Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět

Říkáte při hraní RPG "na deníku", nebo "v deníku"?

Mám to na deníku / zapíšu si to na deník
2
10%
Mám to v deníku / zapíšu si to do deníku
19
90%
 
Celkem hlasů: 21

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Jerson: Asi bych hned na úvod vysvětlil, že hra se odehrává v době, kdy byla společnost silně patriarchální, a že se s tím tudíž budou hráči setkávat v průběhu celý hry. Pokračoval bych tím, že agenti Omegy ale rozhodně nemusí bejt jen muži a dal bych tam několik příkladů agentek z historie.

Dál bych rozlišoval případy, kdy něco má vypadat jako historicky věrnej text - tam bych se držel toho, jak se oslovovalo dobově, a kdy jde o text pro hráče - tam bych se držel dnešních zvyklostí.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 2. 11. 2020, 13:47 V druhé řadě řeším, že ať použiju slova Koordinátor, Důstojník a Agent nebo jejich klasické varianty Vypravěč, hráč, postava, tak tam je to pohlaví natvrdo definované. I když u první varianty (dle tajných služeb) můžu to pohlaví v jednotlivých případech měnit.
Napadl mne takový krok stranou - začít tím, že jeden z hráčů hraje za "Ústředí" (případně "Velitelství", ale to "Ústředí" k tomu jde líp), což není ani "ten" ani "ta", ale "to" a zkusit vše formulovat středním rodem ?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Jerson »

To si nedovedu představit. Navíc jsem měl opačný záměr, totiž že Koordinátor má také vlastní postavu, jen se neúčastní misí.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 2. 11. 2020, 18:06 To si nedovedu představit. Navíc jsem měl opačný záměr, totiž že Koordinátor má také vlastní postavu, jen se neúčastní misí.
Aha, tak tím to padá :wink: .
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Jerson »

Ještě další otázka - jak by sám o sobě měl referovat autor pravidel? Přijde vám lepší, když o sobě píše v jednotném čísle, tedy třeba "doporučuji používat tento přístup", nebo raději v množném čísle "doporučujeme používat tento přístup", nebo se tomu úplně vyhnout opisem "je doporučeno používat tento přístup".
Naposledy upravil(a) Jerson dne 6. 4. 2022, 12:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od ilgir »

Pokud je celá příručka čisté one-man show, tak to klidně singulár. Použitím plurálu by sis hrál na něco, co není pravda. Pokud je tvorba týmová práce (ne nutně že to píše víc lidí, ale že třeba s někým systematicky konzultuješ, co píšeš), tak je plurál vhodný. V podstatě jde o to, jestli v tiráži bude Autor: XY, nebo Autoři a spoluautoři: XY, XZ, XW

Doporučuje se nebo je doporučeno bych nepsal, připadá mi to takové divně neosobní.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

ilgir píše: 5. 11. 2020, 14:03Použitím plurálu by sis hrál na něco, co není pravda.
Pravidla nikdy nevoříš sám. A klidně můžeš něco doporučovat třeba jako autor kapitoly, přestože jsi nepsal celou příručku. Spíš je to o tom, jak chceš, aby to vyznělo.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Jerson »

Musím si tady na tom místě postesknout, že fakt neumím psát k nějakému neosobnímu čtenáři a podávat mu vysvětlení věcí, na které se ani náznakem nezeptal. Už po sedmé přepisuju začátek a pořád se mi to nelíbí. Přitom vím, že když bych vzal text sepsaný někým, jiným, tak ho nejspíše dokážu napsat lépe, nebo když mi mi někdo řekl, ať mu ta RPG vysvětlím, tak taky napíšu tři strany úplně v pohodě, ale při psaní pravidel mi to prostě nefunguje.
Nechcete mi s tím někdo pomoct?
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od ilgir »

Pokud jsi nikdy v životě nepsal pravidla, bude pro tebe poprvé, a každé poprvé je těžké. Doporučuji se nejdřív soustředěně začíst do (několika) pravidel různých her, která považuješ za dobře napsaná, a načerpat nějakou inspiraci.

Nebo jak konkrétně by sis tu pomoc představoval?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Jerson »

Pravidla jsem psal poprvé v roce ... 2000? TAk nějak. Ale od té doby s tím bojuju, pořád a stále dokola, a vůbec se to nelepší. A ani nepomáhá, když mám po ruce jiná pravidla, což mám - Fate, AW, Příběhy Impéria.

Ta pomoc by asi byla na delší vysvětlení, sám se nad tím musím zamyslet. Ideální by bylo, kdyby si někdo zkusil představit, jaké informace bude potřebovat, když chce s Omegou začít, položil mi otázky, a já bych mu na ně formou pravidel odpovídal.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Joe »

Jerson píše: 5. 11. 2020, 14:55 Nechcete mi s tím někdo pomoct?
Pošli, čo máš... mail mám v podpise :)
Alebo sem.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od ilgir »

Tak já hlavně nevím, jestli to má být klasické RPG propojené se settingem, nebo zůstáváš u multikampaně.

Taky nevím, jestli sis udělal nějakou strukturu, třeba z prvků, které jsme tu s Markusem navrhovali. Pokud ji máš, tak nemusíš při psaní začínat úvodem, ale klidně zprostředka, třeba popisem settingu a uvedením příkladů, čím vším se může lišit od reality 30tých let.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Já bych doporučil napsat kus, jakkoliv. Prostě to nějak vysekni. Pak uvidíš, jestli to dává smysl nebo ne, kde to drhne a to změň. Tohle uděláš pětkrát, desetkrát, pak to můžeš zahodit a napsat to od začátku líp. Což ti zákonitě vyjde líp, protože už víš do čeho jsi předtím šlápnul, co fungovalo a co ne. Pokud to nebude dost dobrý, opakuj tentýž postup. Je teda potřeba udržet nějakou kontinualitu - s měsíčními přestávkami to nebude fungovat. Každopádně psát pravidla se nenaučíš čtením pravidel, čtením o psaní pravidel, ani povídáním o psaní pravidel, ale psaním pravidel.

A funguje to i na jiné věci než psaní pravidel.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od ilgir »

No, podle nejnovějších vědeckých výzkumů se můžeš naučit psát pravidla i tím, že si budeš usilovně představovat, jak píšeš pravidla.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Takových lidí jsou po internetech mraky a výsledky nic moc.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů