Mág (magie iluze a mysli)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

trajda
Příspěvky: 1022
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Mág (magie iluze a mysli)

Příspěvek od trajda »

Aerin píše: 26. 2. 2020, 18:46 Ahoj,

První otázka: Jak řešíte, když se mág nabourává někomu do hlavy při spánku, mělo by to být snadnější? Měl by dotyčný vědět, že mu někdo předestírá iluze, čte myšlenky atd i když spí?

Druhá otázka, jak řešíte magii mysli, čtení myšlenek: "Postava ví, nebo alespoň tuší"
Řešíte to jako Zkoušku x Střet jestli postava ví či tuší, že jí někdo četl myšlenky?
U ostatních příkladů magie mysli tam je, že buď ví a nebo ne a tohle je sporné.

Také mne zajímá trvání prosté iluze, když se mág soustředí (neviditelnost, dá se při udržení prosté iluze chodit, když se člověk soustředí na sesílání iluze?)

Díky za názory
1) U první otázky ti můžu dát pouze můj IMHO názor. A můj IMHO názor je, že určitě by se to nějak projevit mělo. Například posuzování náročných, možných, nemožných a samozřejmých akci bude vypadat jinak u bdícího a jinak u spícího. Taky paleta možných protiakcí se značně zmenšuje.

2) "Postava ví, nebo alespoň tuší" znamená, že cíl akce vždycky ví, že má v hlavě myšlenky, které nejsou zcela jeho. Ale pokud cíl akce zároveň ještě nikdy pod vlivem magie mysli nebyl a nebo dokonce pochází odněkud z Horní Dolní, kde magie skoro ani neni, tak si nemusí být zcela jist, že komunikuje s mágem. Může si myslet, že mluví se svým druhým já, nebo třeba se svým svědomým. S bohem, s démonem atd atd. Takže počítej s tím, že 90% mágových cílů "ví" a pak je tu malé procento lidí, kteří pouze "tuší".

3) trvání prosté iluze je prosté. Trvá, dokud se na ni mág soustředí. A soustředění si udrží, dokud bude hlásit akce, které se obvykle považují za samozřejmé (samozřejmé akce jsou takové, na které si obvykle neházíte, jako je jíst, otvírat odemčené dveře, chodit atd. atd.). Pokud by ten mág chtěl dělat něco, co úplně nezapadá do kategorie "samozřejmé akce", vždycky to jde vyřešit zvýšenou náročností nebo "hodem na menší z úrovní". "Hod na menší z úrovní" je mechanika, která není úplně součástí základní příručky, ale používá se například, když mág chce během sesílání kouzla zároveň viset hlavou dolů. V takovém případě si hodí na menší z úrovní mága a lupiče a může využívat ZS z obojího.
MarkyParky
Příspěvky: 13871
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Mág (magie iluze a mysli)

Příspěvek od MarkyParky »

Aerin píše:Jak řešíte, když se mág nabourává někomu do hlavy při spánku, mělo by to být snadnější?
Použil bych analogicky mechaniku skrytého útoku - strana 133-134, tzn.:
- je-li situace taková, že dotyčný spí opravdu tvrdě a nemůže na takové čtení přijít, je to pro mága zkouška
- je-li situace taková, že dotyčný si náhodou může uvědomit, že se něco děje, nebo se podvědomně bránit, je to střet, ve kterém ale spící nemůže ohrozit protiakcí mága.

Aerin píše: Měl by dotyčný vědět, že mu někdo předestírá iluze, čte myšlenky atd i když spí?
Druhá otázka, jak řešíte magii mysli, čtení myšlenek: "Postava ví, nebo alespoň tuší"
Řešíte to jako Zkoušku x Střet jestli postava ví či tuší, že jí někdo četl myšlenky?
U ostatních příkladů magie mysli tam je, že buď ví a nebo ne a tohle je sporné.
Ta hranice by obecně pro celou magii mysli měla být postavená cca takhle:
= pokud si mágové zahrávají jen s pocity, dokáží to dělat skrytě, vyjma situací, kdy se snaží vytvořit pocit, který by cíl nutil do něčeho nepřirozeného
= pokud si mágové hrají s myšlenkami, už to nedokáží udělat skrytě.

Tzn. pokud se pokoušíš číst, jak se postava cítí (například jestli při pokeru blafuje, nebo si je jistá svými kartami), tak to může být nenápadné. Pokud se pokoušíš číst, na co myslí (např. přesně zjistit, jaké drží v ruce karty), tak to nenápadně nedokážeš.


Zároveň ale platí, že postava sice ví, že se jí někdo hrabe v hlavě, ale pokud tě přímo nepřistihne při zaklínání, neví kdo. Tzn. když se vrátíme k tvé situaci se spícím a zkombinujeme to
- pokud mu mág v noci vnukne pocit strachu nebo naděje s tím, že mu tím přivodí noční můru nebo sladký sen, ale nebude řešit, co přesně se v tom snu má dít, tak to dokáže udělat zcela nenápadně a bude to vždy zkouška
- pokud mu mág bude v noci cpát konkrétní sen, nebo mu něco našeptat, použil bych pro rozhodnutí, zda zkouška nebo střet tu mechaniku pro skryté akce s tím, že v případě úspěchu třeba nad ránem, až se dotyčný probudí, si bude vědomí, že mu se sny/myšlenkami něco/někdo manipuloval ... ale nebude vědět, kdo to vlastně byl.

Aerin píše:Také mne zajímá trvání prosté iluze, když se mág soustředí (neviditelnost, dá se při udržení prosté iluze chodit, když se člověk soustředí na sesílání iluze?)
Ano,
soustředění na udržení iluze je stejné, jako soustředění na udržení jiného kouzla a dají se u něj tedy provádět nějaké jednoduché akce, které nejsou v rozporu s prováděním rituálu (např. chůze). Nejste-li si jistí, jestli už to není se složitostí takové akce za čarou, můžete vždycky použít náročnost, abyste to zohlednili.
EDIT: Trajdovo poznámka, že může u toho dělat akce, které by jinak byly samozřejmé, je dobré kritérium toho, co jde-

Zádrhelem takovéhle "chodící neviditelnosti" samozřejmě je, že mág u toho musí stále provádět zaklínadlo - a protože jeho rituálem jsou slova, je při tom slyšet.

Pokud by chtěl opravdu chodit úplně neviditelný bez toho, aby byl slyšet, už to musí nakombit z více ZS, např.:
= seslat si pomocí ZS iluzi jako dlouhodobou (případně i reagující na prostředí, pokud třeba chce zneviditelňovat i předměty, co někde sebere) nebo
= seslat si pomocí ZS iluzi na více smyslů a krom neviditelnosti na sebe hodit i iluzi ticha/neslyšitelnosti.
Petrish
Příspěvky: 172
Registrován: 15. 10. 2015, 09:55
Bydliště: Úpice

Re: Mág (magie iluze a mysli)

Příspěvek od Petrish »

Ahoj,
u nás to máme takto:
1. spící - řeším jako střet, protože hlava je aktivní i ve spánku...ohrožení spícího je 3 a víc a mága 1, dále je otázkou, jak toto první kolo dopadne...(spící může dělat pouze pasivní protiakce, protože spí, kdyby měl jedno oko otevřené, tak může i ofenzivní protiakce)

2. záleží na popsání fikce, ale postava ví, jestli dělala nějaké akce proti magii mysli..jestli ne, tak neví nic..což u magie mysli-čtení myšlenky, vložení myšlenky, vymazání myšlenky často takto je (že nevíš) nebo je to popsáno fikčně, že si myslíš, že se ti to zdálo..

3. když se soustředí, může pomalu chodit, já dovoluji i po schodech...ale nesmí uhnout pohledem, nesmí prudké pohyby nebo konverzovat...to vše mu může narušit soustředění (říkám může, protože stále záleží na kostkách ;) )
Dračí doupě 2 (DrDII) hraji od roku 2013 jako vypravěč i hráč.
Hraji postavy, které jsou zaměřené na magii, lovení nebo kejkle -> žádný boj na blízko, to mi přijde moc lehké a nudné :P
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host