Web [2010 - 2015]

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Web [2010 - 2015]

Příspěvek od Wan-To »

update 26. července 2010:
Nové stránky jsou na staré adrese:
http://drakkar.rpgplanet.cz


_________________________________________________________________________________

Nebudu zneužívat původní téma, přece jen už fakt staré, tak ať v tom není bordel.

Nicméně, budu rovnou ze starého tématu citovat:
Wan-To píše: :arrow? Hlavní stránku si představuju tak, že na ní bude vkusná a přiměřeně velká upoutávka na stažení aktuálního čísla. Bude tam napsané, co je v nejnovějším čísle a dále nějaký obecný text o Drakkaru a rozcestník na další stránky - např. články o tom, jak Drakkar vzniknul, nebo archiv čísel.
:arrow? Archiv by měl být tvořen pomocí náhledů obálek jednotlivých čísel. Pokud by se nějaké číslo rozkliklo, zobrazil by se seznam článků a odkaz na stažení.
:arrow? A pak ještě ty články. Slušelo by se napsat něco o historii našeho projektu (přece jen, rok a půl už je nějaká doba, která stojí za zdokumentování a sebereflexi) a rozhodně článek, který bude vysvětlovat, jak se do projektu zapojit.
:arrow? plus bych tam dal profily autorů

Teďka Ectheliony z vedlejšího tématu o propagandě:
Ecthelion píše:Za sebe myslím, že by to měly být jednoduché a přehledné stránky, které umožní:
- snadné stahování jednotlivých čísel (vcelku a jednotlivých článků)
- zpětnou reakci čtenářů (komentáře, možná i hodnocení?)
- přidávat na stranu bannery z výměnné reklamy
- bude tam jasně napasáno, co je Drakkar, že je otevřený všem pisatelům a kam mají lidi posílat články $D


:arrow? Asi nejdůležitější věc, kterou podle mě musíme prodiskutovat, jsou články na webu a komentáře. Pokud se nemýlím, tak současný stav je takový, že články jsou kromě PDFka na titulce RPG fóra a komentuje se většinou do jednoho tématu tady, je to tak?

Myslím si, že je důležité, aby byly články přímo na webu Drakaru, protože jinak podle mě skoro nemá web smysl. Co s duplicitními články na RPG fóru bych zatím neřešil, strukturu článků na webu (kategorie, tagy apod.) taky ne, ale zaměřil bych se na komentáře:

- Komentáře na webu nebo na RPG fóru?
- Komentáře pro celé číslo nebo pro jeden konkrétní článek?
- Nebo co třeba komentáře ve stylu CSFD nebo anotací her (s hodnocením a bez možnosti diskuze), případně možnost komentování pouze dalším článkem na webu (jako v novinách)?

Také je třeba uvědomit si, že komentáře ve své nejsvobodnější formě (bez moderování, bez pravidel, pod každým článkem) můžou snadno přitáhnout tu skupinu lidí, která se chodí na internet hádat.



:arrow? Další věcí, která se kdysi dávno ještě za RomiKovy vlády řešila, bylo to, jak web oživit a jak zařídit, aby na něj každý sudý měsíc nepřišlo padesát lidí a pak dva měsíce nestagnoval. Přiznám se, že by se mi hrozně líbilo něco jako Respekt DJ, samozřejmě ne tak často aktualizované. Prostě by se na web Drakkaru průběžně přidávaly třeba odkazy na zajímavé články, tipy na diskuze, tipy na akce, drby o tom, kdo se s kým kde pohádal, případně upoutávky na články, které vyjdou v dalším čísle. Prostě aby to žilo a lidi se na web rádi vraceli. (Dokonce věřím tomu, že by se našli lidi, kteří by tam ty novinky přidávali.)



Prosím diskuzi.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Ebon Hand »

Důležitá je myšlenka !na web přitáhnout lidi dlouhodobě!
Dělat aviza před vydáním čísla je super. Taky bych přidal do upoutávky na nové číslo vypíchnutí nejzajímavějšího článku, něco jako titulka v novinách.
Autory-profily bych nechal samostaně, jako takový "prestiční klub".
Dále pak sekci drby, kde by se mohli prezentovat různé zákulisní a neoficiální informace.

Diskuze bych nechal na úvod úplně otevřené. Zakazovat se dá vždycky, ale já osobně jsem nepřítelem jakýkoliv restrikcí. Pokud to tam bude někdo plevelit, tak se to bude řešit až v okamžiku, kdy to začne skutečně někdo dělat, nyní je zbytečné na to plýtvat energií.

Veškeré další čísla i info o nich bych soustředil na web drakkaru, odkazy třeba na rpgf řešil formou prokliku. Staré věci bych nyní neřešil.

Vyrobte si pěkný banner, který budete moci umisťovat na cizí stránky.
A je kocour v troubě!
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Koukám, že sem moc nikdo nepíše :roll:

No, zahrál jsem si na webdesignera:

Obrázek

Hrubý koncept. Nicméně, takhle nějak bych si web představoval. Na titulce výřez z obrázku, který je na titulce v PDF, u toho téma čísla a pod tím seznam všech článků (klidně ve dvou sloupcích), vedle toho část úvodníku. Nahoře v liště pod logem nějakým způsobem vygenerovaný seznam aktuálních témat (asi podle tagů ke článkům), dole pod výpisem článků z aktuálního čísla nějaké boxy, kde by mohly být novinky, aktuální diskuze apod. Při prokliku na článek by stránka byla víceméně stejná, akorát by tam nebyl ten titulní obrázek.

Jo a chtělo by to doladit to bílé pozadí za textem (je prostě takové moc bílé), nenapadá vás něco?

(edit: jo na texty nekoukejte... je tam pár blbostí $D )
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

A další... pokusil jsem se rozdělit uživatele webu do několika skupin a ke každé napsat, co by jim měl web poskytnout:

1) Čtenář Drakkaru
Jeden z těch mála lidí, co si každé dva měsíce najde odkaz na nejnovější vydání a Drakkar prostě přečte.

Cíle:
- motivovat uživatele k tomu, aby se na web rád vracel
- zlákat k přispění nějakým článkem


2) Potenciální čtenář Drakkaru (generický fantasák, hráč DrD, larpař)
Prostě kdokoliv, koho máme šanci zaujmout. Řekl bych, že tohle je v tuto chvíli asi nejdůležitější cílová skupina.

Cíle:
- zaujmout, působit profesionálně a "oficiálně", vysvětlit, o co jde, přimět k přečtení nějakých článků
- v žádném případě nezahltit informacemi
- motivovat k tomu, aby se pravidelně vracel a přesunul se do skupiny č. 1 (!)

3) Náhodný uživatel
Někdo, kdo třeba našel Drakkar přes Google, s rolovými hrami nemá nic společného, netuší o co jde, prostě jen náhodně zavítal na web.

Cíle:
- pěkně ho nechat, ať si přečte, co hledal
- pro takového uživatele by se hodil i text ve smyslu "Co to jsou RPG hry"



Možná ještě doplním.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Ecthelion »

Wan-To: :clap: Perfektní. Opravdu moc se nám ten nástřel líbí.

S tím bílím pozadím u oken bych popravdě taky nic nedělal... teď v kombinaci s tím světlým pozadím stránky to na mě působí dobře. :s_easy:

Vidím tam zatím jediný nedostatek - není tam jasný a dobře viditelný odkaz na seznam starších čísel. Stejně tak by to nahoře asi chtělo odkaz na něco jako "Co je Drakkar" nebo něco podobného (vysvětlení projektu). To by to ještě chtělo, jinak pokud budou stránky Drakkaru vypadat takhle, tak budu skákat nadšením a tleskat.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

tak mi na magistrátu už podruhý o hodinu odložili tiskovku, takže jdu opisovat další kus poznámkového bloku

Přehled prvků na webu:
- Logo (+ odkazy v liště loga a i vpravé části nad ní) *
- Obrázek čísla na titulce *
- Hlavní text *
- Komentáře
- Novinky *
- Archiv čísel
- Statické odkazy ("O projektu", "Napište článek" apod.)
- Nedávné komentáře *
- Seznam kategorií (např. recenze, povídka - prostě typ článku)
- Seznam štítků (např. DnD, GameCon - to, čeho se článek týká) *
- Seznam autorů a jejich profily
- Nějaké místo pro reklamu (???)
- Patička


* S hvězdičkou jsou ty, které jsem už vyznačil do konceptu. Tučně zvýrazněné jsou ty, prvky, které považuji za důležité, a myslím si, že by měly rozhodně měly být na stránce bez nutnosti dalšího klikání (týká se úvodní stránky a zobrazení článku).

Zatím mi z toho vychází to, že dolů pod text umístím dva boxy - novinky a archiv - a důležité statické odkazy ("O projektu", "Napište článek" apod.) bych umístil do horní lišty (tam, kam jsem v konceptu dal nedávné štítky). Nedůležité statické odkazy typu seznam autorů, kategorií a štítků a nedávné komentáře (a ostatně klidně i ty odkazy, co budou nahoře) můžou být v patičce webu.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Ecthelion píše:Vidím tam zatím jediný nedostatek - není tam jasný a dobře viditelný odkaz na seznam starších čísel. Stejně tak by to nahoře asi chtělo odkaz na něco jako "Co je Drakkar" nebo něco podobného (vysvětlení projektu). To by to ještě chtělo, jinak pokud budou stránky Drakkaru vypadat takhle, tak budu skákat nadšením a tleskat.
Díky za reakci. Viz příspěvek výše, samozřejmě na ty dvě věci myslím.

Co se archivu týče - asi bych udělal úzký sloupec vpravo pod textem (takových 30% z šířky), kde by byly textové odkazy na starší čísla. Jen zatím nevím, jak to vymyslet, aby z toho nebyla dlouhá nudle (20 čísel je už hodně), ale aby zároveň stará čísla úplně nezapadla (prostě nelíbí se mi tam představa 500 px vysokého boxu a vedle poloprázdného boxu "Novinky", stejně tak se mi nelíbí představa odkazů na posledních 5 čísel a pod tím tlačítka "Starší").
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Převedl jsem ten grafický návrh do kódu:

http://martinmajer.net/etc/drakkar-new-1/

změny oproti původnímu návrhu -
- přidán dolů archiv starších vydání (místo komentářů)
- v horním menu nejsou štítky, ale nejdůležitější odkazy
- přidána patička
- u obsahu čísla jsem dal pryč seznam autorů a přidal rubriky - se jmény autorů by ten obsah prostě zabral moc místa

Koukněte se na to prosím a vyjádřete se... Mlčení budu jinak chápat jako souhlas :P

Jinak do GameConu bych mohl zvládnout napsat šablony pro WordPress a nastavit ten systém, aby se dal pohodlně používat. Víc práce bude pak asi s přidáním starých článků (nějakých 200 článků se tam fakt nepřidá samo), ale do vydání dalšího čísla by to mělo být v pohodě hotové.

Taky budeme muset dát hlavy dohromady a sesmolit ty texty typu "O projektu".
Naposledy upravil(a) Wan-To dne 10. 7. 2010, 18:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od PetrH »

dotaz, bude se grafika prizpusobovat rozliseni? pro sve spatne oci stale pouzivam 1024 na 768 a logo a obrazek mi zaberou cca 1/2 stranky, coz je docela dost...
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

PetrH píše:dotaz, bude se grafika prizpusobovat rozliseni? pro sve spatne oci stale pouzivam 1024 na 768 a logo a obrazek mi zaberou cca 1/2 stranky, coz je docela dost...
Používám stejné rozlišení - a nepředpokládám, že by scrollování dolů při čtení zase tolik vadilo (do strany se posouvat nemusí). Jinak při rozkliknutí článku se obrázek nebude zobrazovat (text bude začínat hned pod hlavičkou), při zobrazení titulky jsem zase považoval za žádoucí, aby byl obrázek pořádně velký a bil do očí.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od PetrH »

Wan-To píše:
PetrH píše:dotaz, bude se grafika prizpusobovat rozliseni? pro sve spatne oci stale pouzivam 1024 na 768 a logo a obrazek mi zaberou cca 1/2 stranky, coz je docela dost...
Používám stejné rozlišení - a nepředpokládám, že by scrollování dolů při čtení zase tolik vadilo (do strany se posouvat nemusí). Jinak při rozkliknutí článku se obrázek nebude zobrazovat (text bude začínat hned pod hlavičkou), při zobrazení titulky jsem zase považoval za žádoucí, aby byl obrázek pořádně velký a bil do očí.
pak ok, pokud toto bude jen na homepage tak souhlas, rozklik na beznou stranku s designem jsem nikde nenasel, mozna jsme jej prehled, pokud nahodou neni, urcite by bylo zajimave jej dodelat:)
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Petře - představ si tu stránku bez klikacího obrázku nahoře a bez toho sloupečku s obsahem vlevo. Pod nadpisem budou nějaké údaje ohledně autora, rubriky a tak, text bude na celou šířku stránky, prostě to bude vypadat dobře. $D Jde mi o to, aby se to hlavně pohodlně četlo, takže nechci otravovat se zbytečnostma okolo.

Jinak ještě budu určitě dělat tiskový styl - hromada lidí (včetně mě) nemá ráda čtení na počítači a radši si článek vytiskne a přečte vklidu na papíře.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od PetrH »

no predstavu mam, snad se to bude tomu dobre podobat, tak jak to vidim pred ocima vidim to dobre:)
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Před spuštěním webu bude potřeba nastrkat do systému staré články, odhadem 200 kusů, bude s tim celkem práce a bude to vopruz. Kdo se hlásí? :wink: (minimálně budu potřebovat někoho, kdo mi z drakkařího mailu přepošle články, které nemám buď u sebe nebo nejsou na rpg.sk v HTML - z PDF to fakt ručně opisovat nebudu)
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Nový web II a věci okolo

Příspěvek od Wan-To »

Pánové a případně i dámy,

DRAKKAR.MARTINMAJER.NET

Stránky jsou hotové.

Zatím jsou tam vložené PDF sborníky všech dosavadních 20 čísel, úvodník z 20. čísla a oznámení o vydání téhož čísla. Zbytek článků chybí a asi dá ještě hodně práce to tam nahrát. Každopádně zatím to vyzkoušejte - připravil jsem vám tam testovací článek a aktualitu i na otestování komentářů. Podívejte se, jestli se vám to líbí, napište návrhy na změny, když najdete nějakou chybu, tak taky dejte vědět. A nelekejte se adresy - až budou na webu nahrané všechny články, které se kdy objevily v Drakkaru, tak to celé přesunu na současnou adresu k Almadovi.

Ještě poznámka speciálně pro Bubáka - sprostě jsem tě tam zaregistroval, abych mohl přidat ten úvodník, tak mi napiš na Jabber a pošlu ti login a heslo, ať tam nejsi zaregistrovaný dvakrát. :wink:

A taky prosím někoho, kdo se na to cítí být dostatečně kompetentní - je potřeba vymyslet texty do stránek "O projektu" (klidně i něco z historie), "Napište článek" (prostě jak se připojit) a "Podpořte Drakkar" (něco o reklamě a tak). Případně pokud máte jiný nápad, jak tyhle základní informace pojmout, tak není problém některou z těch stránek vyhodit, přidat jinou, dvě sloučit a tak.

A kdyby někdo vymyslel nějaký pěkný klidně i animovaný banner (486x60) a ikonku (88x31), tak budu vděčný.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů