4. číslo vydáno

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

4. číslo je

Výborné
2
25%
Chvalitebné
5
63%
Dobré
1
13%
Dostatečné
0
Žádná hlasování
Nedostatečné
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 8

Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

4. číslo vydáno

Příspěvek od zrzavec »

Zde je prostor pro vašeh odnocení 4. čísla internetového dvouměsíčníku Drakkar, který naleznete na této adrese: http://drakkar.rpgplanet.cz/
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Díky. Zrovna to stahuji a až si to přečtu, tak poreferuji. Zatím můžu říct, že (a) obálka je super, (b) upozornění na prázdnou stránku mě vždy rozesměje. Stalo se to klasikou, ne abyste to vypustili :wink:

Chtěl jsem jen poprosit, jestli - až budete někdo mít čas - byste mohli články z Drakkaru zase naházet do databáze na RPG.sk. Zde jest vzor. Minule to, tuším, dělal Wan-to. Samozřejmě to nechvátá, klidně si dejte na čas. Díky moc!

A já jdu číst...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak. Zatím první reakce. Budu pokračovat, až zase dočtu dál...

Postupně, jak jsem to četl.

-> K povídkám a poezii se nevyjádřím, nečtu je. Omlouvám se za svou ignoranci.

-> Dalcorova recenze Inquisitora byla... osvěžující. Stručná, svižná, výstižná, mám celkem jasný obrázek o hře a nemám co vytknout. Kdyby mě to zaujalo víc, asi bych na webu musel hledat podrobnější informace, ale jako stručná recenze (aka "preview capsule") je to super.

Napadlo mě, jak hodně je vidět, že Dalcor se časem vypisuje. Jako kdyby tohle psal jiný člověk než jeho stařičké recenze, které občas bývaly "jen" vyjmenovávání pravidel z hry. Dobrá práce, Dalcore, a klobouk dolů.

Hra samotná mě nezaujala, ale já hold nejsem fanda wargames a už vůbec ne těch sci-fi.



-> Zaylův článek o zkloubení RPG a LARPU je zajímavý a podnětný. Bohužel jsem měl dojem, že skončil dříve než začal. Přesněji řečeno autor zmínil tento zajímavý nápad, ale už jej moc nerozebral. Chyběly mi tam nějaké "praktické rady", podrobnější zkušenosti s odehráváním, možné problémy a rady k jejich řešení... nebo prostě NĚCO.

Nedokážu říct, co přesně mi tam chybí, zkrátka mi přijde, že článek jen vypisuje všechny "základní" myšlenky, které napadnou každého, když se řekne: zkuste něco odehrát venku. Není tam nic, co by člověk nevymyslel sám. Teda až na tu samotnou myšlenku, nad kterou mě osobně ani nenapadlo uvažovat.

Nechci začínajícího autora dál dusit, takže ti Zayle děkuji za podnětnou myšlenku k přemýšlení, a přeju hodně štěstí do dalšího psaní. :wink:

(Ještě jednu formální výhradu bych měl - prosím nezaměňovat "roleplaying" a "herectví". Roleplaying je IMHO jakékoliv, klidně i neherecké, hraní postavy, může se klidně odehrávat v popisech a může zmiňovat statistiky. Takže roleplayingem je klidně i tenhle výňatek: "Kleknu si ke dveřím a z bračny vytahuji své kouzelné paklíče plus dva. Tááákhle jimi zakroutím, odemknu dveře a potom se podívám na ostatní. 'To čumíte, co?'")



-> U Granova článku o RPG hernách jsem se především zasmál. Pobavilo mě, jak se všichni začali ošívat a ohrazovat... inu, Grane, vítej do světa novinařiny :) Zajímalo mě, jak to bylo s těmi problémy okolo Granova článku, a teď je moje zvědavost ukojena. Díky!

Myslím, že řešení dát každému serveru vlastní prostor bylo dobré. Je zajímavé porovnávat to, jak o sobě píšou sami, s tím, co o nich napsal Gran.

Jinak si Grane myslím, že i jako admin Aragornu můžeš psát články o ostatních serverech... a přišlo mi, že ses tehdy snažil být kritický a co nejvíc nezaujatý, takže k tomu žádné výhrady.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše:
-> Dalcorova recenze Inquisitora byla... osvěžující. Stručná, svižná, výstižná, mám celkem jasný obrázek o hře a nemám co vytknout. Kdyby mě to zaujalo víc, asi bych na webu musel hledat podrobnější informace, ale jako stručná recenze (aka "preview capsule") je to super.
Já jsem si hodně vzal k srdci to co jsi napsal minule to za prvé a za druhé - ani starší recenze nebyly výpisy pravidel. Věnoval jsem se jim více do hloubky, pravda, a hodnotil jaký na ně mám laický názor. Ale zároveň nechal hráče ať si názor udělá sám. Jde o rozsah. Osobně si myslím že rozebrání mechanik někam patří a někam ne.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Konečně jsem to celé přelouskal a můžu začít s hodnocením. :-)=

Úvodní slovo
Tady skoro není co vytknout, je to úvodník, jak má být - tedy takové plácání. :wink:
V jedné větě chybí čárka a dost divné je také spojení "enormně malý".

Nenecháš čarodějnici naživu (povídka)
Mno, povídka je to pěkná, jen ta zápletka je taková předvídatelná a co hůř, pointa vykonstruovaná tak, že je neuvěřitelná. Abych se vyjádřil konkrétně: Autorka pro svoji zápletku potřebovala situaci, kdy se inkvizitor chystá zlikvidovat údajnou čarodějnici a při tom neví, že ona je tou dívkou, se kterou navázal (mezi námi dost zvláštní) romantický vztah. Řeší to tím, že inkvizitora nechá "sbírat důkazy" bez toho, že by se pokusil s čarodějnicí setkat. To je prostě nesmysl. Pokud někam inkvizitor přijel, první co udělal, bylo, že osobně vyslechl osoby obviněné z čarodějnictví a v případě potřeby je nechal zajistit (zavřít) proti případnému útěku.
Pro někoho je možná tahle nesrovnalost nepodstatná, pro mě ovšem značně snižuje hodnotu celé povídky.
Autorce rozhodně doporučuji, aby stále a více psala, pomůže jí to najít vlastní vyprávěcí styl, který se mi zatím zdá tak nějak "obyčejný". Ale to všechno přijde časem.

Cena života (povídka)
Povídka mě od začátku zaujala osobitým stylem autora, některé hlášky stojí za zapamatování ("takové ticho je vzácné a jen praví znalci si je dokáží vychutnat"). Je také vidět, že autor již nabral nějakou spisovatelskou zručnost (vhodné opakování motivů).
Ani příběh není špatný. Cizinec, který uprostřed navštíví lovce samotáře a při cestě do vesnice ho zabije a okrade. Takový námět slibuje zajímavé rozvinutí příběhu. Čtu dál a těším se na gradaci, rozuzlení a závěrečné ponaučení, jaká je vlastně ta "cena života". Gradace je tady. Cizinec vraždí hostinského a prozrazen prchá z vesnice. Vesničané se vydávají za ním.
Ve chvíli, kdy se na scéně objevuje první "tvor s rudě svítícíma očima", začínám tušit, že je něco špatně. Následuje velmi zmatená, leč efektní pasáž rychlých střihů, kde sledujeme vzrůstající paniku cizince i vesničanů, lapených v lese jako v pasti.
Nakonec přichází masakr, objevuje se ještě paní těch divných tvorů, která však nepřinese nic jiného, než brutální smrt cizince.
A to je konec.
Rozuzlení ani ponaučení se nekonalo. Pointa vyšuměla. Nezbylo nic, než divný pocit z krvavého konce, který jakoby vůbec nepatřil k zajímavému začátku.
Dobře vím, že tenhle příběh se odehrává v prostředí Poinaru. Tam má určitě svůj smysl a mohl by být i zajímavou součástí dobrodružství pro hráče. Ne všechny události, které se dějí v herním světě, si však zaslouží převedení do povídkové formy a uveřejnění. Čtenář, který netuší kontext, musí mít pocit, že autor napsal povídku jen proto, aby se ukojil v hromadách mrtvol a spoustě krve. Proto si myslím, že tato povídka se v Drakkaru vůbec neměla objevit.

Inquisitor (recenze)
Dobrá recenze. Autor je na správné cestě. Po technické stránce zvládnutá. Možná jí chybí něco, čím se vyznačuje v současné době většina podobných recenzí, a to vtipné cool hlášky, jimiž se autor snaží přitáhnout i ty čtenáře, které recenzovaný produkt nezajímá.
Ale to přijde. :wink:

RPG nebo LARP (úvaha)
Jak psal Markus, článek nepřinesl nic, co by běžného čtenáře nenapadlo, kdyby se nad daným tématem zamyslel. Jeho přínosem je tedy především samotná jeho existence, to že donutil čtenáře se nad tématem zamyslet.

Stolní RPG online
Po technické stránce v pohodě, obsah... no, nevím, jestli je vhodné v časopise natvrdo uveřejňovat "lákací texty" (tedy vlastně reklamy) jednotlivých heren...

___________________
ten zbytek později...
[/quote]
Později už nastalo...

Tajemství (dobrodružství)

Příběhově velice stručné dobrodružství, které se jistě ale dokáže pořádně protáhnout. Jde o čistě akční a atmosférickou záležitost. Žádného taktizování nebo řešení detektivního problému se tu nedočkáme, humor zde nemá místo.
Já osobně bych Tajemství asi nehrál, protože atmosféru vnímám jako jeden z mnoha aspektů hry a nechtěl bych z ní dělat základní pilíř. Ale to je věc vkusu. Jsem si jistý, že hráči v rukou (skutečně v rukou, neboť se jedná o railroad) dobrého GM si z této hry musejí odnést nevšední (v pozitivním smyslu) a silný zážitek.
Celá zápletka mi přijde dosti klišovitá, ale to je problém všech fantasy.
No, po obsahové stránce těžko něco vytýkat, všechno je věc vkusu. Přejdu tedy k formě:
Vše je napsáno čtivě a dobře. Forma mi naprosto vyhovuje, je přehledná (railroadové dobrodružství tohle dovolí). Sem tam se vyskytne podivná formulace. Nejvíc mě dostala hláška velekněze, poté co přijde do vězení k postavám: "Dobrý den, jsem otec Krohul." Odkdy fantasy velekněží (ještě k tomu padlí) používají tento civilní pozdrav? $D
Autorovy pokyny k vedení hry jsou super, každý se podle nich zorientuje a udělá si představu.
Poslední věc tohoto zmateného hodnocení: Jsou tam hrubky. A hodně. A to si vyřídíme v soukromé sekci.

Město v bažinách (doplňky ke hře)

Černá voda (podle frankofonních goblinů Noireau) je krásným koutem světa, který přesně zapadne na dračákovskou mapu, kde na severu leží Trpasličí hory, na jihu Velká přímořská města, na východě Nomádské pláně a na západě Elfí hvozd.
Mezi stovkami podobných doplňků patří Noireau k těm nejlepším, a tedy je relativně použitelný do hry. Kdyby v mém světě byli goblini, možná bych o něm uvažoval.

___________________
Ten zbytek ještě později...
Naposledy upravil(a) ilgir dne 10. 10. 2007, 09:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

ilgir píše: Inquisitor (recenze)
Dobrá recenze. Autor je na správné cestě. Po technické stránce zvládnutá. Možná jí chybí něco, čím se vyznačuje v současné době většina podobných recenzí, a to vtipné cool hlášky, jimiž se autor snaží přitáhnout i ty čtenáře, které recenzovaný produkt nezajímá.
Ale to přijde. :wink:
Tak cool pseudovtipností se ode mě nikdy nedočkáte. považuji to naopak za méněcené. Mimochodem už samotné motto v nadpisu je vtipné. To velké I je samozřejmě symbol Inkvizice - to je vtípek pro znalce.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

ilgir: Paráda :-) Konečně někdo, kdo hodnotí aj povídky :-) A jistě velmi přínosně. Díky.

Myslím, že všichni, kteří se zde ozvali by se mohli stát součásti listármy, pokud nemá někdo něco proti :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Dalcor: Myslím, žes mě úplně nepochopil, ale to nevadí. Až začneš být vtipný, upozorním tě. :wink:

RomiK: Koukám, že umíš přijmout i tvrdou kritiku... To je dobře.
Proti zařazení do listárny nic nemám, i když bych dal raději přednost někomu mimo redakci.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

ilgir: Dobrá kritika, ať sebetvrdší je vhodná a pomáhá se lepšit. Proto ji mám raději než chválu, která člověku kromě radosti nic moc nedá.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

ilgir píše:Dalcor: Myslím, žes mě úplně nepochopil, ale to nevadí. Až začneš být vtipný, upozorním tě. :wink:

RomiK: Koukám, že umíš přijmout i tvrdou kritiku... To je dobře.
Proti zařazení do listárny nic nemám, i když bych dal raději přednost někomu mimo redakci.
Já nechci být vtipný. Považuji to za podlézavost a humus, který do recenze nepatří. Rozhodně se nemíním opičit po score, gamestaru a pdoobným periodikám kde je humor nechutný a vlezlý a směšný může přijít jen puberťákům.

Mimochodem Deník mariňáka chaosu je hodně vtipná záležitost, ale jak říkám vtip musí člověk pochopit.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

ilgir: Je zajímavé, že nás na povídce zaujaly naprosto opačné věci, navíc s naprosto opačným hodnocením :)

Už jsem to RomiKovi psal při korekturách, takže pro něj to novinka nebude:

Mně povídka přijde naopak zezačátku zbytečně zdlouhavá (nemyslím několik prvních odstavců, tam se mi to naopak velmi líbí). Ale kdyby to nebylo tak důležité pro vykreslení povahy cizince, tak bych celou pasáž o lovci vypustil. Druhá část (vesnice) je zase taková hodně "obyčejná", ale důležitá pro rozvinutí příběhu.

Naopak nejsilnější mi přijde ta poslední pasáž, sice možná trochu krvavá, mohlo se toho dost odehrávat jen v náznacích, trochu za mlhou (tohle jsem ti, RomiKu, nepsal, ale tady má ilgir vlastně pravdu). Je to příběh o tom, že některým pověrám se vyplatí naslouchat a že pomsta nemusí být tím správným řešením. To, že linie o (pravdivé) pověře není rozvinuta, vidím jako velké plus. Naopak je to celé za takovým jemným oparem, stejně jako těch několik prvních odstavců.

Myslím si, že kdyby povídka ve třetí části pokračovala v duchu druhé části (vesnice), tak by opakování motivů úplně ztrácelo svůj význam. Byla by to jen další pseudostředověká povídka, nebo moralita sem tam s nějakými efektními popisy.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Markus píše:(a) obálka je super
Bojím se, že ta další už tak super nebude.... :cry:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Jsem si jist, že bude :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Boubaque: Zajímavé, to by stálo za to rozvést.
Sám za sebe musím říct, že jsem si červenooké emzáky a jejich krásnou a zlou paní s pověrou o Zimě nespojil. Samozřejmě mě to napadlo, ale pak jsem to zavrhl. Domnívám se, že to RomiK také tak nemyslel. Ti emzáci prostě odněkud přišli (hory v divočině, co já vím) a tak nevědomky dali smysl varovným pověrám. V tom měla být tak trochu pointa. (RomiKu?)
Naopak nejsilnější mi přijde ta poslední pasáž
Já vůbec netvrdím, že je slabá. Je silná a úderná. Jenže je znechucující a vyznívá prázdně. Prostě masakr. Popis masakru, nic víc. Ano, jsou díla, která když skončí masakrem, tak si člověk řekne: Tak to bylo fakt dobrý (třeba Hamlet), jenže tahle povídka mezi ně nepatří. Tam to na mě působí samoúčelně a až psychopaticky brutálně. Ne, není mi líto vesničanů - nestihl jsem se s nimi seznámit, není mi samozřejmě ani líto cizince - smrt si "zasloužil". Je mi líto, že to tak divně skončilo. Beze stopy po nějakém vysvětlení, dokonce bez položení námětu k přemýšlení.
Pokud má být pointa v tom "mstít se nemá" nebo "v zimě se vesnice neopouští", tak je IMHO dost slabá. Nelíbí se mi rovněž smrt cizince. Emzáci ho evidentně omráčili, aby ho mohla vlastnoručně zabít jejich paní. Proč? Věděla snad, že on je ten antihrdina, který si zaslouží nějakou spešl záhubu? Co byla zač? Snad ne Paní Zima?
Ach jo, neumím se pořádně vyjádřit... a potřeboval bych na to názor někoho dalšího. Třeba Markuse. Markusi, přečti si to. O-)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

ilgir: Boubaque to vystihl. Tak to myšleno bylo. Já jsem myslel, že největší síla bude v tom, co si čtenář sám domyslí. Neměl by to být jen bezduchý masakr, ale ukázka toho, jak lehko může člověk ztratit svůj život.

Kvůli jednomu pobudovi do budoucna zanikne celá vesnice. A lidi ven vyhnala jen pomsta, která možná špatná je, možná není - to nechám na každém jedinci. Celkově to je ukázka všeho - kdyby s antihrdinou jednali lépe celý předchozí život, nedal b se na dráhu zločinu. Nezabil by hostinského a následně nevyprovokoval pronásledování.

Jde o to, že to bylo psané přímo pro Drakkar a když jsem viděl, jak sem i to natahuje, musel jsem to ukončit. Zatím jsi první, komu se nijak zvlášť nelíbila. Ale myslím, že ti do style nesednu jako autor - ani ta první ti, mám takový dojem nesedla :-D
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů