[RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

RPG Kuchyně 2017 začíná!
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

[RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od crowen »

jerusalem_by_xiaoxinart-d3e7205.jpg
Jeruzalem, 1167
Zvestovateľ dobrých správ
Na jar roku pána 1165 za vlády kráľa Amalrika I. sa na oblohe zjavila nová hviezda, ktorá sa postupne zväčšovala. Kresťania začali hovoriť o druhom príchode Krista, židia o pravom príchode Mesiáša, a moslimovia o návrate Proroka.

Zástupy ľudí začali prúdiť do Svätého mesta z celého Jeruzalemského kráľovstva, aj okolitých zemí. Prístavy praskali vo švíkoch pod náporom pútnikov z Európy.

Koniec sveta
7. Júla roku pána 1165 sa otvorili brány pekelné. Hviezda, ktorú všetci považovali za zvestovateľa dobrých správ, vybuchla, a jej úlomky v ohnivom daždi dopadli na Jeruzalem.

Rozsievali skazu a smrť, vyvrhli do ovzdušia množstvo prachu a piesku. Každý zrazu hlásal trest boží za smilstvo a hriechy, vypukli pogromy a zabíjanie inovercov, šľachticov, kňazov, imámov, rabínov či kohokoľvek, kto bol po ruke, a nedokázal sa brániť.

Deti čierneho piesku
To najhoršie však ľudí ešte len čakalo. Tam, kde dopadli úlomky Čiernej hviezdy, sa pôda začala pomaly meniť na čierny piesok, na ktorom nič nerastie. Na ľudí, ktorí pri hľadaní potravy, vody či čohokoľvek užitočného vstúpili na územie čierneho piesku, začali útočiť nevídané netvory.

Oáza Beit Guvrin
V oáze niekoľko dní cesty od Jeruzalemu, v ktorej ste našli útočisko, už vyše dvoch rokov prežíva niekoľko desiatok ľudí. Je to pestrá zmes kresťanov, židov a moslimov, otrokov, remeselníkov, pastierov, vojakov, rytierov a kňazov. Konflikty sú na dennom poriadku, ako taký poriadok sa snaží udržiavať nemecký rabín Judah Ben Samuel a jeho družina, ktorá ho sprevádzala na púti do Jeruzalemu.

Jedla aj vody je málo, všetko je drahé, ľudia často platia za potravu smilstvom, lebo im nič iné neostalo. Relatívne bezpečie oázy opúštajú len odvážlivci, ktorí sa snažia v okolitých oázach, usadlostiach či dokonca Jeruzaleme nájsť čokoľvek užitočné, čo im umožní prežiť ďalší deň. Zblúdené ovce, dobytok, kone či ťavy, nástroje, zbrane, ukryté poklady, múku, sušené ovocie, čokoľvek, prípadne sa snažia obchodovať s inými oázami.

Často si však namiesto užitočných vecí prinášajú len ďalšie otázky, zranenia, mŕtvych druhov, alebo sa nevrátia vôbec.

Ako je možné, že úlomky Čiernej hviezdy dopadli na všetky veľké mestá a usadlosti, a na púšti trafili na takmer všetky väčšie oázy?

Prečo existuje presne sedem netvorov, a každý z nich korešponduje s jedným zo smrteľných hriechov?

Ako sa brániť proti netvorom? Nikto nepozná odpoveď, každý sa snaží prežiť.

Svätý grál
Do oázy sa včera vrátil Ibrahim, saracén z družiny Mohameda ibn Aliho. Krvácal z početných poranení, bol dehydrovaný, a stále dookola blúznil o Jeruzaleme a Svätom grále, ktorý zahubí všetky netvory. Aj napriek snahe Judahovho doktora po niekoľkých hodinách umrel.

Judah sa snažil blúznenie utajiť, aby ľudí ochránil pred neuváženými krokmi a nebezpečím za hranicou oázy, ale správa o Ježišovom pohári sa rozšírila rýchlosťou požiaru. Niekoľko ľudí začalo chystať svoje družiny na výpravu do Jeruzalemu.

Nabrúste meče a sekery, naolejujte zbroje, naplňte vaky vodou, napojte kone a ťavy a vydajte sa skúmať čierne piesky Jeruzalemu.

Podarí sa vám nájsť Svätý grál?

--------------------------------
Súťažný príspevok môžete stahovať tu:
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od Plz »

Bány Jeruzalémské se otevřely a je čas je trošku zkritizovat. Podobně jako u Ecthelionů i tady je hra krásná po vizuální stránce. Mechanika je jasná a bez problémů dokonce nemám ani připomínku k řazení kapitol. Ani k většině ingrediencí nemám co bych řekl jsou nápadité a bez problému obhajitelné. dokonce i použití hrnečku převedeného na pohár se mi líbí více než do očí bijící hrneček kostek.

Snad tak není co kritizovat. Ale ono se přece jen něco najde a je to zase mechanická ingredience. Ani tato hra si s ní totiž neporadila. Přesně se totiž v zadání píše, že stáhnutá aplikace má být použita na jiný než původní účel, což kostky nejsou. Jejich účelem je tvořit příběh a tedy jsou použity přesně tak jak mají být. I když souhlasím, tyto kostky by se nahrazovaly obyčejnými trošku tíž.

Když srovná s Ecthelionama, která hra se mi líbí více, tak vede tato. Právě kvůli horší nahraditelnosti mechanické ingredience. Prozatím tedy první místo (ale na jak dlouho to se ještě ukáže).

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od crowen »

Vdaka Plz za komentar
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od Ecthelion »

Černý písek se mi moc líbí. Přijde mi, že crowen je mistr v tom napasovat svoji hru na jakékoli ingredience... ale letos opravdu stavěl hru kolem ingrediencí (a ne naopak). $D

Hry i systém mi přijdou velice pěkně sepsané, naplňují velice pěkně ingredience a nevidím tam žádný větší problém. Crowen je prostě kuchyňový veterán a na uhlazeném textu je to vidět. Dobře se to čte, obsah je přehledný a snadno pochopitelný. Grafická podoba je taky klasicky velice vkusná. Pár poznámek, které mě napadly bez ladu a skladu:

- Máš v systému propojené body a kostky (čím víc bodů tím vyšší rozsah kostky), ale přijde mi, že pro to není moc důvod - když bys vyhodil body a mezi dovednosti rozhazoval přímo kostky, přijde mi, že by ses zbavil jednoho převodu (který musíš pořád v hlavě dělat tam a zpátky) a nic neztratil. :think:
- Ctnosti... v tom seznamu mi vážně chybí cudnost - nemáš teď ctnosti a hříchy vzájemně opozitní, což je škoda, protože na nich zakládáš i potvory. Nechceš použít sedm klasických ctností (chastity, temperance, charity, diligence, patience, kindness, and humility)? Mohl bys pak dát, že každý, kdo má opačnou ctnost má výhodu proti potvoře s opačným hříchem?
- Svíčka je super nápad, který by ty scény mohl dobře odlišit. :clap:
- Zrušil bych možná snížení Těla po vyprávění u táborového ohně do vystřízlivění. Přijde mi to jako další věc, kterou musíš dočasně sledovat a trochu to tu super vyprávěcí mechaniku degraduje. Protože už musíš investovat námahu a invenci na to, abys přišel s příběhem, který prohloubí atmosféru... jsi za to odměněn snížením Stresu, ale musíš zároveň sledovat dočasný postih.
- Sex - Rozhodně na stejné úrovni nadpisu jako "Příběhy od táborového ohně", neschovával bych to pod to. Přijde mi, že to je trochu jiná mechanika - sex nemusíš mít vždycky jen u táborového ohně (většinou, ne vždycky). Chápu, že je to kuchyňový text, ale přijde mi, že v téhle podobě je to záloha odbourávání stresu pro chvíle, kdy dojde alkohol. :think:
Zvážil bych se na to do dalších verzí podívat a třeba to ještě nějak dál rozvést?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od Quentin »

Ecthelion píše:- Máš v systému propojené body a kostky (čím víc bodů tím vyšší rozsah kostky), ale přijde mi, že pro to není moc důvod - když bys vyhodil body a mezi dovednosti rozhazoval přímo kostky, přijde mi, že by ses zbavil jednoho převodu (který musíš pořád v hlavě dělat tam a zpátky) a nic neztratil. :think:
Jsem rozhodně proti!

Podobně byly udělané staty v Savage Worlds a je to rychlé, intuitivní a zvykneš si fakt rychle. Hoď si na plížení? To je co, aha d6, ok. Alespoň mě to přišlo rychlejší než, no, vlastně všechno.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od Ecthelion »

Quentin píše:Podobně byly udělané staty v Savage Worlds a je to rychlé, intuitivní a zvykneš si fakt rychle. Hoď si na plížení? To je co, aha d6, ok. Alespoň mě to přišlo rychlejší než, no, vlastně všechno.
Moment... ale to je to, co bych rád měl. V této chvíli to je Hoď si na plížení? To je co, aha 1ka... to je... aha d6, ok.

Já bych měl rád u dovedností přímo kostky (jak jsi psal ve tvém příkladu).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od Quentin »

Jo, počkat. Ty si stěžuješ na to, že tam Crowen píše "Mysl s hodnocením 4 je 1k10" místo "Mysl 1k10"? Jestli jo, tak nic. Pak s tebou plně souhlasím :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2017] Čierny piesok Jeruzalemu

Příspěvek od crowen »

Vdaka za komentare, skusim ich postupne zodpovedat.
Ecthelion píše:Sex - Rozhodně na stejné úrovni nadpisu jako "Příběhy od táborového ohně", neschovával bych to pod to. Přijde mi, že to je trochu jiná mechanika - sex nemusíš mít vždycky jen u táborového ohně (většinou, ne vždycky). Chápu, že je to kuchyňový text, ale přijde mi, že v téhle podobě je to záloha odbourávání stresu pro chvíle, kdy dojde alkohol. :think:
Ano, toto by mohla byt samostatna sekcia. K taborovemu ohnu som to povodne priclenil preto, lebo navrat do bezpecia oazy stres vymaze, takze sex v oaze nema mechanicky efekt (jedine, ze by sa zomlelo nieco ultra stresujuce v samotnej oaze :-))
Ecthelion píše:Zrušil bych možná snížení Těla po vyprávění u táborového ohně do vystřízlivění.
Seems legit, will do.
Ecthelion píše:Ctnosti... v tom seznamu mi vážně chybí cudnost - nemáš teď ctnosti a hříchy vzájemně opozitní, což je škoda, protože na nich zakládáš i potvory. Nechceš použít sedm klasických ctností (chastity, temperance, charity, diligence, patience, kindness, and humility)? Mohl bys pak dát, že každý, kdo má opačnou ctnost má výhodu proti potvoře s opačným hříchem?
Ja som opozicne cnosti nepouzil schvalne, nezdali sa mi herne dost zaujimave (striedmost, usilovnost....). Tak som ich trochu namixoval s rytierskymi cnostami a busido :-) Predsa len napriklad Odvaha ma vacsie herne vyuzitie, ako Cudnost.
Ecthelion píše:Máš v systému propojené body a kostky (čím víc bodů tím vyšší rozsah kostky), ale přijde mi, že pro to není moc důvod - když bys vyhodil body a mezi dovednosti rozhazoval přímo kostky, přijde mi, že by ses zbavil jednoho převodu (který musíš pořád v hlavě dělat tam a zpátky) a nic neztratil. :think:
Hmm, tu sa asi zamer stratil v spracovani.

Osobne mi prijde rychlejsie a lahsie rozdelovanie bodov namiesto kociek. Podla poctu vyskrtnutych policok v denniku je na prvy pohlad jasne, ktora je primarna oblast, a ktora najmenej preferovana danou postavou. Z hromady kockovych zapisov to take evidentne nie je.

Dalsou vyhodou rozdelenia bodov a prevodu na kocky je, ze nemusim vypisovat, ze mas x takych a y inakych kociek na rozdelenie, a vsetky mozne kombinacie medzi tym. Bud by som rozdelenim kociek obmedzil flexibilitu a tlacil hracov do nejakej skill pyramidy, alebo by som musiel napisat ovela viac vysvetlujuceho textu.

Tako zoberies body, vyskrtas policka v denniku, ktore maju slabsou farbou oznaceny pocet stran kocky, takze prevod nikdy nerobis, len sa pozries, aka kocka je vyskrtnuta a taku si zoberies.

V nenapisanej casti o ziskavani XP a zlepsovani postavy je len cena bodu, kocka sa vzdy urci podla zapisu v denniku.
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti