Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Zmok »

Vždycky mi přišlo trapné, když jména orků vypadala jako náhodné nevyslovitelné a nezapamatovatelné kombinace písmen brkgau prošpikované apostrofy a pomlčkami. A podobně i další případy, jako názvy měst. Jenže když dojde na věc, nenapadají mě o moc lepší. Vyvinul jsem jednu metodu - na Google maps si zoomnu na náhodnou část planety a opíšu jména vesnic. No nezabírá vždycky.

A konkrétně: zrovna vymýšlím svět, kde hlavní část je tvořena malými státy, stylem něco mezi renesanční itálií a starověkou čínou, a bádám nad tím, jak tam všechno pojmenovávat. Mělo by to působit konzistentně a znít civilizovaně a aspoň trochu exoticky. Ale čínština se mi k češtině nehodí. Odkud ta jména sebrat? :-)
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Příspěvek od Lemmy »

Tohle je vždy těžké.

Je hodně způsobů jak to pojmout.

Jeden pro tvůj konkrétní příklad: Vymysli nebo přeber nějaká jména, která znějí orientálně, berou si jak z italských jmen, tak z čínských (nebo japonských, u hráčů se to ztratí, zní to podobně orientálně) a přitom neznějí v češtině těžkopádně a krkolomně. Pospojuj je dohromady :)

Karu, Jairo, Hirohito, Pacita, Li Kang, Sinta, Vintaro, Chiora a podobné nesmysly :wink:

Googlování obecně nebo s výtažkem z map, jak si uváděl je taky hodně dobré.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen »

napis do googlu
"fantasy name generator"
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Zmok »

No já bych je právě nerad takhle přímo míchal. Hráči by to možná nepoznali, ale mě by to vadilo ;-)

Na googlu jsem hladal akorát různé seznamy, ale moc mi nevyhovovaly. Vůči generátorům jsem měl předsudky, což byla asi chyba, protože jsem teď našel jeden docela fajn:
http://www.rinkworks.com/namegen/
Stačí výsledky prohnat "filtrem líného jazyka" a hned se dají použít. Možná to bude i stačit, díky.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Já hledám inspiraci pro jména taky na mapě, teda pokud jich hledám víc, když se jedná jen o pár jmen, tak nemám problém je vysolit hned z hlavy. Třeba pro trpoše mě inspuruje maďarsko, pro orky arabské země. Úprávu nejčastěji řeším přesmyčkou slabik, nebo pár písmenek.
Třeba Bagdád na Dagbad atd..
A je kocour v troubě!
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Na pár jmen je taky celkem dobrá periodická tabulka prvků (vynikající je Lanthan), pro skřety používám jména končící na "-uglúk" (Tuglúk, Muglúk, Guglúk...) nebo česká slova/sousloví končící na "-ech" (Naplech, Kostelech, Nartech, Vezdech...)

Každopádně na jména velmi doporučuju stránku http://www.behindthename.com/
Stačí si vybrat kategorii a kochat se, navíc to tam máte i s významem :)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Zmok »

Bubák: No to je úplně skvělá stránka. Myslim že litevštinu někde použiju. Zní povědomně a zároveň úplně jinak.

Tak mě napadlo, že ty přesmičky mají taky výhodu že připomenou původní název a rovnou nahodí nějakou představu.

A jakou máte zkušenost s vymýšlením vlastních rostlin, zvířat a tak?
Já jsem jednou vymyslel zvláštní lesní zvířata se zvláštním názvem a při popisu jsem se zmínil, že se podobají kapybarám. Od té chvíle se jim jinak neřeklo, lovci po lese proháněli kapybary, v hospodě se jedly k obědu... Někdy je lepší to nekomplikovat :-)
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od skew »

Rostliny a zvářata... no asi to tak dopadne většinou, pokud jim nedáš nějaký název, který vznikne složením těch věcí, která připomíná.
S falloutovskými Krtkopotkany takovej problém asi většinou není 8)
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Goran »

Latinské názvy rostlin a živočichů. Osobně preferuju použití 3-5 písmen z rodového a druhového jména, nějak napojit za sebe a učesat.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Fritzs »

Mám rád nic neříkající lovecraftovské změti slabik a apostrofů... čím horší na vyslovení, tím lepší.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Sosacek »

Muzes vzit nejaka starodavna jmena. Videl jsem treba hru, kde vypravec urcil ze postavy a mista maji stara welska jmena, nebo hru kde lidi meli starognalicka jmena, zatimco elfove nejaka africka a trpaslici staronemecka. kdyz das tuhle kombinaci spravne, dostanes dobry vysledek.

Spis ale nez na jedno konkretni fantasy jmeno bych se soustredi na vsechna jmena ve hre. Protoze kdyz si Elin s Gotrekem pockaji na Johna kvuli tomu ze vi neco o Lordu Hu, tak to neni uplne ono.
But nobody came.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od kin »

Já když si nevím rady a musim rychle z fleku vymyslet nějaký "fantasy" jméno tak si většinou v pokoji nebo někdě vyhlídnu nějaký slovo a třeba ho přečtu od zádu a vyndam nějaký písmeno apod...kámoš to jednou použil na svojí postavu trpaslíka a už mu zůstala na věky věků (teď jí používá všude možně :))
Příklad (zrovna ta kámošovo postava): Aldivar >>obráceně bez písmen "p">>Pravidla
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Tejlian
Příspěvky: 36
Registrován: 11. 1. 2009, 14:13
Bydliště: malá díra jménem Bulhary v překrásném jihomoravském kraji

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Tejlian »

Občas to jméno prostě příjde samo. Ale přesmyšky, vypouštění písmen a skládání slov je asi nejčastější. např můj nick pochází z písně Kuolema Tekee Taiteilijan od nightwish. Vydíte to tam na konci?? Mimochodem, finština není vůbec špatná, vždyť i profesor Tolkien se jí inspiroval při tvorbě quenštiny (doufám že to moc neprasím :D )
Není to v jednotlivých součástkách, ale v tom, jak do sebe zapadají.
scorpioo
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 7. 2008, 00:13

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od scorpioo »

No tak ja by som ti odporúčil veľmi zaujímavý prekladač mien do Elfštiny http://www.chriswetherell.com/elf/
alebo prekladač mien do Hobbitštiny http://www.chriswetherell.com/hobbit/
Ja viem sú použitelné iba pre pár príkladov ale aj to ti sem tam pomôže
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Zmok »

Pravidla mě pobavily :-) Komolení je nezbytnost. Už dávno jsem přišel na to, že je nejlepší vymyšlené jméno vyslovit hodně nedbale a teprv tak si ho zapsat, protože když to neudělám já, tak hráči stoprocentně :-)
Taky jsem nedávno zjistil, že existuje jakási anglická infantilní hra se slovama pig latin. Stačí dát první souhlásku na konec a přidat -ay. Vznikají tak skvělá tatarská jména: Sugar -> Ugarsay atd.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: king of junkyard a 7 hostů