Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Markus »

The Shadow of Yesterday
(Anotace)
Obrázek
TSoY je veľmi ľudská sword and sorcery hra, odohrávajúca sa v zničenom a znovuzrodenom svete Near. Po zásahu planéty meteorom sa rozpadlo mocné impérium a na jeho ruinách povstali nové kultúry. Svet je netradičný a inšpiratívne popísaný. Zameriava sa na témy ako láska, násilie, sex, otroctvo či závislosť. Je to akoby pulpová fantasy napísaná autorkou Búrlivých výšin. TSoY v sebe spája to najlepšie zo štandardného fantasy hrania s moderným, príbehovým systémom, ktorý zabezpečuje, aby hra bola zameraná na to, čo hráčov najviac zaujíma. Wiki forma pravidiel je zdarma. Preložená bola systémová časť pravidiel, použiteľná aj v iných žánroch.

(anotaci napsal Corvus)
Naposledy upravil(a) Markus dne 3. 8. 2007, 13:49, celkem upraveno 1 x.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Hele, neni to jeden stin vcerejska? ne vic?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
lotrando
Příspěvky: 586
Registrován: 28. 6. 2007, 09:28
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando »

No, jak to říct. JO!

Ale že to trvalo :).
Petr "Lotrando" Kulda
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Conlai »

BUMP.

TSOY vyzkoušeno a jsem nadšený. Zatím to byla jedna z nejlepších her vůbec a troufám si říci, že na tom má zásluhu i systém. Jen některé momenty:
- shaking down damage after conflict - vynikající pravidlo, které už stihlo rozpoutat jednu drsnou hádku mezi postavami hráček
- bringing down the pain - hezky promyšlený systém, do kterého to chce trochu proniknout (hlavně do "zenu" okolo jeho používání a vynucování),
- keys - naprosto skvělá mechanika, hráči zatím na klíče hrají takové věci, že koukám. Mmj. jsou ve skupině dvě postavy s key of bloodlust a jedna s key of cowardice... a moc hezky se to doplňuje. Možnost zbavit se klíče za 10 XP je nejen pořádně drsná, ale vtipně formuje příběh.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Sosacek »

Conlai píše:- bringing down the pain - hezky promyšlený systém, do kterého to chce trochu proniknout (hlavně do "zenu" okolo jeho používání a vynucování)
povidej.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Alef0 »

Sosáček, rozhodne si pozri slovenský preklad.

V TSOY môžeš akýkoľvek konflikt vyriešiť jedným hodom. (To je ako v D&D, ,,hoď si, či...") Ale ak prehráš a máš pocit, že tento konflikt je pre teba dôležitý, môžes zakričať ,,Bring down the pain!" (po slovensky: vyhlásiť zaostrenie), a vyhodnotenie konfliktu prejde do ,,kolového režimu", kde si na striedačku spôsobujete ujmu. Zaostrený konflikt končí vtedy, ak niekto zadelí oponentovi ujmu (harm) 6, čím sa splní zámer.

Ja som to síce veľmi nehral, ale matne si pamätam Corvusa:
* zaostrenie má výhodu, že v kolovom režime si môžeš podrobnejšie rozobrať konflikt (nie je to záležitosť jedného hodu), na druhej strane za cenu toho, že možno dostaneš ,,na búdku".

* viem, že veľmi dôležité pravidlo je (hoci sa v texte vyskytuje len tak medzi rečou) je že, ak vidíš, že už nemáš veľkú šancu vyhrať konflikt, vzdaj sa.

Mnoho klasických hráčov D&D a spol nie je zvyknutých utekať z konfliktov, jednoducho ostávajú v nich dovtedy, kým neubijú protivníka i za cenu strašného vyčerpania, alebo kým neutrpia brutálne straty. V TSOY si treba prepólovať mozog, pretože vzdávanie sa bežnou súčasťou konfliktov. Ak sa nevzdáš včas, súper ti naloží toľko, že sa z toho nespamätáš v rozumnej dobe a do ďalšieho konfliktu pôjdeš strašne oslabený.

Jo a ešte som mal problém celkovo uchopiť mechaniky, to chce odohrať také dve-tri zaostrenia, kým to príde do krvi.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Jerson »

Alef0 píše:Ja som to síce veľmi nehral, ale matne si pamätam Corvusa:
* zaostrenie má výhodu, že v kolovom režime si môžeš podrobnejšie rozobrať konflikt (nie je to záležitosť jedného hodu), na druhej strane za cenu toho, že možno dostaneš ,,na búdku".
A nedostal jsi náhodou už na budku i bez toho zaostření? Tedy přesněji pokud bys neřešil zaostření, tak jsi přeci prohrál, tak jako tak, ne? Nebo při zaostření můžeš prohrát ještě víc, než kdybys svou prohru nechal být a přijal ji tak jak je?
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od jonka »

Mám dojem, že bez zaostření se ti nemůže stát nic vyloženě zlého a také že nemůžeš nic vyloženě zlého udělat NPC. Aneb pokud chceš například zabít NPC musíš jít do zaostření.
edit: tedy přesněji formulována odpověď na Jersonovu otázku: Ne, bez zaostření nikdy nedostaněš na budku - myšleno, že by se ti ubraly HitPointy v klasickém slova smyslu.
Naposledy upravil(a) jonka dne 2. 4. 2010, 15:03, celkem upraveno 1 x.
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Sosacek »

Alef0 píše:...
To jsem zhruba vedel, spis jsem by zvedavy na to uchopovani, protoze si ty konflikty moc neumim predstavit (a ve sve verzi jsem sesypavani poskozeni nejak minul ksakru. ktera je to strana?)

Jerson: ne. Funguje to tak (pokud to chapu spravne. opravte me kdyztak, nehral jsem to, jenom mam doma knizku) ze si das nejakej cil, jako "utecu tomuhle typkovi" nebo "smalim tamtu zenckou". A hodis. A hotovo. Vyhral, prohral.

Ale pokud se ti vysledek nelibi, muzes pritvrdit, jit do krve, atd (o prekladu "bring down the pain" se vedly diskuse), kdy muzes zvratit ten konflikt. Jakoze kdyz jsi neuspel v baleni slecny, tak muzes pritvrdit a zkusit to vic, a mas sanci jeste vyhral, ale zaroven taky o dost vic riskujes.

Ted ale nevim jak je to fluffove, jestli fakt neuspejes nebo ten konflikt ani moc nenastal, nebo tak.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Alef0 »

Aby som to vyjasnil:

Ak používaš jednoduchý ,,jednohodový" konflikt, ,,prehrať" znamená
a) ,ponechať súperovi priestor na uskutočnenie zámeru"
b) alebo ,,uskutočniť to, čo bolo dohodnuté v stávke" (ak ide o overenie schopnosti)

V zaostrení si súperi zadeľujú ujmu, ktorá sa premieta do postihových kociek. Ak ti súper zadelí veľa ujmy a ty prehráš, stanú sa dve veci
a) dáš priestor súperovmu zámeru
b) a zároveň budeš mať i po skončení konfliktu postihy v nasledovnom konflikte (Ujma sa po skončení konfliktu strasie, teda zníži, ale i tak ti často ostanú nejaké postihy).

V jednoduchom konflikte sa ujma vôbec nepoužíva, teda ide v ňom len o tom, či tvoj zámer uspeje alebo nie. V zaostrení môžeš vyhrať, ale ostane ti ujma.

V zaostrení je to vymyslené dosť prefíkane, postavy nemajú životy ani nič podobné. Ujma, ktorú spôsobia, sa vyráta (ideologicky) ako rozdiel hodov. Čím viac ujmy máš, tým viac sa otvárajú tie nožnice rozdielov hodov. Skôr či neskôr to niekto buď musí vzdať (lebo už vidí, že to neustojí) alebo ten rozdiel hodov už takmer naisto 6.

Strasenie ujmy je v slovenskom preklade na str. 18, opisuje sa to v pravom stĺpci.
Mám dojem, že bez zaostření se ti nemůže stát nic vyloženě zlého a také že nemůžeš nic vyloženě zlého udělat NPC. Aneb pokud chceš například zabít NPC musíš jít do zaostření.
To si nemyslím, i v jednoduchom konflikte môžeš dávať extrémne zámery. V pravidlách je: ,,Porazený hráč je povinný prijať víťazom ohlásený zámer, aj keby ním bolo „Zabijem tú úbohú postavu!” Samozrejme, prehra v extrémnych zámeroch zjavne povedie k vyhláseniu zaostrenia.

A pozor, Rozprávač nemôže zaostrovať.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Jerson »

Jo, mslím, že už to chápu. Takže to nemám brát jako "Teď mě ten chlap zmlátil a okradl, ale já to neberu, takže se vrátím na začátek a zkusím ho rovnou zastřelit", ale spíše jako "Teď mě ten chlap zmlátil a okradl, ale já mu to chci vrátit, takže vytáhnu bouchačku a budu doufat, že on nevytáhne samopal", chápu to dobře? Prostě že tam není nutné se jakoby vracet v čase.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Sosacek »

Jerson píše:Jo, mslím, že už to chápu. Takže to nemám brát jako "Teď mě ten chlap zmlátil a okradl, ale já to neberu, takže se vrátím na začátek a zkusím ho rovnou zastřelit", ale spíše jako "Teď mě ten chlap zmlátil a okradl, ale já mu to chci vrátit, takže vytáhnu bouchačku a budu doufat, že on nevytáhne samopal", chápu to dobře? Prostě že tam není nutné se jakoby vracet v čase.
To jestli to popises jako vraceni v case nebo jako neco co by se stalo kdybys nevytahl bouchacku je tvoje vec.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Conlai »

Popíšu to na příkladě, jak to fungovalo u nás. Hráli jsme TSOY poprvé a tak jsme udělali pár věcí, které jsou "proti pravidlům" ale měly hezký účinek. Například postavy dostaly damage jednoduchým hodem, v následku špatného počasí. Nebyl to konflikt, takže jedna z postav skončila s damage 3 (ale s poli 1 a 2 volnými) a druhá s damage 1. Kamenujte mě. :>;o)

Nicméně hráčka postavy s trojkovým zraněním se hned po rozdělání tábora obořila na hráčku postavy průvodkyně - "Jak nás to vedeš? Jsi k ničemu, takhle se do Temery nikdy nedostanem!" (ke mě "Chci se s ní hádat, aby se mi to setřáslo, co musím udělat?"). Nakonec se rozhodla, že průvodkyni donutí slíbit, že je druhý den povede kratší, ale nebezpečnější cestou. V hodu neuspěla a tak se samozřejmě rozhodla zaostřit (u nás se zaostření avizuje formulí "tak to teda ne" případně "kurva ne").

Zaostření bylo veselé, protože jen postava, která původní hod prohrála měla jakékoli sociální dovednosti. A hráčka průvodkyně nechtěla dostat jakékoli zranění (v TSOY znamení představuje i psychické vyčerpání, ztrátu sebevědomí, vztek). Takže po prvním kole vycouvala s tím, že jí to za to nestojí, a slíbila, že pojedou kratší cestou.

Hráčce s trojkovým zraněním se setřáslo zranění na jedno jedničkové a to už spravil jednoduchý horký čaj (hod na bylinkářství).

Tato situace sice vyšla z desinterpretace pravidel, ale mohla by dost dobře nastat i "podle pravidel".
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Conlai »

Hele, double-post:

Běžné hody jsme hráli tak, že jsme naznačili konflikt do momentu, kdy nebylo jasné, jak dopadne. Hodilo se a podle výsledku hodu se teprve volně odvyprávěl výsledek, což mohlo být i na delší lokte, bylo-li to například smlouvání. V případě že hráč v hodu neuspěl se mohl rozhodnout, že chce "zaostření" a tím pádem jsme se nemuseli "vracet v čase". Byli jsme stále v momentu, kdy nebylo nic jisté, jen to, že hráč je v nepříjemné a nevýhodné situaci (úspěchy na hod, který zaostření způsobil se soupeři počítají jako výhoda pro první kolo).
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Alef0 »

V zaostretní nie je žiadne vracanie v čase tam nie je. Tam ide o to, že ty neprijmeš dôsledok konfliktu, ktorý stojí na jednom hode, ale odohráš ho nanovo, podrobne. Zaostrenie reálne zmení vyhodnotenie konfliktu na vyhodnotenie čiastkových činností.

Treba dať pozor na to, že tu sa dá zaostriť len na výsledok konfliktu. Ešte skôr než sa vo vyhodnotení konfliktu hodí kockami, prebieha vyjednávacia fáza, kde sa jasne stanovia zámery postáv / stávky.

Keďže nie som teraz v stave vymyslieť kreatívnejší príklad, tak dám ten z pravidiel:
* Lucia vyhlási: „Chcem, aby sa Tella prikradla ku Gaelovi kráčajúcemu alejou.“
Hodia si: Lucia použije schopnosť Nenápadnosť a získa úroveň úspechu 3, Tomáš využije Vycítenie nebezpečenstva, a získa ÚÚ 2.

Lucia teda vyhrala jednoduchý konflikt. A podľa pravidla o používaní viacerých schopností dostane k budúcej súvisiacej úlohe 3 bonusové kocky (tri preto, že vyhrala s ÚÚ 3).

Tomáš však nesúhlasí s takýmto výsledkom, a už vôbec sa mu nepáčia tie tri bonusové kocky, vyhlási zaostrenie a pôjde doň so zámerom, aby Gael zbadal Telu a vyhol sa jej. Prejdú do kolového vyhodnocovania činností, a budú si zadeľovať ujmu. Zaostrenie je ešte výhodné v tom, že v prípade potreby možno v danom kole vyhlásiť obrannú akciu a následne zmeniť zámer.

Inak, Jersonov príklad so zmlátením a okradnutím je nešťastný, lebo ja si neviem predstaviť, ako by vyzerali tie zámery postáv. ,,Chcem ho zmlátiť a okradnúť?" mi príde ako príliš komplexný konflikt. Ale dobre, mohol by si to postaviť ako jednoduchý konflikt lupiča voči obeti, a ak by lupič vyhral, obeť by vyhlásila zaostrenie a odohrala ten konflikt nanovo kolo po kole.

Ešte poznámka, hore som trepal, Jonka mal pravdu:
Zaostrenie je tiež jediný spôsob, ktorým je možné natrvalo zraniť alebo zbaviť sa dôležitej, pomenovanej postavy, ktorú ovláda Sprievodca príbehom.

A ešte mám otázku:
Například postavy dostaly damage jednoduchým hodem, v následku špatného počasí.
Ako to prebiehalo? Podľa čoho ste určili ujmu?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Stín včerejška - The Shadow of Yesterday

Příspěvek od Alef0 »

Jerson: ne. Funguje to tak (pokud to chapu spravne. opravte me kdyztak, nehral jsem to, jenom mam doma knizku) ze si das nejakej cil, jako "utecu tomuhle typkovi" nebo "smalim tamtu zenckou". A hodis. A hotovo. Vyhral, prohral.

Ale pokud se ti vysledek nelibi, muzes pritvrdit, jit do krve, atd (o prekladu "bring down the pain" se vedly diskuse), kdy muzes zvratit ten konflikt. Jakoze kdyz jsi neuspel v baleni slecny, tak muzes pritvrdit a zkusit to vic, a mas sanci jeste vyhral, ale zaroven taky o dost vic riskujes.
Presne. TSOY silne stojí na zámeroch, ešte predtým než sa čokoľvek hodí (a je jedno, či v zaostrení alebo v bežnom overení schopností), musí byť jasný zámer.

Ked neuspeješ v balení slečny jedným hodom, vyriešiš svoje snaženie kolo po kole, ale napríklad riskuješ, že skončíš v strašnými postihmi v Inštinkte a strašnou povesťou vo fikcii :-)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti