jezus »

Jsem z5 :-)

Midewiwin: Jak pravil Eleshar. Když už napodobovat anglické pokusy s they/xe tak pořádně. Oni taky vědí po stránce gramatiky, co dělají, a čistě stran jazykovědy a logiky to dává docela smysl. Tak jsem zkusil to samé - podívat se, jak náš vlastní jazyk pracuje s rody a napodobit to. Ale je to fakt jen ústavní humor, nebrat vážně ;-)

Eleshar: "Ně" se mi líbí! Jednak "ě" není v češtině nikdy dost, jednak to zní hezky :-)
Ještě mě napadlo, že by se "one" dalo prostě skloňovat stejně jako "ono". To má stejně životné tvary stejné s těmi pro "on" - liší se snad jen v jedné variantě čtvrtého pádu... Bylo by to prosté, v češtině bys nezměnil skoro nic a reálně by to nemohlo nikoho urážet. Jen bys nepoznal z každé věty rod. Což jako... stejně bude v budoucnu nežádoucí :-)

"He te oné jedne mladé servilní kuchařke" (i když "kuchařko" zní nožná líp. Potřebují novotvary nepravidelnost? :think: )
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od midewiwin »

Pak se tedy hlásím s tvarem ňý. Jeho maskulinita je zdánlivá, praxe by ji potlačila.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od ShadoWWW »

Rytíře "Ni!"
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Passingby »

Čeština je v tomhle docela flexibilní a s trochou péče by pravděpodobně zvládla vyjadřovat i různé arity (což se ve sci-fi může hodit, třeba při popisu druhů, které svoji aritu během času mění). Za vzor můžou posloužit koncovky z chemického názvosloví, které ale končí u oktární valence. Ale na zájmena se to rozšiřuje těžko.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jiron »

EDIT Markus: Odděleno z diskuze Filmy - recenze, doporučení, varování.

Sorry ale tohle sem musím dát. V poslední době se hodně mluví o černém d'Artagnanovi, černé Anně Boleynové a obecně obsazování černochů do historických rolí, kde by historicky neměli být...

Mě to až tak nevadí. A nevadí mi to proto, že ty produkty jen zřídka mají jakoukoli historiografickou hodnotu! Právě koukám na Vikings Valhalla. Pro mě je úplně stejně nesmyslné, že v polovině 11. století mají Angličané štít s rovnou horní hranou, jako to že Annu Boleynovou hraje herečka černé pleti. Je to prostě nějaké umělecké ztvárnění, které si klade za cíl něco jiného než poučit diváka o tom jak to ve skutečnosti bylo.

Daleko víc než to, že je Anna Boleynová černá mi vadí to, že ta herečka prostě není moc přitažlivá. Vzhledem k tomu, že Jindřich VIII. převrátil naruby náboženství celé jedné Evropské velmoci aby si ji mohl vzít, musela být HOT AF!!!

Ale chtěl jsem se nad tím zamyslet ještě z jednoho soudku a tím je občanská integrace potomků kolonizace. Protože britští černoši nebo francouzští černoši mohou mít problém s vlastní národní identitou. Protože společnost, nejenom místní ale i světová k nim přistupuje jen jako k "potomkům otroků". Ale dnešní černí francouzi, dnešní černí britové by možná chtěli být francouzi nebo britové, přesto se k nim historie jejich národů nechová moc dobře. A proto je pro ně možná těžké ji přijmout za svou. Není možné, že obsazování herců tmavé pleti do historických rolí je zdůvodněno snahou umožnit dnešním černochům se ztotožnit se svou národní historií? Není možné, že kluka, který se narodil v Marseille rodičům ze Senegalu najednou začne zajímat historie Francie, když uvidí černého mušketýra v televizi? Hrdinu, se kterým se bude moci ztotožnit a být hrdý na to, že je Francouz?

Samozřejmě, jsou to myšlenky bílého muže z Čech, jen to pro mě byla nová myšlenka co mě napadla ve sprše.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Mne pride hrozne divne ked mas hnutie ktore sa snazi pretlacit myslienku, ze vo vsetkych filmoch su stale bieli ludia miesto ostatnych odtienov, typicky winetou alebo sandokan. A potom prve co spravia je, ze idu nahradzovat historicke postavy ludmi co sa vobec nepodobaju. Je to trochu pokrytecke. Alebo pomstychtive?

Pritom je hromada historickych postav ktore si uplne pytaju aby ich nahradili spravnymi etnikami. Zacat by mohli napriklad od jezisa a marie.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Mne príde, že je úplne legitímne, ak si napríklad Japonci natočia historickú drámu odohrávajúcu sa v Škótsku v 16. storočí a obsadia do nej len japonských hercov. Naopak to už tak nefunguje... :D

Čo sa týka súčasného woke prístupu, ako cielená provokácia, ktorá narúša tradičné vzorce, mi to tiež príde v poriadku.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Podle mě by bylo lepší natáčet filmy - jedno zda historické, nebo pseudohistorické - o hrdinech toho či onoho etnika, tedy třeba černoších (zcela úmyslně nechci psát "afroameričanech"), spíše než je dávat do rolí o hrdinech z úplně jiného etnika. Jenže to by vyžadovalo se o takové hrdiny napřed zajímat, což je náročné, zatímco plácnout někam do filmu černocha je mnohem snažší.

Třeba takový příběh Jasukeho, "černého samuraje" by mě zajímal, ať by šlo o zpracování mýtu, jak se stal samurajem, nebo realističtější verzi jako nosiče meče, ale prostě by mi to dávalo smysl. A klidně se přiznám, že kromě pár příběhů o černošských pilotech ve WW1 a WW2, z nichž ani u jednoho nevím jméno, neznám žádného jiného výrazného černocha v historii, ačkoliv si myslím, že jich musí být hodně. A klidně by o nich mohli natáčet každý třetí film - včetně toho, jak přezíravě nebo hnusně se k nim v té době (někteří) běloši chovali. Jen mám dojem, že zrovna tohle se nehodí, a tak se raději natočí film s černým d'Artagnanem, ve kterém se žádné rasistické chování nemůže objevit, a tak to umožňuje vytvářet dojem, že vlastně ani žádné neexistovalo.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Bifi píše: 24. 2. 2023, 11:13 Mne príde, že je úplne legitímne, ak si napríklad Japonci natočia historickú drámu odohrávajúcu sa v Škótsku v 16. storočí a obsadia do nej len japonských hercov. Naopak to už tak nefunguje... :D

Čo sa týka súčasného woke prístupu, ako cielená provokácia, ktorá narúša tradičné vzorce, mi to tiež príde v poriadku.
Sucasny woke pristup to ale neberie ako provokaciu a satyru, beru to uplne vazne. A tam kde mam zly film, ktory sa naschval snazi vykreslovat realitu nespravne, tam musi byt aspon nejaky humor alebo umelecky zamer. Autor si musi uvedomovat co sa deje a snazit sa z toho bizaru vytazit co najviac. Momentalne to je vsak vacsinou iba o farbe pleti. A to je strasna nuda.

A potom tu je black dynamite... Najlepsi cernossky kung-fu film...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jiron »

Antharon, hele, já si nemyslím, že všichni filmaři jsou součástí nějakého hnutí. Přijde mi, že dáváš do kontextu to co zmiňuju já, ty nebo i Bifi s nějakým politickým hnutím. Různé zájmové skupiny jsem se snažil ze své úvahy vyjmout.

Bifi, a to je právě to... populace post-koloniálních zemí se taky dost liší od toho období. Proto mi přijde legitimní, že tehdejší Francouze hrají současní Francouzi (ať už původní nebo ti co mají "koloniální půovd").

Ale jak říkám, pokud lidé, kteří mají pocit, že jejich národní historie s nimi nepočítá, protože je to "historie bílejch" mají díky černému d'Artagnanovi nebo černé Anně Boleynové v "historizujícím" seriálu/filmu pocit, že i oni patří k Francouzskému/Anglickému národu, je to podle mě dobře. Fuj to je hnusná dlouhá věta ale chápeme se, že?

Jerson, to je skvělý nápad, rozhodně by to pomohlo. Otázka zní jak by to přijala většinová společnost? Kolik bílých by se chtělo podívat na legendárního černého šermíře 19. století?
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Corny »

Jiron píše: 24. 2. 2023, 11:37 Antharon, hele, já si nemyslím, že všichni filmaři jsou součástí nějakého hnutí. Přijde mi, že dáváš do kontextu to co zmiňuju já, ty nebo i Bifi s nějakým politickým hnutím. Různé zájmové skupiny jsem se snažil ze své úvahy vyjmout.
Trochu mám obavu, že jsi bodnul do vosího hnízda, které vyžaduje poněkud hlubší náhled na tohle hodně komplexní téma a myšlenkovou nuanci, kterou 99% lidí, a rozhodně na tomhle fóru, bohužel postrádá. Například právě uvědomění si, že neexistuje nic jako jednolité "woke" hnutí s předepsanými stanovami a jasnými názory.

Jinak já si osobně myslím, že v ideálním světě by mělo být cokoliv, co není dokument, vysloveně free game a tu roli by měla dostat osoba, která udělá nejlepší dojem na castingu. Bohužel nežijeme v ideálním světě, takže tu pořád jsou věci jako historické 'kradení' rolí menšinám ve prospěch bílých herců, slabá reprezentace rasových i sexuálních menšin, osob jiného pohlaví atd., což vytváří docela komplikovaný a komplexní spletenec, u kterého mám bohužel obavu, že jsme dosud nepřišli na dobrý způsob, jak jej uspokojivě rozklíčovat (a do těch 99% tak klidně započítám i sebe, protože sám jsem v otázkách některých castingů trochu nesvůj). V čem jsem si každopádně naopak už docela jist je, že většina lidí by měla zklidnit obecně hormon co se týče obsazování herců do filmů, protože 1) It's just a damn movie, chill The F out, a 2) na většinu problémů s nějakým castingem je jednoduchá záplata - nekoukat na to.
Jerson píše: 24. 2. 2023, 11:25 A klidně se přiznám, že kromě pár příběhů o černošských pilotech ve WW1 a WW2, z nichž ani u jednoho nevím jméno, neznám žádného jiného výrazného černocha v historii, ačkoliv si myslím, že jich musí být hodně.
Martin Luther King, Jr.? Jinak filmy o hrdinech černošské komunity se taky točí, například Hidden Figures. Možná by i stálo za zamyšlení (a nemyslím od tebe, jen tak obecně), nakolik na tom, že se netočí tolik filmů o zajímavých historických osobnostech PoC komunit, má vliv třeba i to, že se o nich neví i proto, že jim historicky nebylo umožněno se do pozice "zajímavých historických osobností" dostat.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Ja som tu uprimne ziadne woke hnutie nevytahoval, ja som narazal na BLM, ale to je jedno.

Co chcem povedat je, ze riesenim nie je dosadzovat cernochov (a zeny) do roli historickych postav. Riesenim je vytvarat postavy roznych etnicit, tam kde to dava zmysel a ukazovat vo filmoch alternativne kultury.

Pokial totiz neakceptujes ze su aj ini ludia ako bieli a nezacnes akceptovat ich kulturu, tak problem rasizmu nevyriesis a mensiny vo filme ostanu iba ako taky bizar.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů