Rozličný pokec, aneb (2)

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od boubaque »

Pepa (ad Gamecon):

Pepo, vypadá to tak, že nemáš moc jasnou představu o tom, jak (současný) Gamecon vypadá a funguje. A taky to vypadá, že nemáš moc jasnou představu o tom, jak funguje (současné) RPGF. Zkusím proto obojí popsat, jak se mi to zdá k tvým otázkám relevantní, a ukázat, proč tvoje otázky mnozí považují v mnohém ohledu za nesmyslné (nebo aspoň já, pokud se ke mně nikdo další nepřidá).

Gamecon je, zejména posledních pár let, festival, kam se jedou lidi bavit, a organizátoři se snaží především, aby se lidi na Gameconu bavili. Tomu se do značné míry přizpůsobuje veškerý program. Vstup na samotný Gamecon je zdarma (což obsahuje například možnost hrát celý den v deskoherně různé deskovky zadarmo, ať už s kamarády nebo náhodnými kolemjdoucími), naopak organizované aktivity jsou placené "od kusu", a protože vyžadují nějaký prostor, je jejich celkový počet (v jednom bloku) omezený. To samozřejmě vede k tomu, že je snaha udržet jistou kvalitu a že je potřeba nějakým způsobem počet a složení aktivit organizovat. Nad tím bdí několik organizátorů podle různých sekcí (RPG, larpy, akční hry, WG, deskovky s "průvodcem" apod.). A zároveň, protože "vypravěči" (tedy organizátoři konkrétních aktivit) jsou vlastně "najatí" organizátory Gameconu (mají slevy na celkovou platbu a aktivity), tak nejsou úplně v pozici, aby si například určovali, kolik her budou vést. Jasně, dá se s organizátory domluvit a věřím, že by vyšli lidem, kteří chtějí propagovat svou hru, vstříc. Ale...

Ale je tu několik drobností, které z Gameconu dělají akci, která není na propagaci RPG (ať už konkrétních projektů nebo jako celku) úplně ideální.

:arrow? Obrovská konkurence v programu, která má několik důsledků: Téměř vždy se sice najdou lidi na vypsané RPGčko, ale už se nenajde moc lidí třeba na přednášky a prezentace. Možná se to trochu zanedbalo, ale co si vybavuju účast na většině přednášek podlední roky, co přednášky bývaly, tak se nedivím, že už se moc neorganizují. Lidi se radši totiž půjdou někam bavit než "vzdělávat".

:arrow? Raději se pak půjdou taky bavit tvůrci čehokoli (a často i neorganizovaně), nebo jsou třeba mezi organizátory, takže odchytnout si někde autora nějaké hry nebo někoho, s kým bych mohl nějaký projekt dát dohromady, není vůbec snadné... pokud vůbec na GC přijel. Ale ok, to je asi to nejpravděpodobnější, co se ti na GC může v daném ohledu podařit.

:arrow? V ČR jsou, jestli dobře počítám, 3 lidi, kteří za posledních pár let nějaké RPG vydali. Sparkle na GC nebyla a pokud vím, nic kromě nehotového Taurilu vydávat už neplánuje, Skaven na Gamecon osobně nejezdí už několik let a Bouchiho jsem zahlídl v deskoherně u stánku, kde půjčoval deskovky, takže zřejmě měl dost svého programu. Tedy z tohohle úhlu toho na GC moc nepořídíš.

:arrow? Pokud si chceš něco konkrétního vyzkoušet či zahrát, musíš doufat, že se to někdo rozhodl vést - anebo tlačit na konkrétního člověka, aby to na GC odvedl, případně na Dukolma jako organizátora, aby někoho takového našel. Jiné možnosti už nejsou nijak výjimečné pro Gamecon, protože domluvit se s někým na odvedení konkrétní hry můžeš i na Slezině nebo prostě po soukromé domluvě kdykoli přes rok.

Třeba tak pět šest let zpátky ještě mohl být Gamecon zajímavý z těch důvodů, které naznačuješ. Bylo míň lidí, menší výběr a objem zábavy lákavější než pokec s kreativními lidmi, domlouvání projektů a sebevzdělávání na přednáškách a prezentacích. Dneska je to ale především zábavní festival, conům, jejichž hlavní náplní bývají přednášky, se to nepodobá ani zdaleka. Pokud chceš být v programu, musíš ukázat, že obstojíš v nějaké konkurenci. Z tohohle pohledu například příliš nemá cenu tam propagovat Drakkar - i když jsme natiskli letáčky, nikdo se na ně pořádně nepodíval, natož aby si někdo nějaký vzal s sebou. Přednáška o Drakkaru nikoho nepřitáhla ani v té době, kdy byly přednášek plné všechny bloky. Loni přijeli lidi od Končiny a snažili se vzbudit nějaké povědomí o ní... a mám pocit, že příliš neuspěli, letos už jsem si nikoho s Končinou nevšiml. Druhá věc je, že bývá prostě problém nějak výrazněji propagovat něco, co už je pár let staré, většina cílové skupiny o tom ví a nic nového k tomu není (všechny Dračáky; Příběhy... ok, byla teď krabice; Rozcestí; ...?).


A ohledně RPGF:
Je to komunitní diskusní server. Jsou tu sice administrátoři a moderátoři, ale nejsou tady žádní editoři nebo redaktoři. Není tu nikdo, kdo by měl povinnost vyhledávat informace o dění ve světě RPG a předávat je ostatním, a pokud snad, tak tu povinnost máme všichni stejně. Pochopil bych, kdybys napsal něco ve smyslu: "Tyjo, taky jste mohli dát vědět, že bude Gamecon a co na něm povedete." Sice bych napsal něco ve smyslu, že jsem měl pocit, že všichni, co o Gamecon stojí, o něm vědí a ty informace si snadno zjistí, případně se zeptá, kdo pojede... ale nejspíš bych přinejmenším přemýšlel o omluvě. Protože by to rozhodně vyznělo jinak, než když člověk, který má za informovanost uživatelů fóra stejnou zodpovědnost jako já, napíše: "Nenapsali jste ani čárku o akci, která mě moc nezajímá, shořte v pekle!"
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od OnGe »

PetrH píše:Na druhou stranu i ja jsem se ozval, tak neni fer plivat jen na pepu;)
Ty s tím nejsi tak otravný, ale samozřejmě, můžeš Pepovi na přesrok pomoct ;)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od PetrH »

OnGe píše:
PetrH píše:Na druhou stranu i ja jsem se ozval, tak neni fer plivat jen na pepu;)
Ty s tím nejsi tak otravný, ale samozřejmě, můžeš Pepovi na přesrok pomoct ;)
pokud nebudu nahodou na gameconu s lw tak urcite;)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Faskal »

Na žádost jsem oddělil diskuzi o gamebookové problematice do vlastního tématu. Najdete ji teď v sekci o hraní obecně, konkrétně tady
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Argonantus »

Já tedy nevím. Tenisti vezou tři medaile a Vallun furt kvili
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 15. 8. 2016, 13:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Vallun »

Jako jo, tenistky se překonaly a Štěpecovi to přeju hodně moc, ale...

Podívej se třeba SEM, výsledek to prostě není vůbec uspokojivý...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Argonantus »

Tak jsem se dneska ráno podíval na systém RPGF o hrách a shledal, že je úplně idiotský.
Neb jediná rubrika "o hraní obecně", která je univerzální a jde mimo systémy, takže si ji otevře cizí jedinec, je naházená do jednoho obrovského balíku, kde nikdo nic nenajde.

takže tam vzniká efekt dotazu "co s noiváčky, pls", vždy znovu a znovu. Čímž se situace dále zhoršuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Quentin »

takže tam vzniká efekt dotazu "co s noiváčky, pls", vždy znovu a znovu. Čímž se situace dále zhoršuje.
To byl jen Jersonův záchvat nekromancie :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Jerson »

Nic to nemění na faktu, že se v té diskusi nedá nic rozumného najít.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od OnGe »

No jo, ale hlavně že jsi tu s tím musel vytapetovat ;)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Pepa »

Zdá se mi to, nebo z Fóra zmizel Sosáček? :think:
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Faskal »

Nezdá. Dává si pauzu. Mluvil ale o tom, že by bylo fajn zajít na nějaké RPGF pivo.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Vallun »

Gratuluji, páni doktoři!:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Jerson »

Máte někdo zkušenosti s výběrem bezpečnostních dveří? Hlavně tedy s firmami, které se montáží takových dveří zabývají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Invictus »

Brzo mít budu, a budeme se řídit pravidlem, že za dveře nedáme víc, než kolik stojí cokolv, co by kdo mohl v našem bytě ukrást.
Iron Within
Iron Without
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ota a 10 hostů