Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Zmok »

Vždycky mi přišlo trapné, když jména orků vypadala jako náhodné nevyslovitelné a nezapamatovatelné kombinace písmen brkgau prošpikované apostrofy a pomlčkami. A podobně i další případy, jako názvy měst. Jenže když dojde na věc, nenapadají mě o moc lepší. Vyvinul jsem jednu metodu - na Google maps si zoomnu na náhodnou část planety a opíšu jména vesnic. No nezabírá vždycky.

A konkrétně: zrovna vymýšlím svět, kde hlavní část je tvořena malými státy, stylem něco mezi renesanční itálií a starověkou čínou, a bádám nad tím, jak tam všechno pojmenovávat. Mělo by to působit konzistentně a znít civilizovaně a aspoň trochu exoticky. Ale čínština se mi k češtině nehodí. Odkud ta jména sebrat? :-)
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Příspěvek od Lemmy »

Tohle je vždy těžké.

Je hodně způsobů jak to pojmout.

Jeden pro tvůj konkrétní příklad: Vymysli nebo přeber nějaká jména, která znějí orientálně, berou si jak z italských jmen, tak z čínských (nebo japonských, u hráčů se to ztratí, zní to podobně orientálně) a přitom neznějí v češtině těžkopádně a krkolomně. Pospojuj je dohromady :)

Karu, Jairo, Hirohito, Pacita, Li Kang, Sinta, Vintaro, Chiora a podobné nesmysly :wink:

Googlování obecně nebo s výtažkem z map, jak si uváděl je taky hodně dobré.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen »

napis do googlu
"fantasy name generator"
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Zmok »

No já bych je právě nerad takhle přímo míchal. Hráči by to možná nepoznali, ale mě by to vadilo ;-)

Na googlu jsem hladal akorát různé seznamy, ale moc mi nevyhovovaly. Vůči generátorům jsem měl předsudky, což byla asi chyba, protože jsem teď našel jeden docela fajn:
http://www.rinkworks.com/namegen/
Stačí výsledky prohnat "filtrem líného jazyka" a hned se dají použít. Možná to bude i stačit, díky.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Já hledám inspiraci pro jména taky na mapě, teda pokud jich hledám víc, když se jedná jen o pár jmen, tak nemám problém je vysolit hned z hlavy. Třeba pro trpoše mě inspuruje maďarsko, pro orky arabské země. Úprávu nejčastěji řeším přesmyčkou slabik, nebo pár písmenek.
Třeba Bagdád na Dagbad atd..
A je kocour v troubě!
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Na pár jmen je taky celkem dobrá periodická tabulka prvků (vynikající je Lanthan), pro skřety používám jména končící na "-uglúk" (Tuglúk, Muglúk, Guglúk...) nebo česká slova/sousloví končící na "-ech" (Naplech, Kostelech, Nartech, Vezdech...)

Každopádně na jména velmi doporučuju stránku http://www.behindthename.com/
Stačí si vybrat kategorii a kochat se, navíc to tam máte i s významem :)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Zmok »

Bubák: No to je úplně skvělá stránka. Myslim že litevštinu někde použiju. Zní povědomně a zároveň úplně jinak.

Tak mě napadlo, že ty přesmičky mají taky výhodu že připomenou původní název a rovnou nahodí nějakou představu.

A jakou máte zkušenost s vymýšlením vlastních rostlin, zvířat a tak?
Já jsem jednou vymyslel zvláštní lesní zvířata se zvláštním názvem a při popisu jsem se zmínil, že se podobají kapybarám. Od té chvíle se jim jinak neřeklo, lovci po lese proháněli kapybary, v hospodě se jedly k obědu... Někdy je lepší to nekomplikovat :-)
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od skew »

Rostliny a zvářata... no asi to tak dopadne většinou, pokud jim nedáš nějaký název, který vznikne složením těch věcí, která připomíná.
S falloutovskými Krtkopotkany takovej problém asi většinou není 8)
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Goran »

Latinské názvy rostlin a živočichů. Osobně preferuju použití 3-5 písmen z rodového a druhového jména, nějak napojit za sebe a učesat.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Fritzs »

Mám rád nic neříkající lovecraftovské změti slabik a apostrofů... čím horší na vyslovení, tím lepší.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Sosacek »

Muzes vzit nejaka starodavna jmena. Videl jsem treba hru, kde vypravec urcil ze postavy a mista maji stara welska jmena, nebo hru kde lidi meli starognalicka jmena, zatimco elfove nejaka africka a trpaslici staronemecka. kdyz das tuhle kombinaci spravne, dostanes dobry vysledek.

Spis ale nez na jedno konkretni fantasy jmeno bych se soustredi na vsechna jmena ve hre. Protoze kdyz si Elin s Gotrekem pockaji na Johna kvuli tomu ze vi neco o Lordu Hu, tak to neni uplne ono.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od kin »

Já když si nevím rady a musim rychle z fleku vymyslet nějaký "fantasy" jméno tak si většinou v pokoji nebo někdě vyhlídnu nějaký slovo a třeba ho přečtu od zádu a vyndam nějaký písmeno apod...kámoš to jednou použil na svojí postavu trpaslíka a už mu zůstala na věky věků (teď jí používá všude možně :))
Příklad (zrovna ta kámošovo postava): Aldivar >>obráceně bez písmen "p">>Pravidla
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Tejlian
Příspěvky: 36
Registrován: 11. 1. 2009, 14:13
Bydliště: malá díra jménem Bulhary v překrásném jihomoravském kraji

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Tejlian »

Občas to jméno prostě příjde samo. Ale přesmyšky, vypouštění písmen a skládání slov je asi nejčastější. např můj nick pochází z písně Kuolema Tekee Taiteilijan od nightwish. Vydíte to tam na konci?? Mimochodem, finština není vůbec špatná, vždyť i profesor Tolkien se jí inspiroval při tvorbě quenštiny (doufám že to moc neprasím :D )
Není to v jednotlivých součástkách, ale v tom, jak do sebe zapadají.
scorpioo
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 7. 2008, 00:13

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od scorpioo »

No tak ja by som ti odporúčil veľmi zaujímavý prekladač mien do Elfštiny http://www.chriswetherell.com/elf/
alebo prekladač mien do Hobbitštiny http://www.chriswetherell.com/hobbit/
Ja viem sú použitelné iba pre pár príkladov ale aj to ti sem tam pomôže
Uživatelský avatar
Zmok
Příspěvky: 458
Registrován: 10. 2. 2007, 21:58
Bydliště: Praha

Re: Jak vymyslet dobře znějící fantasy jména?

Příspěvek od Zmok »

Pravidla mě pobavily :-) Komolení je nezbytnost. Už dávno jsem přišel na to, že je nejlepší vymyšlené jméno vyslovit hodně nedbale a teprv tak si ho zapsat, protože když to neudělám já, tak hráči stoprocentně :-)
Taky jsem nedávno zjistil, že existuje jakási anglická infantilní hra se slovama pig latin. Stačí dát první souhlásku na konec a přidat -ay. Vznikají tak skvělá tatarská jména: Sugar -> Ugarsay atd.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů