Příprava 48. čísla Drakkaru

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Bifi »

Esej odoslaná aj s obrazovými prílohami. Snáď ešte vyjde čas na peer review - ďakujem za trpezlivosť. Celkom som vyčerpaný, bolo to ťažšie, než som čakal.

Poprosím pri vysádzaní zachovať kurzívy, captions obrázkov a tak podobne.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

boubaque píše: Mám jen otázku - máš nějaký zájem na tom, aby těla těch dopisů byla celá kurzívou?
Omlouvám se za zpoždění, nebyl jsem týden na drátě.
1) Kurzíva není nutná vůbec; je důsledkem mých tehdejších pokusů o psací písmo na computeru, jakože dopisy (úplně první můj computerový umělecký text, mimochodem; všechno starší psací stroj a propiska). Normální civilizovaný ne moc zběsilý font dle vlastního moudrého výběru bude ideální.

2) Odlišení si zasluhují nadpisy dopisů (data, místo a tak), zřejmě boldem. A první stránka, což je samostatná vychytávka; je to parafráze typického renesačního kodexu se sáhodlouhým nadpisem, kde není často moc jasné, co je název, co podnadpis, co je darování, co je autor a vůbec; asi stejný font a různé velikosti. Vzniklý útvar určitě v jediném samostatném sloupci, první dopis začít až v tom dalším.

3) Mnohem větší šachy budou se zlomem; ježto je to trojsloupec, zřejmě se bude sloupec chovat jako stránka; ideální je dopis na co nejméně stránkách (sloupcích), poslední povinně na jednom.
Zlom sloupce ideálně mezi odstavci; v půlce odstavce nemají být obraceny stránky. Jsem za tím účelem ochoten i změnit odstavce (jsou tak dělané obě knihy, mimochodem).

4) Nedělit slova. Jako fakt; udělat lze celou řadu kompromisů (včetně jiného slova), jen aby se nedělilo. V některých textech je to vražda.

5) No, a pak je tam to souhvězdí. To lze řešit různě; například šlohnout nějaký starožitný obrázek z netu.

Tak nějak bych to viděl.

Jinak se mi rýsuje série historických článků.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od morech11 »

3) poviedky sú stále na dva, to by mohlo veci zjednodušiť :)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Ecthelion »

Argonantus píše:4) Nedělit slova. Jako fakt; udělat lze celou řadu kompromisů (včetně jiného slova), jen aby se nedělilo. V některých textech je to vražda.
Nedělit slova je prasečina. Jako fakt; nedávno jsem četl jednu knížku v červených deskách, která nedělila slova. A hrůza, velebnosti. Krvácely mi z toho oči. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

Ecthelion:
Pokud uděláš sloupce po patnácti úhozech a trváš na zarovnání do bloku, pak jistě.
Možná proto tu pravidelně hlásám delší řádky. A nemám problém se zarovnáním na praporek (možná řešení problému).
Verše se z dobrých důvodů nesnaží nikdo narvat do pravoúhelných kostiček.

Kdysi dávno jsem s tímhle udělal docela drsnou zkušenost; šlo o první vydání Pána s Hráběmi. Byl to jeden z důvodů, proč jsem přestal vydávat v novinách; úplně navždy. Zjistil jsem, že moje texty prostě nejsou k něčemu podobnému vhodné.

Lze připustit kompromisy a výjimky u extrémně dlouhých slov; ale je především třeba, aby to sazeč cítil stejně, jako já; každé rozdělení slova je jizva a platí se za to zdroji. A po vyčerpání jizev text zemře.

P.S. Ze Ztracených letopisů taky krvácely oči? Docela by mne to zajímalo...
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Ecthelion »

:arrow? Faskal nám poslal článek o Apocalypse World. Peer review mu dělali Sosáček a fenikso (oběma moc díky, vážíme si toho, kluci)... což jsou lidé, kteří AW dobře znají. Přemýšleli jsme s Bubákem, že by možná bylo ještě ku prospěchu věci, kdyby ten článek neprošel ještě někdo, kdo AW nezná (nebo jej alespoň nezná dobře).

Měli byste někdo čas a chuť se na něj ještě podívat?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Vallun »

Snad bych mohl, o AW nevím ani ň:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od boubaque »

Argonantus píše:1) Kurzíva není nutná vůbec...
Super, díky...
2) Odlišení si zasluhují nadpisy dopisů (data, místo a tak), zřejmě boldem. A první stránka, což je samostatná vychytávka; je to parafráze typického renesačního kodexu se sáhodlouhým nadpisem, kde není často moc jasné, co je název, co podnadpis, co je darování, co je autor a vůbec; asi stejný font a různé velikosti. Vzniklý útvar určitě v jediném samostatném sloupci, první dopis začít až v tom dalším.
Nějak to udělám, buď to bude celé na první půlstraně, tj. v prvním sloupci, nebo to bude až na druhé půlstraně (sloupci) a na první bude jen autor a název, který "editor" zvolil pro "edici" :) Vyzkouším a uvidím, co bude vypadat líp.
3) Mnohem větší šachy budou se zlomem; ježto je to trojsloupec, zřejmě se bude sloupec chovat jako stránka; ideální je dopis na co nejméně stránkách (sloupcích), poslední povinně na jednom.
Zlom sloupce ideálně mezi odstavci; v půlce odstavce nemají být obraceny stránky. Jsem za tím účelem ochoten i změnit odstavce (jsou tak dělané obě knihy, mimochodem).
Povídky jsou patkovým písmem v dvojsloupci, formát se tedy dost podobá rozevřené knize.
S tím nerozdělováním odstavců jsem celkem skeptický. Můžu se o to nějak pokusit, ale problém je, že ve chvíli, kdy mi to nevyjde a budu potřebovat rozdělit odstavec, budu muset čekat na tvou reakci a zároveň nebudu mít jistotu, že mi to nerozhodí řádky na dalších stranách, a tedy budu opotřebovat další úpravy a jejich schvalování. A na to u Drakkaru není dvakrát moc času.
4) Nedělit slova. Jako fakt; udělat lze celou řadu kompromisů (včetně jiného slova), jen aby se nedělilo. V některých textech je to vražda.
No pokud se nevyhýbáš zarovnání na praporek, tak to můžeme zkusit. Za jiných okolností bych říkal rozhodné ne, protože řeky a půlcentimetrové mezery mezi slovy považuju za zrůdnost větší než zasahování do autorova jemnocitu. (Nevyrovnaná světlost jednotlivých řádků už je pak jen drobnost, a námitky proti ní se dají svést na můj sazečský jemnocit.)
5) No, a pak je tam to souhvězdí. To lze řešit různě; například šlohnout nějaký starožitný obrázek z netu.
Přiznám se, že jsem to pořád ještě nečetl (jako slovo od slova), tak je možné, že jsem něco minul, ale nemůžu v poslaném souboru nic takového najít. Můžeš zkontrolovat, jestlis poslal správný soubor, případně mě odkázat, v které části hledat?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Argonantus »

To zní všechno přijatelně.
Obrázek zřejmě novější verze nedokázaly odtransportovat z T 602 a Ami Pro. Zapátrám; myslím, že je ještě pár dní čas.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od ilgir »

Klidně udělám nějaké peer-review, hoďte mi to do mailu. Kde je vůbec Raven?
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Raven »

summon Raven říkáš, ilgire?
Poslala jsem ti článek o přesvědčení :wink:
Ale jinak zkouškové, děkuju za optání $D
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Vallun »

To je zajímavé, někdo uspěje hned, někdo ne...:)

Odeslána recenze na AW.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Ecthelion »

Raven: Díky za rozesílání. :wink:

:arrow? Dneska chci udělat Bifimu peer review a poslat, aby měl do pátku ještě čas na případné změny. To samé Alefovi.

:arrow? Korektury slovenským článkům zkusí udělat Alef (uvidíme, jestli zvládne i Conana, ten článek se roztáhl do takřka "argonantovské délky" $D ).
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Faskal »

Odeslána přepracovaná verze článku.

Díky, Vallune, většinu poznámek jsem zapracoval.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 48. čísla Drakkaru

Příspěvek od Ecthelion »

Já musím ještě dodělat ilgirovy připomínky (ten článek o přesvědčení je můj $D ), zapracoval jsem už většinu, ještě chci trochu ten článek rozšířit. Moc díky, ilgire. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti