[5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Diskuze určená k výměně zkušeností a doporučení ohledně dobrodružství pro pátou edici D&D. Kromě ní máme na Fóru ještě obecnou diskuzi Hraní podle modulů, ve které najdete diskuzi k dobrodružstvím pro jiné edice a hry, takže jestli se nebojíte drobného konvertování pravidel, mrkněte i tam.

Odkazy:
:arrow? Všechny produkty pro 5e v databázi - dobrodružství si můžete jednoduše zobrazit pomocí filtru „Kategorie“
:arrow? Úplně všechna dobrodružství pro všechny hry v databázi
:arrow? Hraní podle modulů - diskuze k fantasy dobrodružstvím pro jiné edice a hry
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1646
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Passingby »

Jerson píše: 26. 7. 2022, 05:08 To video jsem viděl už před rokem, ale tím že jsi ho sem dal s poznámkou, že s ničím nesouvisí, tak se o to víc snažím přijít na souvislost.
Asi mě ještě pořád fascinuje to, že autoři (nejenom RPG, ale i třeba známý jména z programování, matematiky, fyziky...) dneska nejsou jenom nevýrazný jména někde v tiráži, ale že se během pár minut dají najít rozhovory s nima nebo nějaký jejich "přednášky/monology" a kolikrát jim člověk vidí i do obýváku... To video (Veritasium: 6 Degrees of Separation) beru hlavně hlavně jako připomenutí, jak široké a dalekosáhlé dopady na strukturu společností má a ještě může mít moderní ICT.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Jerson »

Iwas Passingby píše: 26. 7. 2022, 14:48trochu se Jersonovi divím, že mu stojí za to ho tak strhat s tím, že "tam je úplně všechno špatně" (tak ten jeho text působí). Navíc se v tom jeho rozboru ty věci, na který má smysl upozornit (třeba nevyváženost mezi tím, co je v které scéně důležité), ztrácejí v babrání se v nepodstatných detailech, a některých věcí si nevšimnul (třeba že půlorčí strážná není schopná dveře najít proto, že zešílela)...
1) Budu teď minimálně tři týdny ležet v posteli, v horším případě v nemocnici, k PC nemůžu, takže psaní na fórum a čtení jsou jedny z mála možností.

2) vždycky píšu všechno, co se mi nelíbí.

3) Půlorkyně je dost příčetná, aby dokázala jasně a srozumitelně vypovídat. Je na deváté úrovni a viděla jen jednu potvoru, takže má jeden nebo dva body šílenství. Nic, co by ji mělo zastavit (je to veterán).
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Passingby
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Jezus »

Tak já to vždycky beru tak, že Jersonovy rozbory jsou právě o přehnaném detailismu klidně i méně podstatných prvků (jak pro koho). A že do jisté míry jsou právě o tom, že rozebírá cokoli, co mu přijde divné - bez ohledu na to, jaký to má reálný dopad na hru.

To znamená beru to vždycky s velkou rezervou s tím, že půlku věcí je snadné opravit, nebo nejsou tak podstatné = nemá to zase tolik vypovídající hodnotu o modulu jako celku, ale je zajímavé si to přečíst, a případně se nad tím zamyslet (jak se podobným chybám vyhnout).
Jerson píše: 26. 7. 2022, 14:56 A samozřejmě standardní tovární stoluxová "věčná světla", poslední model, všechny ještě v záruce - a do jednoho zhasnutá. Nebo ne, tu a tam by nějaké svítilo, jen bylo zakryté, takže si ho požírač nevšiml.

Čistě hnán inspirací...


"Tady někdo tiše vzlyká! )A pak že je pasivní perception na 18-ce moc :-P )."
"Hele, víte jak jsem sesílal to Najdi magii na ten popel?"
"Zbytečně..."
"Rituální seslání nežere sloty, noobe... ale hlavně - tady ta zeď svítí iluzorní magii!"
"A to vzlykání jde zpoza ní!"
"No jasně, klasická finta s dveřmi krytými iluzí! Otvírám dveře!"
Vzlykání zesílí a pak náhle mlkne. V místnosti je naprostá tma.
"Už zase..."
"Víte, ono je to možná..."
"Sesílám trik světlo!"
"Poč- tak nic..."
V místnosti je polonahá půlorčka-
"Cool!"
- ve zbytcích uniformy -
"coo- au! Dobře, už mlčím..."
- s nohou od židle v rukou a se šíleným výrazem v hrůzou strhaném obličeji.
"Nebojte se, strážnice, jste zachráněna!"
"Dobrej postřeh!"
"ZHASNĚTE TA SVĚTLA! CHCETE ABY NÁS NAŠEL!?!"
"Počkat... cože?"
"ZHASNĚTE SVĚTLA!" vykřikne a vrhne se na sesilatele.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jezus:
Jerson
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1646
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Passingby »

Mě třeba ten vtip o horroru v DnD 5e, který tak hezky vyplývá z těch rad z videa, zní tahle:

A: "Hele, včera jsme hráli DnD 5e a byl to teda pěknej horror..."
B: "Jak to?"
A: "Žádnej kombat, a ještě nás DM ani nenechal restit a dobíjet si kouzla..."
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby tito uživatelé (celkem 12):
Quentin, Muzzug, Jezus, Selhan, Jerson, Winnie, Vitus, MarkyParky, Antharon, Wolfus, Markus, Sarsaparillos
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Selhan »

:D

Jinak musím ještě speciálně souhlasit s Jersonem, že udělat nudné divadlo ve fantasy je opravdu hrozně promarněná šance. Tam přece může být tolik pastí z kouzlených speciálních efektů!
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Jerson »

Jezusi, to by taky byla dobrá scéna. Dokonce v DnD. :-)
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Jezus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Markus »

Iwas Passingby píše: 26. 7. 2022, 15:15 Mě třeba ten vtip o horroru v DnD 5e…
Odvolávám vsechno svoje brblani. Jestli diskuze vedla k tomuhle, tak to za to stalo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Markus »

Nový Starter Set je venku

Obrázek

:arrow? D&D Starter Set: Dragons of Stormwreck Isle
V pořadí už pátá varianta úvodních sad pro jednodušší uvedení nováčků do Dungeons & Dragons 5e. Krabice obsahuje 32stránkovou příručku zjednodušených pravidel, 5 připravených postav i s vyplněnou kartou postavy, sadu 6 kostek a především 48stránkový sešit s úvodním dobrodružstvím.

Dobrodružství Dragons of Stormwreck Isle zavede dobrodruhy na titulní ostrov Stormwreck Isle, při jehož průzkumu se zapletou do odvěké války mezi draky. Oproti předchozím úvodním dobrodružstvím má jasnější dějovou osu a větší důraz na hraní rolí.
Dejte vědět, až to někdo přečtete. Četl jsem původní Starter Set i Essentials Kit a líbilo se mi, jak ta dobrodružství mají volnou strukturu a víc dějů. O tomhle nemůžu najít nic kloudného (většina "recenzí" na produkty pro 5e nemá s recenzí nic společného, dozvíte se z nich prd a nehodlám strávit večer googlením) – jen že to má asi jasnější dějovou linku a "víc roleplayingu" (whatever that means). Docela by mě zajímalo, jak vypadá Starter podle vize pro D&D v roce 2022.

EDIT: Každopádně ta obálka je příšerná.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Vaarsuvis »

Markus píše: 15. 10. 2022, 22:15 Nový Starter Set je venku (...)
Získal jsem PDF, juknu na to a napíšu recenzi :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Vaarsuvis tito uživatelé (celkem 2):
Markus, Elenistar
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Vaarsuvis »

Pročteno a zatím zběžné dojmy (spoilery!):

Je to opravdu dobrodružství pro začátečníky dětského až teenagerského věku, jeden malý ostrov o pouze 3 dobrodružných lokacích (dungeony o 6,9,6 místnostech) + 3 náhodná setkání a návrhy na další dobrodružství. Modul vám sice dovolí vybrat si, kterou z prvních dvou lokací (jeskyně myconidů a lodní vrak se zombíky) začnete jako první (a má instrukce, jak je level scalovat pro vyšší úroveň), nicméně vyžaduje, aby jste je splnili oba, než můžete do finální třetí lokace (ruiny astronomické observatoře).
Vaší domácí základnou je klášter o 12 NPC, z toho jsou:

- 9 koboldů, až na jednu alchymistku slouží jako humorný kolorit prostředí
- bývalá generálka žoldnéřské kumpanie, může předat nějaké hinty.
- přátelský alchymista zahradník, který z hub z jeskyní myconidů může postavám dělat léčivé lektvary. Taky má temnou minulost, kdy býval travič u zlodějského cechu, ale nyní toho lituje. Za mě nejzajímavější postava z modulu. Jediné co nechápu, že nechce, aby jeho minulost byla známa. Tak proč safra nosí furt odznaky cechu? (já vím, aby postava zloděje, která ho hledá, měla automatický úspěch a měla tak okamžik slávy. Protože roleplaying.)
- a (velký spoiler) samotná představená kláštera, která je ve skutečnosti bronzová dračice. Slouží jako hlavní questgiver a taky Deus Ex machina, kdyby náhodou postavy prohrály v boji.

Co mi přijde vtipné je to, že vaše home base nemá žádný obchod, takže doufejte, že vašemu bojovníkovi nežbluňkne meč do moře, nebo si nevystřílíte všechny šípy, oficiálně nemáte jinou možnost.

K tomu roleplayingu, je to celé takové ... sluníčkové. Postavy mají motivace vázající se k lokacím hry (klerik vidí vize smrti = vrak lodi, zloděj pátrá po alchymistovi a jeho údajném pokladu (alchymista mu otcovsky vysvětlí, že nic takového nemá a doporučí mu, aby se vzdal zlodějského života a konal dobro) a kouzelník chce prozkoumat ruiny. Zatímco bojovník s paladinem řeší ... jaký je jejich osud a místo na světě. Prostě Young Adult Fantasy.

Občas je tam důraz na roleplaying, ale spíš je to rozvoj postavy ("Co je můj úděl?") nebo reakce na údalosti. Příklad za všechny, když postavy příjdou do styky s telepatickými spórami mykonidů:
The effect of Rapport Spores lasts for 1 hour, so characters might be telepathically linked to each other whenever they're within 30 feet of each other even after they leave the cave. Encourage the players to think about how this might affect their characters.
Does it make them feel closer to their friends?
Does it ease any suspicions they might have had about each other?
Za tento příspěvek děkují uživateli Vaarsuvis tito uživatelé (celkem 2):
Selhan, Vitus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Markus »

Díky moc! Zní to, jako že to vážně zjednodušili - omezení z asi deseti lokací na jen tři je dost zásadní. A ta sluníčkovitost taky nahrává nižšímu věkovému určení. Za mě teda míň zajímavé než předchozí startovní krabice, i když Wizardi asi vědí, co dělají.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od ShadoWWW »

Za mě je smutné, že za těch 8 let nedokázali zopakovat úspěch Ztraceného dolu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 690
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Vaarsuvis »

Ještě teda pro férovost dodám pár věcí, které se mi v modulu líbily (opět spoilery):

1. ústřední myšlenka toho, že původ a současný stav ostrova je takový z důvodu neústálých válek mezi chromatickými a metalickými draky. Takže důvod proč se někde otevřel portál do sféry Ohně a vylézají odtud elementálové? Kdysi tam zemřel mocný rudý drak a uvolnil tak hromadu magické energie, která občas dělá bordel. Zmíněný princip se mi líbí a hned bych si v tomto duchu zahrál fantasy verzi Stalkera. :)

2. background k prokletému vraku, příjemná hororová jednohubka a atmosférické vyvrcholení (spálení/pohřbení prokletého talismanu dá věčný klid mrtvým a vrak zmizne v mlze).

3. hlavní záporáci nejsou úplně pasivní a mohou na postavy zaútočit později, jakmile si doplní síly.

4. pobízení DMa a hráčů, aby zkoušeli věci řešit jinak:
- do vraku se mohou dostat klasicky připlutím loďkou a vyšplháním na palubu, nebo pozření kouzelných hubek, které jim umožní dýchat pod vodou, a zkusit se dostat do podpalubí skrz díru
- osamělá věž s knihovnou stojící v moři, hráči se můžou k ní dostat loďkou a vylézt po ní, nebo vyřešit věc kouzlem, nebo požádat o pomoc jednoho z místních okřídlených koboldů.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Sosacek »

To zni zajimave - dobrodruzsti co ma za sebou nejakou vizi (i kdyz ta vize neni pro me). To se casto nevidi.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Jezus
Příspěvky: 2647
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [5e] Dobrodružství pro D&D 5e - zkušenosti, doporučení

Příspěvek od Jezus »

Jé a ti koboldi v klášteře jsou "ložený" klíč k tomu, (spoiler obviously) co je zač ta představená toho kláštera. Takový milý lore detail :-)

Jinak omezit rozsah pro začátečnické dobrodružství považuju za rozumné. Začátečnici se neutopí v možnostech ("paralýza analýzou se občas stává i mojí družině" :-) ) a hlavně se to snáze vede a "načítá", což je pro začínajícího GMa zásadní. A taky to má spád a progres (ne "ztrácení času" s přehršlí vedlejších úkolů), což je důležité k udržení pozornosti mladších hráčů, kteří i tak budou mít co dělat s pro ně neznámými pravidly, prostředím a vůbec herním stylem...
Vaarsuvis píše: 16. 10. 2022, 15:59 Občas je tam důraz na roleplaying, ale spíš je to rozvoj postavy ("Co je můj úděl?") nebo reakce na údálosti.

Rozvoj postavy je dost zásadní prvek roleplayingu a občas mi právě trochu chybí. Myslím, že je hezké učit hned od začátku, že takové ty hinty, co mají lidi na deníku po tvorbě postavy (zázemí a tak) mají přijít do hry :-)

Reakce na události je pak takový ten základní rolaplaying, ke kterému se zase nejsnáze hráči vybudí (dokonce tak snadno, že ho budou hráči OSR vykřikovat jako důkaz, kolikže je v OSR RP ;-) ) = je to nejsnažší způsob, jak někoho vůbec RP naučit. To nad tím ale považuji za příjemný "bonus", něco, na co se v modulech občas zapomíná a co není pro lidi úplně samozřejmé...

Jinak absence obchodů mi v modulech taky vadí. Celkem chápu, že nemusí být například ve městě popsán každý obchod, ale bylo by příjemné vědět, zda je tam k mání většina dobrodružného vybavení (a za jaké ceny).

Na druhé straně meč spadlý do studni je hezká příležitost řešit problém jinak, než odpisem nějakých těch zlaťáků. Akorát nevím, jestli bych to zkoušel zrovna na začátečníky :-)
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host