[Pravidla] Odolávání zastrašování

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

gigel
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 1. 2014, 12:30
Bydliště: Újezd u sv. Kříže

[Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od gigel »

Zdravím vás všechny,
mám na vás dotaz, hrajeme DrD2 teprve chvíli a narazili jsme na menší problém ve chvíli, kdy se nás snažil zastrašit upír a zvednout nám tím ohrožení a já se rozhodl využít schopnosti Lví srdce. Nicméně neporozuměl jsem tomu nadání (dva manévry)... mohl by mi někdo v krátkém příkladu ukázat jak se tato schopnost používá, popř. jaké k tomu mohu využít manévry, abych měl představu... děkuji
OneAboveAll

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od OneAboveAll »

Rád ti pomůžu gigeli. Nadání je jedna ze specializací (strana 161). Při použití nadání, které ti zvláštní schopnosti dávají pro určité situace, můžeš použít při akci v dané situaci 2 manévry, avšak musíš za ně zaplatit poplatek, pokud však pro stejnou situaci nemáš zběhlost, která ti dá jeden z použitých manévrů zdarma (tím pádem zaplatíš jen jeden). Tyto dva manévry mohou být libovolné z přesně, mocně a lstivě (případně jeden z nich+ manévr obrana). Manévry rychle a rozsáhle takto použít nelze. Uvedu příklad:
Lovec Tomáš má zvláštní schopnost "Dobrá muška", díky které má nadání pro střelbu z luku. Pokud tedy bude střílet na skřetího bojovníka, může ve své akci použít 2 manévry (v jeho případě nejspíš Přesně a Lstivě). Normálně by si oba manévry zaplatil (2 zdroje), avšak díky pravidlům pro výbavu mu Luk dává manévry Přesně zdarma a tak by si zaplatil pouze manévr lstivě.
V tvém případě postavu zastrašuje upír:
Bude se zřejmě jednat o konflikt. Když upír vyhlásí svou akci, může hráč zastrašované postavy oznámit, že použije svou Rasovou ZS "Lví srdce" a může tak v protiakci proti upírovi použít 2 manévry, ovšem oba zaplatí.
Doufám že ti mé informace postačily :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od MarkyParky »

Jen drobnou opravu - nadání lze samozřejmě použít s jakýmkoliv manévrem včetně rozsáhle. Pouze manévr rychle se do použitých manévrů nezapočítává.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Fingalen »

Predpokladám, že gigel narážal skôr na to, že využiť možnosť nadanie (dvoch manévrov v jednej akcii) je v prípade odolávania niečomu fikčne celkom náročné. Podobný problém je s trpasličími Játrami ze žuly. Nehľadiac na to, že tieto schopnosti sa vo svojej podstate častejšie ako v konfliktoch uplatnia pri výzvach, kde sú 2 manévre nezmysel.
Hmlisto sa mi zdá, že niekde v hlbinách debaty sa tá otázka riešila a dospelo sa k tomu, že tieto rasové odolnostné ZS s nadaním sú prežitkom staršej verzie, kde bolo nadanie niečim iným a v súčasnom stave pravidiel je zmysluplnejšie hrať v nich namiesto nadania zbehlosť (ale možno sa dobre nepamätám).
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Arten_CZ
Příspěvky: 822
Registrován: 23. 7. 2009, 09:30

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Arten_CZ »

gigel píše:Zdravím vás všechny,
mám na vás dotaz, hrajeme DrD2 teprve chvíli a narazili jsme na menší problém ve chvíli, kdy se nás snažil zastrašit upír a zvednout nám tím ohrožení a já se rozhodl využít schopnosti Lví srdce. Nicméně neporozuměl jsem tomu nadání (dva manévry)... mohl by mi někdo v krátkém příkladu ukázat jak se tato schopnost používá, popř. jaké k tomu mohu využít manévry, abych měl představu... děkuji
Ahoj,
pokusím se ti odpovědět, i když nevím, zda budeš z odpovědi šťastný.
Lví srdce je zvláštní schopnost, která propůjčuje možnost využít dva manévry při odolávání zastrašování. Důležité ale je, že musíš použít nějakou dovednost povolání, aby jsi tuto ZS mohl aplikovat k použité dovednosti. ZS Lví srdce jako takové tedy není nástroj k odolávání zastrašení. Nenašel jsem žádné povolání, které by mělo dovednost použitelnou pro pasivní odolávání zastrašení, takže by se jednalo asi o obecnou dovednost (říkejme ji třeba pevná vůle) a ty by sis nemohl přičítat žádný bonus za povolání. Výsledkem tvé akce, pokud bys přesto uspěl, by bylo jen stání na místě a nezvednutí tvého ohrožení. Mnohem efektivnější je jakkoli reagovat, buď proti upírovi, nebo pro vlastní záchranu - ať už na upíra zaútočíš, použiješ nějakou fintu z minula(například známý rituál proti upírům), použiješ něco ze znalostí upírů nebo mu budeš chtít utéci - budeš si moci započítat bonus za použitou dovednost z povolání a máš větší šanci, kromě toho aktivně zabráníš upírovi, aby tě příští kolo nezastrašoval znovu. Zde ti ovšem Lví srdce nijak nepomůže. Otázka je, jestli by jsi neměl díky ZS Lví srdce dostat nadání na libovolnou činnost, kterou provádíš při snaze upíra tě zastrašit, ale to je myslím už hodně přitažené za vlasy. Takže moje odpověď - vyber si jinou zvláštní schopnost. Ne vše, co má hezký název a hezký popis, se dá taky v rámci pravidel rozumně použít.
gigel
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 1. 2014, 12:30
Bydliště: Újezd u sv. Kříže

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od gigel »

právě nad tím přemýšlím, že si jí změním... já to pochopil tak, že při zastrašování si mohu přičíst bonus za bojovníka, ale nějak jsem si nedokázal představit, jak tomu odolávám Lstivě (jaký by to mělo vliv), anebo Mocně...jen mi zajímalo, jestli je to takhle aplikovatelný a nejlépe s příkladem, protože si to vážně nedokážu představit...takže to vypadá, že si tu rasovou schopnost změním...ale jinak díky všem
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Bouchi »

Arten_CZ píše:Nenašel jsem žádné povolání, které by mělo dovednost použitelnou pro pasivní odolávání zastrašení
Co zaříkávačova dovednost Vůle (Síla vůle)?
Jinak já osobně bych neměl problém ani s tím, aby si postava při odolávání nějakému typu zastrašování počítala úroveň povolání, které má mezi dovednostmi/ZS příslušné zastrašování/vyhrožování/nátlak (třeba bojovník, mastičkář, mág).
Obrázek
Uživatelský avatar
Thror
Příspěvky: 239
Registrován: 19. 8. 2007, 22:24
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Thror »

Bojovník má dovednosť na zastrašovanie, čiže by podľa mňa mohol teoreticky vedieť aj odolávať zastrašovaniu.

Zastrašovanie od upíra je ale trochu iná vec, na tú by možno základné povolanie bojovníka nemalo stačiť. Ale hodí sa mi na to Vědmák, keďže je to prirodzené counter-povolanie na nemŕtvych, a vychádza z bojovníka, ktorý dokáže zastrašovať. Keby mi hráč Vědmáka povedal že chce odolať zastrašovaniu nemŕtvym, popravde, ani by som nekontroloval v pravidlách, či Vědmák takú dovednosť skutočne má, proste by som mu to dovolil. (a rátal by si do toho hodu bonus za povolanie Vědmák)
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Fafrin »

Dovednost na odolávání zastrašování? Jednoznačně Bojovnická sebedůvěra. V těchto situacích lze často taká jako protiakci využít(pokud to situace umožňuje) "A já se ho nebojím a zastrašuji já jeho"(přičemž se přidá čím a jak), kde se využije zastrašování příslušných tvorů.
V této situaci věřím už se nadání využije dobře, např. na obranu a přesně, nebo přesně a nějaký manévr při úspěchu.

Nezapomínejte furt, že protiakce může být aktivní a poškozovat(útočit na) původního aktéra.

Nicméně lstivě odolávat zastrašování lze - (zvítězil jsem v hodu a ve všem, používám sebedůvěru a je možnost hlásit lstivě:) Zaplatím lstivě a hlásím: "Já se toho jejich halekání vůbec nebojím, vždyť vypadají pitomě a směšně, věžím si daleko víc, pomyslím si" a snížím si Ohrožení o 2. (Samozřejmě upír asi zastrašuje trochu jinak, ale principielně.)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Bouchi »

Lví srdce není jen o zastrašování - postava má nadání čelit zastrašování či psychickémuu nátlaku.
Přičemž pod zaříkávačovu Sílu vůle patří "psychická odolnost, nezlomnost a nepoddajnost", tedy evidentně odolávání psychickému nátlaku.
No a mastičkář má pro změnu ve Vyjednávání s lidmi i přímé ovlivňování pocitů a názorů (od přemlouvání po výhružky), tedy i psychický nátlak, tudíž by to taky mohl vhodně využít proti psychickému nátlaku ze strany protivníka.
Obrázek
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od vzteklina »

Mno je trochu problém, že DrDII nemá pořádnou mechaniku na pasivní odolávání takovýmhle útokům (zastrašování apod.) Kdyby nekde bylo napsané, že si postava může hodit výzvu bez potřeby vyplácat na to akci, tak by to i šlo. Ale o ničem takovém v pravidlech nevím. Normální protiakcí pak nemá smysl hlásit "odolávám" ale chce to rovnou nějak aktivně jednat jako to uvedené "zastrašuju ho nazpátek". I když by to postava ani hráč víceméně dělat nechtěli, ale tlačí je k tomu systém.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Aen Dh'aard
Příspěvky: 29
Registrován: 17. 8. 2011, 20:26

Re: [DrDII: Hry mocných] Oficiální diskuze

Příspěvek od Aen Dh'aard »

vzteklina píše:[…] Normální protiakcí pak nemá smysl hlásit "odolávám" ale chce to rovnou nějak aktivně jednat jako to uvedené "zastrašuju ho nazpátek". I když by to postava ani hráč víceméně dělat nechtěli, ale tlačí je k tomu systém.
Myslím, že legitimní protiakce může být „Pozoruji jeho snahu mě zastrašit a vnitřně (nebo i nahlas) se tomu směji.“ → Snížím si ohrožení, případně si místo toho přidám výhodu. S nadáním mohu použít přesně (větší šance na úspěch) a zároveň lstivě (snížím si ohrožení o 2 | snížím si ohrožení o 1 a přidám 1 bod výhody | přidám si 2 body výhody).

Pokud předpokládám, že v konfliktu budu čerpat zdroje, můžu si tak mechanicky převést 1–2 zdroje vlivu (za platbu manévrů, z nichž jeden je lstivě) na 2 body výhody (která je univerzální a v rámci konfliktu se jí dá platit vše).
Naposledy upravil(a) Aen Dh'aard dne 6. 1. 2014, 17:16, celkem upraveno 1 x.
Narim
Příspěvky: 38
Registrován: 28. 12. 2012, 11:50

Re: [Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od Narim »

Jen bych dodal, že zastrašování se nemusím nutně bránit pasivně, nebo se omezovat na vlivovou akci "zastraším ho já, než to stihne on". Postavě nic nebrání využít cokoli, co v danou chvíli dává smysl. Jsem čaroděj a zastrašuje mě upír? Spálím ho! Lví srdce se spouští v momentu, kdy je postava pod nátlakem, takže mi přijde logické, že v jakékoli své protiakci může použít nadání a už je vcelku fuk, co to vlastně je.
A k tomu nadání - nezdá se mi to moc mimo, jelikož zastrašování a nátlak bude vyvíjen poměrně často v rámci konfliktu, takže dva manévry v akci mají své opodstatnění (ať už je to obrana + nějaký manévr, nebo třeba přesně a další manévr). U toho trpaslíka a jeho nadání na proti otravě už je to komplikovanější, ale i tak můžete mít v konfliktu výhodu tím, že máte dva manévry, z nichž je jeden obrana použitá k výzvě a druhý nejspíš přesně na odolání jedu.
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: [Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od Charles »

Ty zvláštní schopnosti jsem tvořil, takže potvrzuji, že jejich role měla být "pokud kdokoliv zkusí tohoto hrdinu zastrašovat/otrávit či opít, hořce spláče nad výdělkem". Čili v podstatě to mělo fungovat tak, že pokud hrdina čelí určité akci, tak na jakoukoliv svoji protiakci bude mít dva manévry (samozřejmě pokud nezvolí jako protikaci útěk apod.). Příkladem může být hrdina, který v odpovědi na upírovo zastrašování chladnokrevně pronese nějakou poznámku (přesně a lstivě si sníží Ohrožení) nebo mu vrazí do srdce stříbrnou dýku (přesně a mocně zvyšuje Ohrožení/ukončuje konflikt). U těch trpaslíků je to hůř využitelné, ale kromě již zmíněného odolávání nástrahám v rámci konfliktu, když už nemám iniciativu (obrana + přesně) se to dá využít například v pijáckých duelech (např. přesně a lstivě využité ke zvýšení protivníkova Ohrožení potupením či demostrací síly - "Nějak zpomaluješ, chlapčce. Ukaž, můžu dopít i tvůj korbel?").

I přes tyto příklady budeme zvažovat při tvorbě opraveného vydání základních pravidel, že by tyto ZS fungovaly spíš jako zbroj - tedy dávaly slevu na vyčerpání 1 proti uvedeným činnostem. Asi by to bylo mechanicky pro hráče uchopitelnější.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od Fingalen »

Charles píše: I přes tyto příklady budeme zvažovat při tvorbě opraveného vydání základních pravidel, že by tyto ZS fungovaly spíš jako zbroj - tedy dávaly slevu na vyčerpání 1 proti uvedeným činnostem. Asi by to bylo mechanicky pro hráče uchopitelnější.
Určite!
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů