42. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

Právě vychází 42. číslo časopisu Drakkar!
První číslo letošního roku je tu! Přejeme vám příjemné čtení v únorových dnech

Obrázek

V nejnovějším čísle si můžete přečíst recenzi na Příručku vypravěčství Ondřeje Netíka, dozvědět se něco o běžném životě kosmonautů v hlubokém vesmíru (co se stane, když začne kosmonaut ve skafandru plakat?) nebo o jednom starém strategickém plánu z dob studené války. A to není zdaleka všechno!
Dále vás čeká nástin historie RPG, možnosti příběhových zápletek v přístavním prostředí, nebo třeba zhodnocení DrDII: Her mocných.


42. číslo stahujte zde.
Příjemné počtení!

Obsah 42. čísla:
Recenze
:arrow? Alef0, Skenderax: Ancient Odysseys: Treasure Awaits!
:arrow? Alef0: Příručka vypravěčství
Materiály a inspirace
:arrow? Vallun: Přístavní zápletky
:arrow? Ján „Crowen“ Rosa: Údolie vrán
Historie a realita
:arrow? Ecthelion: Počátky RPG
:arrow? OnGe: Život, vesmír a vůbec
:arrow? Argonantus: Případ válečného plánu na zničení imperialismu
DrDII
:arrow? Petr „ilgir“ Chval: DrD II: DrD II: Hry mocných –
Ohlédnutí vedoucího projektu
:arrow? Martin „Mytko“ Mýtny: DrD II: Iniciatíva


Redaktoři i autoři vám budou vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

Úvodní haiku! Jsem nadšená. Líbí se mi víc než úvodník a přečte si ho určitě více lidí 8)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

Super!:)

Díky za úpravu článku, tak nějak jsme si to představoval:)

Jsem hodně zvědavý na reakce - jak na svůj experiment, tak hlavně na Argův článek - debata na palbě je impozantní a nesmírně poučná...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od ShadoWWW »

Budu reagovat na článek Počátky RPG:
Úvod o RANDu byl pro mě hodně zajímavý, protože jsem o něm dosud nevěděl. Naopak Chainmail RPGčko prostě není. Je to Gygaxova varianta wargame. O těch předchozích hrách, které byly před D&D, můžeme spekulovat, nakolik to byly už skutečné hry na hrdiny nebo ne; já osobně si myslím, že spíš ne. Jasně, "hry na předstírání" tu byly vždycky a možná měly společné prvky s RPG, ale první oficiální RPG je až D&D. Dá se to však s přihmouřením oka považovat za věc názoru. Ale to, že Chainmail RPG není, je prostě fakt. Říkal to i Gygax a říká to i WotC.

Další faktická nepřesnost je, že oDnD vyžadovaly k hraní Chainmail. To prostě není pravda. oDnD naopak díky Arnesonovi přišla se svým originálním, i když značně jednoduchým řešením bojů (oproti Chainmailu). Arneson je v podstatě větším duchovním otcem RPG než Gygax. Právě Arneson tam tlačil "hraní rolí" a jen jednoduchý model pravidel pro boj. Gygax už v té době byl známější, takže proto se mu pravidla DnD připisují víc.

Gygax sám ale říkal, že už v době oDnD nehrál boje podle pravidel Chainmailu a oDnD se na Chainmail odkazuje jen proto, že spousta hráčů oDnD byli wargame hráči a dalo se předpokládat, že jednoduchá pravidla boje jim stačit nebudou. Což se později také potvrdilo, a proto autoři pravidla pro boj v DnD rozšířili a vzniklo ADnD.

ADnD ale nejsou "pravidla DnD, která se už dají hrát bez Chainmailu". Už oDnD bylo psáno tak, aby se dalo hrát bez Chainmailu, a že Chainmail je nepovinný dodatek pro ty, kteří chtějí mít komplexnější pravidla boje. ADnD jsou spíš "pravidla oDnD s rozšířenými pravidly pro boj" (plus mnohé další samozřejmě).

Ale až na tyto nepřesnosti se jedná o dobrý článek a rád jsem si ho přečetl. Díky!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

ShadoWWW díky za pohled, škoda, že ses nepřihlásil k PR toho článku:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

ShadoWWW píše:Ale to, že Chainmail RPG není, je prostě fakt. Říkal to i Gygax a říká to i WotC.
A říkám to i já, přesněji nejméně tady...
Ecthelion v článku píše:...Chainmail se v mnoha ohledech podobá pozdějšímu dnd (...), ale je to samozřejmě wargame. ...
Chainmail je sice wargame, ale přímý předchůdce, ze kterého se RPG (přesněji pak DnD) vyvinulo evolucí. Právě hraním Chainmailu Arneson dospěl k hraní rolí a prozkoumávání dungeonů v kůži postav. Jako takový je to důležitý předstupeň RPG a přišlo mi zajímavé ho trochu rozebrat.
ShadoWWW píše:O těch předchozích hrách, které byly před D&D, můžeme spekulovat, nakolik to byly už skutečné hry na hrdiny nebo ne; já osobně si myslím, že spíš ne. Jasně, "hry na předstírání" tu byly vždycky a možná měly společné prvky s RPG, ale první oficiální RPG je až D&D. Dá se to však s přihmouřením oka považovat za věc názoru.
Podle všeho nejde o RPG tak jak je chápeme dnes, ale jde o věci o kterých je prokazatelné, že vývoj RPG ovlivnily. Projekty RANDu a New Game prokazatelně ovlivnily Wesleyho při tvorbě Brauensteinu, Brauenstein prokazatelně ovlivnil Arnesona při tvorbě DnD... a Chainmail je druhá větev vývoje RPG, která se spojila v DnD..
ShadoWWW píše:Další faktická nepřesnost je, že oDnD vyžadovaly k hraní Chainmail. To prostě není pravda.
Asi tě to překvapí, ale je. Dovolím si citovat:
The Evolution of Fantasy Role-Playing Games píše:...In fact, the original edition of D&D required that the reader own a copy of Chainmail (as with Outdoor Survivial). The first edition of Dungeons & Dragons frequently defers to Chainmail, for example in the rules for elves and hobbits, in the "Invisibility" and "Conjure Elemental" spells, for the special abilities of monsters, specifically for the text of many monsters including goblins and ghouls, in the magic items descriptions (e.g. "Horn of Blasting") and in the naval combat rules...
ShadoWWW píše:oDnD naopak díky Arnesonovi přišla se svým originálním, i když značně jednoduchým řešením bojů (oproti Chainmailu). Arneson je v podstatě větším duchovním otcem RPG než Gygax. Právě Arneson tam tlačil "hraní rolí" a jen jednoduchý model pravidel pro boj. Gygax už v té době byl známější, takže proto se mu pravidla DnD připisují víc.
Opět souhlas. Gygax byl systémák a wargamer, i v jeho pozdějších pracích je to trochu vidět (určitá uzavřenost v rámci pravidel), zatímco Arneson tam protlačil to hraní rolí a příběh... bez něj by Gygax s velkou pravděpodobností vydával wargame a byl by spokojený. Arneson by zřejmě zase nebyl schopen pravidla sám dokopat do použitelné podoby. Spojením obou vzniklo RPG. $D
ShadoWWW píše:ADnD ale nejsou "pravidla DnD, která se už dají hrát bez Chainmailu".
Opět souhlas. ADnD jsou samozřejmě úplně přepracovaná pravidla Dnd. To, že se už zbavily všech odkazů na Chainmail je jen jedna z odlišností, která mi ale přišla natolik zajímavá, že jsem ji zmínil.

Díky za reakci!
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

Strašně mi chyběl literární článek, popravdě
Ale možná to ještě dotáhnou ty recenze, ty jsem ještě zatím neviděla

E2/bbq: kdyžtak prosím změňte prioritu tématu, já nemám tu moc
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

A založit přípravu 43. čísla - to zas bude cele literární;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

A založit přípravu 43. čísla
tak to zas ne, nech nám zažít pocit vydaného čísla, než se zas začnou hrnout další články :)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Wild West

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Wild West »

Ten článek o historii RPG je zajímavý, mám dojem, že kdysi něco podobného zkoušel Alnag na Kostce (s užším zaměřením na Braunstein).
Znovu si uvědomuji, jak podstatný vliv na základy RPG měl Tolkien; kdyby se to celé odehrálo třeba o dvacet let dříve, celé RPG by nemělo "fantasy feeling", který od něho laici automaticky očekávají, ale nejspíš scifi.

Článek o vypravěčství mimoděk ukazuje, že se tomuto tématu věnuje Drakkar dlouhodobě a systematicky a hravě překoná nějakou tu knihu.

Argonantův článek se mi zpětně moc nelíbí, je v něm moc faktů a pointa se topí v detailech.

Čtu dál.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Znovu si uvědomuji, jak podstatný vliv na základy RPG měl Tolkien; kdyby se to celé odehrálo třeba o dvacet let dříve, celé RPG by nemělo "fantasy feeling", který od něho laici automaticky očekávají, ale nejspíš scifi.
Já bych, už jen kvůli kořenům v bitvách miniatur, tipoval spíš nějakou historii.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

Argonantův článek má pointu a má dobrou pointu. To, že nevyčnívá jako Sněhurka mezi trpaslíky nutně neznamená, že je to špatně.

Máme obálku
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Vallun »

únor, to číslo má být únor!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od Raven »

tiše, buřiči! $D
tvořilo se hlavně v lednu, tak klidně může být lednové
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 42. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Pardon, moje chyba :oops: Jak Kryštof pošle opravenou obálku, opravím to i v PDF a pošlu už finální verzi...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů