RPG hry ze světa Star Trek

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Souhrnná diskuze pro všechny hry vycházející ze seriálů Star Trek.

Oficiálně licencované hry:
:arrow? Star Trek: Adventure Gaming in the Final Frontier (1978)
:arrow? Starfleet Voyages (1982) – Druhá edice předchozí hry, ve skutečnosti lelicencovaná
:arrow? Star Trek: The Role Playing Game (FASA) (1983)
:arrow? Star Trek Roleplaying Game (2002)
:arrow? Star Trek Adventures (2017)

Nekanonický vesmír Star Fleet Universe
(Vesmír z deskových wargames Star Fleet Battle, oficiálně licencovaný, ale jen po rok 1979, dále se s kánonem rozchází.)
:arrow? Anotace Star Fleet Universe
:arrow? Prime Directive (1e) (1993)
:arrow? GURPS Prime Directive (GURPS 3e) (2002)
:arrow? GURPS Prime Directive (GURPS 4e) (2005)
:arrow? Prime Directive d20 (2005) (rozšíření pro D&D 3e / d20 SRD)
:arrow? Prime Directive d20 Modern Edition (2008) (rozšíření pro d20 Modern)

Nelicencované hry, které přesto jsou Star Trek, akorát se to nesmí říkat:
:arrow? Space Patrol (1977) (Star Trek i všechno ostatní v bizarním mišmaši)
:arrow? :arrow? Star Patrol (1981) (druhá edice předchozího, ale míň startreková)
:arrow? Starships & Spacemen (1978) (Star Trek, kde se všechno jmenuje jinak, aby se to nedalo napadnout)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Star Trek Adventures (STA, 2d20)

Příspěvek od Vitus »

Takže pokouším se nacpat STA do seznamu her a zakládám sem diskusi ohledně celé herní linie (tuším jsem žádnou nenašel). :)

EDIT: Doplnil jsem i recenzi hry za sebe, klidně snesu obvinění z toho, že ji mám nekryticky rád. :wink:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Markus »

Super, díky za přidání a založení diskuze! Sloučil jsem to teda se starou diskuzí k té jiné hře, stejně v ní nic nebylo. Asi můžeme mít jedno téma pro všechny Star Trek RPG pohromadě - nezdá se, že by byla moc vytížená.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Vitus »

Aha, bezva, díky
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Markus »

Vitus k tomu novému STA napsal i celkem podrobnou recenzi do komentářů pod anotaci. Já to sem rovnou (bez dovolení :)) přepošlu, ať to tam nezapadne a ať máme nějaký start diskuze:
Vitus píše:Než jsem si pořídil Star Trek Adventures, neměl jsem o systému 2d20 ani potuchy a navíc jsem ani nikdy neslyšel o vydavateli Modiphius. Jenom náhodou jsem v rámci diskuse s partou hráčů RPG, hrajících tehdy Traveller d20 (jenž byl často vnímám jako takový špinavý a technokratický odvar světa Star Treku) zaslechl o obsahově věrných, ale herně překombinovaných hrách Star Trek od FASA a Last Unicorn Games, jež byly snad jen pro hard-core RPG fanoušky. Ovšem jeden z nich mne laskavě upozornil na to, že se chystá vydání nové hry Star Trek v systému 2d20, jež více odpovídá modernímu pojetí her.

Jako sice dlouholetý fanoušek Star Treku (poprvé jsem viděl pana Spocka provést slavný vulkánských chmat v jednom z dílů originální série ze 60. let v rakouské televizi někdy v roce 1983 a od té doby jsem hltal každý díl, na který jsem narazil, i když jsem z němčiny nerozumněl ani slovo), jsem však byl zároveň fanouškem poněkud mělkým (reinkarance New Generation and Hluboký Vesmír 9 mne v průběhu vysílání v 90. letech nezujaly, až teprve jejich dostupnost na Netflixu a hromada volného času během mojí zahraniční mise po roce 2015 mi dovolily si je znovu opět projít spolu s Enterprise a Voyayger a ocenit posádky Picarda, Siska a Janewayové stejně, jako kdysi Kirka, jenom Archer a jeho parta mi nesedli), takže jsem se s nedůvěrou začal probírat stránkami Modiphius a zjišťoval, jak by vlastně 2d20 měla fungovat.

Už jenom obsahové koncepce, věrně vycházející z toho nejlepšího, co příběhová tradice Star Treku a její veskrze pozitivní zpráva vždy přinášela, mne zaujala a návazně koncept soustředěný kolem klasického schématu mnohaleté vesmírné mise, kdy posádka je úzce spjata se svojí lodí, mne uchvátila a nakonec jsem si pravidla objednal ještě před vydáním.

Základním principem systému 2d20 je podhození součtu Attributes (vlastností) a Disciplines (dovedností), kdy obtížnost je určena tím, kolik je potřeba získat úspěchů. I když je tento systém používán i v jiných hrách, od začátku mi přišlo, jako by byl vymyšlen právě pro Star Trek, kde všechny hráčské postavy, představující důstojníky a absolventy Hvězdné akadamie, tedy výkvět Spojené federace planet, kteří ve všech dovednostech umí alespoň něco, tedy kdokoliv se může pokusit o jakoukoliv akci. Omezením jsou pak těžké a velmi těžké úkoly (tasks), kde pouhé dvě d20 kostky nestačí. A kromě fokusů a telentů, jež mohou vylepšit jedinci šance, jsou do hry přidány možnosti asistence (tedy týmové práce), kde kromě ostatních hráčských postav může asistovat i sama loď, jež v podstatě je vždy další postavou hráčské skupiny (má svůj vlastní deník a skupina si ji může vytvořit před začátkem hraní stejně jako své postavy).

Navíc systém vyprávění postavený na scénách, kde hráči pro své postavy mohou generovat omezený počet metaměny Momentum (za nadbytečné úspěchy), za kterou si mohou kupovat dodatečné kostky, či výhody, a naopak neúspěchy či špatné akce postav (nejklasičtěji vyhrození konfliktu) může generovat neomezený počet metaměny Threat, kterou používá vypravěč pro vytváření dodatečných komplikací či přivolání dalších nepřátel. I když se to může zdát nevyrovnané ve prospěch vypravěče, hráči mají k dispozici role-play elementy v podobě hodnot (values), jež mohou vést k získání odhodlání (determination), za které si mohou rovněž koupit dodatečné úspěchy či přehodit neúspěšné hody.

Do toho všeho velmi dobře zapadá systém tvorby postav, navíc podpořený o další prvek, kterým jsou tak zvané "vedlejší role", tedy vedlejší postavy hráčů, jež reprezentují vylikost a různorodost posádky ohromné mezihvězdné lodi a jež umožňuje, aby i hráč, jehož hlavní postava by se nehodila pro danou misi, si mohl postavu dočasně prohodit a nadále se účastnit hry.

Z hlediska výzoru a členění příručky, jež je velice hezky ilustrována a je plná velmi "startrekovských" odkazů a poznámek v podobě "sidebar" článků zahrnující specifikace, komunikace, záznamy či reporty. Kniha má necelých 370 stránek, z nichž pouze velmi malá část, ovšem naprosto dostatečná, je věnována základním principům hry (řešení úloh je věnováno 5 stránek a konfliktům dalších 5), většinu knihy tvoří popis fungování misí (tedy v podstatě RPG hry), tvorba postavy, svět Star Treku, technologie (tedy vybavení), tvorba lodi, vedení hra GMem, "bestiář" a nakonec celé dobrodružství The Rescue at Xerxes. (Na konci knihy je samozřejmě index.)

Neodvažoval jsem se hru nijak hodnotit, dokud jsem neměl šanci si ji zahrát, což se stalo teprve minulý týden (jednal se o dobrodružství) Signals, jež mi potvrdilo, že systém 2d20 intuitivně velmi dobře pasuje na svět Star Treku, nastavení pravidel skutečně vede hráče ke kooperativnímu způsobu hry, hodnoty (values), fokusy a talenty mají své místo a celá hra je věrná filosofii svého předobrazu. I když by se možná mohlo zdát, že tato hra by mohla vypadat jako "fanoušci fanouškům", tak i s minimální znalostí světa Star Treku by měla být dobře hratelná. A navíc, od mnoha jiných RPG her, zde naprosto jistě platí, že konflikt je vždy to nejhorší řešení.

EDIT: Kromě celé řady příruček, pokrývající Alfa, Beta, Gama a Delta kvadrant, i všechny tři divize Hvězdné flotily, nejen vydavatel, ale i velmi dobře vedená fanouškovská stránka Continuing Mission - A Fan Site for the Star Trek Adventures RPG by Modiphius (continuingmissionsta.com) podporují hru celou řadou dobrodružství a dalších doplňků.
Uživatelský avatar
Winnie
Příspěvky: 209
Registrován: 30. 11. 2020, 14:24

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Winnie »

Díky za doporučení. Sice netuším, kdy si najdu čas aspoň tu základní příručku blíže prozkoumat, ale je na seznamu :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Vitus »

A teď koukám, že to budu muset trochu zeditovat, kromě překlepů mi tam asi občas vypadly kousky vět, ajaj. :oops: :think:
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Mizy »

Díky Vitusi. Neodolal jsem a Core rulebook už je na cestě. :D

Mimochodem, pokud to budeš chtít rozjet, tak mám opravdu zájem a to včetně mojí ženy, která při slovech sedmá z devíti má tik v oku a okamžitě si začíná lepit podložky a matky na lícní kost. Případně po nastudování pravidel nabízím jako GM své služby.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Vitus »

Mizy píše: 25. 4. 2021, 16:09 Díky Vitusi. Neodolal jsem a Core rulebook už je na cestě. :D

Mimochodem, pokud to budeš chtít rozjet, tak mám opravdu zájem a to včetně mojí ženy, která při slovech sedmá z devíti má tik v oku a okamžitě si začíná lepit podložky a matky na lícní kost. Případně po nastudování pravidel nabízím jako GM své služby.
Až to trochu nastuduješ, tak můžeme zkusit hodit do Sirotčince nějaký modul, mám všechny quandrant booky, všechny division booky, všechny oficiální i neoficiální moduly a BTW skělá fanstránka je tady https://continuingmissionsta.com/. :D
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Mizy »

Vitus píše: 25. 4. 2021, 17:00
Až to trochu nastuduješ, tak můžeme zkusit hodit do Sirotčince nějaký modul
FoundryVTT má pro Adventures moc hezký modul. :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Vitus »

Jestli jsem to pochopil správně, tak na VTT Foundry není oficiální support od Modiphius (oni se tuším ještě nerozhodli, kterou VTT aplikaci budou podporovat) a někdo to už tuším někde pomluvil :). Já jinak VTT Foundry moc neznám, s těmi VTT jsem zatím přišel do styku jen okrajově jako pozorovatel či jako pasivní uživatel, nepřišlo na to v tom něco vést :).
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Mizy »

Jj. Je to neofiko. Oficiálně jsou ve Foundry zatím Zapovězené země, Warhammer Fantasy a ještě něco. Na Foundry mám vlastní server i jitsi kecálkem na vlastním kanále. Není problem ti dát GM roli. 😁 Ale ten modul je docela promáklej. https://github.com/mkscho63/sta

Jinak náhled na moji stránku https://play.berounskehrani.eu

Kdyby mi nebylo tak blbě, tak bych ti to večer ukázal. :(
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky ze světa RPG

Příspěvek od Markus »

Dvě sedmdesátkové hry, které „rozhodně nejsou Star Trek“.

Obrázek

:arrow? Space Patrol (1977)
Space Patrol je jedna z prvních sci-fi her. Snaží se být jakousi nelicencovanou variantou Star Treku a odkazuje na něj lehce pokřivenou terminologií a prostředím – najdeme v ní „rozhodně ne“ kapitána Kirka, phasery, Klingony atd. Zároveň ale i Star Trek doplňuje i o další prvky převzaté z jiných populárních sci-fi děl, jako je Nadace, Hvězdná pěchota, Flash Gordon nebo (přidáno na poslední chvíli) čerstvý fenomén Hvězdné války. Ve výsledku hra působí nevážným, odlehčeným dojmem.

Hra stále ještě připomíná D&D. Postavy mají šestici základních vlastností určených hodem 3k6, akorát inteligence a moudrost byly nahrazeny mentalitou a štěstím. Postavy si volí jedno z několika povolání. Tabulkami je možné určit další podrobnosti, např. obecný typ těla (savec, rostlina, krystalický...), počet končetin, velikost, metabolismus, dokonce i pohlaví. Pro uspokojivý gonzo mišmaš je obsažena i psionika nebo kybernetické implantáty. Boj je vysoce taktický a v zásadě vyžaduje použití figurek. Kupodivu hra neobsahuje systém pro souboje vesmírných lodí.

Příručka s pravidly má 38 stran, ale samotný text pravidel zabírá jen 14 stran, zbytek jsou ilustrace a především tabulky potřebné pro tvorbu postav. Nevyšlo pro ni žádné rozšíření.

V roce 1981 vyšla její nová edice přejmenovaná na Star Patrol.
Obrázek

:arrow? Starships & Spacemen
Starships & Spacemen je sci-fi hra, která původně vznikala jako adaptace Star Treku, ale jelikož nezískala licenci, autoři krátce před vydáním změnili jména ras atd. Hra svoji předlohu přesto výrazně připomíná. Odehrává se ve 23. století, kdy Země válčí po boku svých spojenců Tauranů („rozhodně ne Vulkánů“) a dalších, včetně bojechtivých Zangidů („rozhodně ne Klingonům“) proti svým hlavním nepřátelům, Videniům („rozhodně ne Romulanům“). Hráči představují posádky na lodích Galaktické konfederace.

Postavy jsou popsané především osmi základními vlastnostmi určenými hodem 3k6 nebo 1k6 + rasový modifikátor. Každá postava si volí jednu větev vesmírné služby: vojenskou, vědeckou, nebo technickou (de facto povolání) a v rámci ní ještě specializaci. Osobní souboj dostává míň prostoru a je jednoduchý, hra se víc věnuje řešení problémů. Obsahuje i pravidla pro psioniku, boj vesmírných lodí a jednoduché generování galaxie.

Základní příručka má 84 stran a pro hru nevyšlo žádné rozšíření.

O mnoho let později vydal nový majitel hry druhou edici Starships & Spacemen (2012), postavenou na systémovém jádru hry Labyrinth Lord (2007), která je pro změnu klonem Basic Dungeons & Dragons.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Markus »

Zdá se, že Star Trek bude další z těch neuvěřitelně mlhavých světů/her, ve kterých se moc nejde vyznat v jeho RPG variantách. Lítají tam licence, divné pololicence i nelicencované produkty. Něco už jsem posílal, teď jsem se propracoval k Star Fleet. To je celkem známá (nebo spíš "bývala" to známá) wargame, co vznikla pro bitvy vesmírných lodí ze Star Treku, ale pak se to odštěpilo do vlastní odnože.

Mimochodem ze Star Fleetu vychází 4X videohra Aurora, a pokud ji znáte, jste správně hardcore.

Obrázek

:arrow? Star Fleet Universe
Star Fleet Universe je vesmír poprvé představený ve Star Fleet Battles (1979), deskové wargame zaměřené na souboje vesmírných lodí. Později se objevoval i v dalších hrách, přičemž RPG adaptací je hra Prime Directive (1993) a její následníci.

Vesmír je nekanonickou odnoží Star Treku. Původní hra Star Fleet Battles získala oficiální licenci na Star Trek, ovšem omezenou jen na díla existující v roce 1979 a dříve, konkrétně na původní televizní seriál Star Trek: The Original Series a animovaný seriál Star Trek: The Animated Series. Další kanonický vývoj od roku 1979 už není v tomto herním vesmíru reflektován, takže se vesmíry Star Trek a Star Fleet čím dál víc rozcházejí.

Obrázek

:arrow? Prime Directive (1e) (1993)
Prime Directive s podtitulem The Star Fleet Universe Role-Playing Game je sci-fi hra situovaná do herního vesmíru Star Fleet Universe, který je licencovanou a nekanonickou odnoží vesmíru Star Trek a je známý především ze série deskových wargames Star Fleet Battles, zaměřených na souboje vesmírných lodí. V této RPG adaptaci se hráči stanou příslušníky malých, speciálně vycvičených „Prime“ týmů, jejichž úkolem je podnikat nebezpečné výsadky na planety, ať už je cílem vědecké bádání, vyjednávání, nebo boj.

Hra používá dovednostní systém založený na hodech poolem šestistěnných kostek, přičemž vyhodnocování rozlišuje stupně (ne)úspěchu. Postavy jsou definované rasou, hodností/reputací a dovednostmi pořízenými bodovým nákupem.

Hra neměla valný ohlas, ale v 90. letech byla jediným aktivně vydávaným RPG ze světa Star Treku. Vyšlo pro ni jedno rozšíření herního světa, UFP - The Federation Sourcebook (1994) a tři knihy s dobrodružstvími, ale pak byla herní linie ukončena.

Má několik pozdějších edic a variant, přičemž ta druhá v pořadí je GURPS Prime Directive (2002), pojatá jako rozšíření pro 3. edici GURPS. Skutečným, samostatně hratelným následníkem se stala edice D20 Prime Directive (2005).
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1597
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: RPG hry ze světa Star Trek

Příspěvek od Passingby »

Random bit of useless trivia: GURPS Prime Directive je jedna z mála příruček/řad pro GURPS, který vydávali v oficiálni licenci jiní vydavatelé než SJG. Pro GURPS 4e to vydali pod značkou Powered By GURPS (= jakože se to dá hrát jenom s GURPS Lite, možná bylo i součástí příručky).
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Markus
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů